شناسهٔ خبر: 46052827 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

روحانی: سفر نوروزی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد

رئیس‌جمهور گفت: مصوب کردیم در عید سفر به شهرهای قرمز یا نارنجی ممنوع است و هیچ‌کس برای سفر به شهرهای قرمز و نارنجی برنامه‌ریزی نکند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: هرکس می‌خواهد سفر برود باید پروتکل‌ها را بیش از همیشه رعایت کنند. سفر رفتن و شُل شدن پروتکل‌ها یعنی ورود به موج چهارم، و موج چهارم مشکلات زیادی درست می‌کند.

وی افزود: مصوب کردیم در عید سفر به شهرهای قرمز یا نارنجی ممنوع باشد و هیچ‌کس برای سفر به شهرهای قرمز و نارنجی برنامه‌ریزی نکند. هرکجا را وزارت بهداشت بگوید نارنجی یا قرمز است سفر ممنوع است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد:‌ از طرف دیگر به فروردین می‌رسیم که ماه حساسی است، 15 روز آخر اسفند و دو هفته اول فروردین یک ماه حساسی است. در آن 15 روز فروردین هم، هم تردد و هم رفت‌وآمد خانوادگی و هم دورهمی و سفر زیاد می‌شود. این‌که از مردم خواهش می‌کنیم از سفر در ایام عید صرف‌نظر کنند، گرچه می‌دانیم برای آن‌ها سخت است و از سال 98 به‌خاطر سیل در 25 استان نتوانستند سفر بروند یا سال 99 بخاطر شرایط کرونا نتوانستند سفر بروند اما باید بدانند خواهش و نکته‌ای که مطرح می‌شود فقط برای سلامت آنها است، می‌دانیم که ممکن است برای مردم و کسبه سخت باشد.

وی گفت: اگر کسانی به‌هردلیلی اعم از اصرار و اضطرار قصد سفر دارند، حتماً پروتکل‌ها را بیش از همیشه مراعات کنند. سفر رفتن و شل شدن پروتکل‌ها به‌معنای خطر واقعی است و ما را وارد موج چهارم می‌کند که مشکلات زیادی برای ما، زندگی مردم، اقتصاد، فرهنگ و زندگی اجتماعی کشور و از همه مهمتر سلامت مردم ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که "ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم «شب عید خرید نروید» اما خواهش ما این است که در ترددها که برای خرید شب عید انجام می‌شود تراکم، فاصله و پروتکل‌ها را مراعات کنند"، تصریح کرد:  ممکن است جایی جنس درصدی ارزان‌تر باشد اما با این ریسک نمی‌ارزد. خرید اینترنتی تا جایی که امکان‌پذیر است انجام شود زیرا امسال شرایط ما شرایط خاصی است.  هیچ‌کس برای سفر به شهرهای قرمز و نارنجی برنامه‌ریزی نکند و هر جا که وزارت و بهداشت درمان اعلام می‌کند که قرمز و نارنجی است سفر ممنوع است و نیروی انتظامی و همه نیروها به قوانین وضع‌شده حتماً عمل می‌کنند.

وی با تذکر اینکه "ما در کشور نظام سلامت داریم و تاب‌آوری آن، حد مشخصی دارد"، اضافه کرد: مثلاً شهری 10 بیمارستان و 5 هزار تخت دارد، از لحاظ تخت ما محدودیت داریم. تخت «آی‌سییو» باز محدودیت‌های بیشتری دارد، نیروی انسانی و پرستار ماهر هم توانی دارد و نمی‌توان گفت "این نیرو، دو شیفت در روز و بدون مرخصی کار کند" و ما باید در تمام تصمیم‌گیری‌ها این توان محدود را مدنظر قرار دهیم.

رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه "یکی از مشکلات ما این است که با یک ویروس جهش‌یافته مواجه هستیم"، گفت: در ذهن مردم این است که واکسن رسیده است و تزریق آغاز می‌شود و مشکلات کم می‌شود اما مردم باید بدانند تولید واکسن در دنیا محدودیت دارد و به‌اندازه جمعیت دنیا امکان تولید واکسن وجود ندارد، بگذریم از اینکه عدالتی در جهان نیست و پولدارها از قبل رزرو کردند؛ تولید و تزریق واکسن محدودیت دارد.

