شناسهٔ خبر: 46059289 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

بابت انتقال به تیم انگلیسی؛

هدیه میلیاردی جهانبخش به فدراسیون فوتبال/ هزینه کرد در موارد خاص!

بازیکن تیم ملی فوتبال ایران که از تیم داماش گیلان راهی اروپا شد به دلیل منحل شدن تیم ایرانی خود رقم قابل توجهی از انتقالش به تیم انگلیسی را نصیب فدراسیون فوتبال خواهد کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مهر، باشگاه برایتون انگلیس بابت انتقال علیرضا جهانبخش مبلغ ۱۸ میلیون یورو به حساب باشگاه آلکمار هلند واریز کرده است تا ضمن دریافت رضایتنامه این باشگاه هلندی بابت انتقال او، هزینه حق رشد جهانبخش که در ۱۹ سالگی به آلکمار پیوسته بود را پرداخت کند.

باشگاه انگلیسی در تاریخ سوم مردادماه ۱۳۹۷ با عقد قرارداد رسمی، هافبک تیم ملی ایران را با مبلغی جالب توجه که نگاه رسانه‌های فوتبالی این کشور را به خود جلب کرد به خدمت گرفت تا بتواند از حضور ستاره جوان آلکمار در لیگ جزیره بهره مند شود.

باشگاه برایتون طبق قوانین فیفا در خصوص پرداخت حق رشد او باید به باشگاهی که جهانبخش را در دوران ۱۲ تا ۱۹ سالگی آموزش فوتبال داده است پرداخت کند.

پولی که با توجه به حضور این بازیکن در دوران نوجوانی خود در باشگاه داماش گیلان باید به حساب این باشگاه واریز شود اما انحلال کامل باشگاه داماش در اوایل آذرماه سال جاری سبب شد تا باشگاه فعلی جهانبخش در انگلیس موظف به پرداخت آن به حساب فدراسیون فوتبال ایران شود.

مبلغی حدود چهار درصد از مبلغ کل رضایتنامه جهانبخش بابت انتقال از آلکمار به برایتون که به فدراسیون فوتبال ایران می‌رسد.

پیگیری‌های خبرنگار مهر از یک منبع موثق نشان از پرداختی رقمی حدود ۶۸۰ هزار تا ۷۰۰ هزار یورو به حساب فدراسیون فوتبال دارد. این در حالی است که وکلای فدراسیون فوتبال در گفتگوهای رسانه‌ای خود تنها به دریافت مبلغ ۵۷۳ هزار یورو از این پول اشاره کرده‌اند و مشخص نیست این رقم بر چه اساسی بیان شده است.

هدیه‌ای بادآورده که جهانبخش در روزهای آغازین شروع به کار شهاب الدین عزیزی خادم در قامت ریاست به فدراسیون فوتبال خواهد داد.

فدراسیون فوتبال طبق قوانین پروژه «مشارکت» در آیین نامه نقل و انتقالاتی فیفا موظف است تمامی این مبلغ را صرف رشد بازیکنان در رده‌های پایه کند و این مبلغ را به بازیکنانی که در دوران حضور جهانبخش در داماش گیلان حضور داشتند بدهد تا آنها فوتبال خود را به طور حرفه‌ای ادامه دهند.

پولی که در صورت عدم توجه فدراسیون فوتبال ایران برای توسعه زیرساخت‌های خود در امور پایه می‌تواند توسط فیفا مورد بررسی قرار بگیرد.

انتقال جهانبخش به فوتبال اروپا از ابتدا برای داماشی‌ها سود داشت چرا که این باشگاه در دوران فعالیت خود با مالکیت امیر عابدینی نیز مبلغ هزار یورو در یکی از بانک‌های کشور ترکیه دریافت کرد اما طولی نکشید که این باشگاه شمالی امتیاز خود را فروخت و سپس نتوانست بدهی‌های خود را پرداخت کند تا منحل شده و هم تیمی‌های جهانبخش روزهای سخت غیر فوتبالی خود را آغاز کنند!

نظر شما