روحانی گفت: این که واکسن تزریقی چه‌مدت مؤثر است و ایمنی می‌آورد آن هم مشخص نیست، این هم محدودیت دیگر است، از طرف دیگر در دنیا یک واکسن‌هراسی هم راه افتاده است و هر گروهی به یک واکسن حمله می‌کنند، می‌گویند "فلان واکسن خطرناک است."، پس نمی‌توانیم بگوییم "چون واکسن به بازار آمده است ما از این معضل عبور می‌کنیم."، حتی تزریق واکسن شروع شود هم زمان می‌برد و باید رعایت پروتکل‌ها را ادامه دهیم یعنی سبک زندگی‌‌ای را که در این یک سال به‌تدریج پذیرفته‌ایم مثل کاهش ترددها، دورهمی‌ها، استفاده از ماسک و شستشو را باید برای یک سال دیگر ادامه دهیم، زیرا اگر این ویروس جهش پیدا نمی‌کرد، می‌گفتیم بالاخره یک روز تمام می‌شود اما به‌سمت جهش‌یافتگی رفت و امروز انواع مختلفی از آن ظهور پیدا می‌کند و شایع می‌شود.
خواهش من این است که در این ایام عید به‌فکر مردمی باشیم که مسافرت نمی‌روند. صداوسیما و فضای مجازی برای اوقات فراغت و برنامه‌سازی‌ها تلاش کنند.

متن کامل سخنان روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز شصتمین جلسه ستاد ملی کرونا بود. بحمدالله در طول این مدت از یک سال و چند هفته گذشته به‌طور منظم جلسات ستاد را بدون هیچ تعطیلی ادامه دادیم و در هر جلسه‌ای هم مصوبات داشتیم، باز برای هفته آینده 23 اسفند و هفته بعد آن که 30 اسفند است نیز جلسه خواهیم داشت و امیدواریم قدم به قدم به‌سمت کنترل و مهار این ویروس برویم.

در این شرایط کشور، باید در جایی که مراعات نمی‌شود، گله کنیم و از جایی که همه مراعات می‌کنند تشکر کنیم. الآن سه هفته است که به‌طور منظم در همه آمار و ارقام دقت می‌کنم جز یک استان که دچار مشکل شده است آن هم با یک ویروس جهش‌یافته از طریق تردد برخی مسافران در کشور همسایه که شرایط خاص دارد بقیه کشور، همه استان‌ها، انصافاً خیلی خوب کار کردند، هم تیم پزشکی خوب فعالیت کرده است و هم مدیریت استانی خیلی خوب تلاش کرده است برای اینکه در برابر این ویروس مقابله کنند و مخصوصاً خودِ مردم مراعات کردند و این مراعات بسیار مؤثر بوده است که امروز جز در استان خوزستان و یک‌مقدار هم نگرانی در استان چهارمحال و بختیاری بقیه استان‌ها شرایط نسبتاً خوبی دارند.

الآن نمودارهایی که در گزارش همه استان‌ها می‌بینیم تقریباً این خطی که خط فوت هست، یک خط صاف است، حتی خط ابتلای مثبت هم اکثر جاها به‌صورت خط مستقیم هست، این علامت بسیار خوبی است و نشانِ تلاش همه دست‌اندرکاران است.

الآن با دو ویژگی مواجه هستیم؛ یکی اسفند پرجنب‌وجوش مخصوصاً 10، 15 روز آخر است. معمولاً اسفند جنب‌وجوش خاص خودش را دارد، به شب عید معروف است، خرید و تردد مردم همیشه بیشتر می‌شود خیلی کارهای دیگری هم مرسوم است، گل می‌خرند، ماهی می‌گیرند، همه چیزهایی که جزو رسومات مردم است باعث می‌شود که مردم تردد بیشتری داشته باشند، در خیابان، بازار، این یک علامت هشداردهنده است یعنی اسفند مخصوصاً هفته‌های آخر آن با ماههای دیگر کاملاً متفاوت است.

از طرفی  به فروردین می‌رسیم، فروردین هم باز ماهِ خاصی است مخصوصاً دو هفته اول یعنی دو هفته آخر اسفند این طرف و دو هفته اول فروردین آن طرف سال، یک ماهی است که شرایط را کاملاً متفاوت می‌کند. در 15 روز فروردین هم تردد، رفت‌وآمد‌های خانوادگی و دورهمی‌ها زیاد می‌شود.

از مردم خواهش می‌کنیم امسال در ایام عید سفر را صرف‌نظر کنند البته می‌دانیم برای مردم کمی سخت است سال 98 نتوانستند مسافرت بروند، 25 استان همزمان سیل بود، سال 99 که شرایط کرونا بود امسال هم که سال 1400 شروع می‌شود باز هم این مشکل است اما در عین حال مردم بدانند این خواهش و نکته‌ای که مطرح می‌شود فقط برای سلامت آنهاست و هیچ چیز دیگر نیست یعنی می‌دانیم برای مردم هم ممکن است سخت باشد یا برای کسبه هم ممکن است سخت باشد اما نرفتن سفر حتماً بهتر از رفتن سفر است.

اگر کسانی به‌هردلیلی می‌خواهند مسافرت بروند و اصرار دارند یا اضطرار دارند یا ضرورتی برای آنها هست حتماً پروتکل‌ها را بیش از همیشه باید رعایت کنند، واقعاً سفر رفتن و شُل شدن پروتکل‌ها، واقعاً خطر دارد و احتمال دارد با موج چهارم مواجه ‌شویم و موج چهارم مشکلات زیادی برای زندگی مردم، اقتصاد و فرهنگ کشور، زندگی اجتماعی و از همه مهم‌تر سلامت ایجاد می‌کند.

نمی‌توانیم به مردم بگوییم که "شب عید خرید نکنید" ولی خواهش ما این است که در ترددهایی که در شب عید برای خرید انجام می‌شود تراکم را مراعات کنند، فاصله‌ها و پروتکل‌ها را مراعات کنند. ممکن است جایی هم جنس، 5درصد ارزان‌تر باشد اما به ریسک سلامت نمی‌ارزد و باید جایی برویم که خلوت‌تر است. خرید هم تا جایی که امکان‌پذیر است از طریق اینترنت انجام شود برای اینکه امسال یک شرایط خاصی داریم.

از طرف دیگر امروز برای عید مصوب کردیم که سفر برای شهرهای قرمز یا نارنجی ممنوع است یعنی هیچ‌کس برای سفر به شهرهای قرمز و شهرهای نارنجی برنامه‌ریزی نکند. هر کجا در سراسر کشور که وزارت بهداشت و درمان اعلام می‌کند و می‌گوید نارنجی یا قرمز است سفر ممنوع است و نیروی انتظامی و همه نیروها هم به قانون و مقرراتی که وضع شده است حتماً عمل می‌کنند، خواهش می‌کنم مردم توجه کنند.

البته می‌دانیم که یک بارِ روانی خاصی برای مردم هست، این یک سال، دو سال و بیش از یک سال و قبل از آن هم شرایطی که بود، خانه‌نشینی‌ها، خستگی‌ها و آثار روانی وجود دارد و برای بسیاری از کسب‌وکارهایی که یک سال است تقریباً به‌طور کامل تعطیل شده‌ است و فشارهای زیادی هست اما در عین حال اگر می‌خواهد سفری انجام بگیرد حتماً در شهرهای قرمز و نارنجی نباید انجام شود و بقیه جاها هم با مراعات صددرصد پروتکل‌ها باشد و نباید سلامت جامعه و خودمان را به خطر بیندازیم.

البته نکته مهمی اینجا وجود دارد که در جلسه هم مطرح شد و آن این‌که به‌هرحال یک سیستم سلامتی و نظام سلامتی در کشور داریم که تاب‌آوری آن تا حدی است یعنی یک شهری مثلاً 10 بیمارستان دارد، 5هزار، 3هزار تخت دارد، از لحاظ تخت محدودیتی داریم، تخت آی.سی.یو. هم محدودیت‌های بیشتری دارد، نیروی انسانی که می‌خواهد، مراقبت‌ها و پرستاری و کار پزشکی را انجام دهد یا کار تست یا هرچه هست تمام کارهایی که لازم است باید انجام دهند این نیروی ماهر هم یک توان خاصی دارد و یک شیفت در یک روز می‌تواند کار کند و نمی‌شود این نیرو در روز دو شیفت بدون مرخصی کار کند، واقعاً شدنی نیست یعنی توانِ نظام سلامت ما هم محدود است این توان را باید در تمام تصمیم‌گیری‌ها مدنظر قرار دهیم، خواهش می‌کنم خودِ مردم هم این مسئله مهم را مدنظر قرار دهند.

یک‌زمانی در 100هزار نفر جمعیت یک یا دو نفر مثبت می‌شود و لازم است بستری شود می‌گوییم که یک نفر یا دو نفر قابل تحمل است، البته باید در نظر بگیریم وقتی 10 نفر در بیمارستان بستری می‌شوند معمولاً 7 روز، 8 روز، 10 روز، 14 روز گاهی بیشتر بستری می‌شوند لذا 10 یا 20 نفر در میلیون در حد توان نظام سلامت است اما اگر بالا رفت و 20 نفر دوبرابر شد و قرار باشد 14 روز در بیمارستان باشند نیازمند توان و امکانات بیشتری است،
مگر چقدر تحمل و تاب هست؟ بنابراین کاملاً باید این سیستم را مراعات کنیم که نهایت این حرکت و تردد و خدای‌ناکرده و ابتلای شدید منجر به مراجعه به پزشک، به بستری شدن بیشتر نشود، به‌هرحال یک کشور توانی دارد، وزارت بهداشت و درمان وقتی اعلام می‌کند "از حد توان ما خارج می‌شود" همه مردم باید مراعات کنند و یکی از مراعات‌ها هم در شب عید است که این مراعات را باید انجام دهیم.

مشکل ما این است که الآن با یک ویروس جهش‌یافته مواجه شدیم، البته در ذهن مردم هست که "واکسن رسیده است، تزریق واکسن آغاز شده است"، بنابراین مشکلات کم می‌شود اما مردم باید بدانند تولید واکسن در دنیا یک محدودیتی دارد یعنی به‌اندازه جمعیت دنیا امکان تولید واکسن وجود ندارد و نمی‌شود به‌اندازه جمعیت واکسن تولید شود، واکسن محدود تولید می‌شود، بگذریم از این که عدالتی هم در جهان نیست، پولدارها از قبل رزرو کردند و خریداری می‌کنند، کشورهایی که مشکلات مالی دارند عقب می‌افتند، ضمن اینکه تزریق واکسن هم محدودیت دارد.

فرض کنید واکسن در یک کشور آماده است، مگر می‌شود در یک آن تزریق انجام داد؟ در یک روز تعداد تزریقی که می‌شود انجام داد هم محدود است. این‌که این واکسنی که تزریق شده چه‌مدت مؤثر است و ایمنی می‌آورد؟ این هم باز صددرصد روشن نیست ایمنی آن دائمی نیست سه ماه، 6 ماه، یک سال است هرچقدر هست به‌هرحال این هم محدودیت دیگری است.

در دنیا یک واکسن‌هراسی هم راه افتاده است و وجود دارد. هر گروهی به یک نوع واکسن حمله می‌کند یک عده می‌گویند "این یکی خطرناک است"، دیگری می‌گوید "آن یکی خطرناک است"، یک عده می‌گویند "همه آنها خطرناک هستند"، واکسن‌هراسی هم ایجاد شده است،
بنابراین نمی‌توانیم بگوییم "چون واکسن به بازار آمده است از این معضل عبور کرده‌ایم"، حتی واکسن هم بیاید تزریق واکسن هم شروع شود باز هم زمان می‌برد و  باید مراعات‌ کردن و پروتکل‌ها را ادامه دهیم یعنی آن سبک زندگی را که مردم در این یک سال، البته به‌تدریج، آن را پذیرفتند، باید نگه‌داریم، این سبک زندگی را برای یک سال دیگر باید نگه‌داریم، البته نمی‌دانیم ممکن است بیشتر هم بشود ولی لااقل برای مدت یک سال برنامه‌ریزی کنیم و این سبک زندگی را ادامه دهیم به‌دلیل اینکه اگر این ویروس جهش پیدا نمی‌کرد که خیال ما راحت بود که همین ویروس است و ممکن است روزی تمام شود ولی الآن انواع متعددی است؛ یک روز می‌گفتند "ویروس ووهان"، بعد گفتند "ویروس انگلیسی"، بعد گفتند "نه از آن بدتر ویروس آفریقای جنوبی"، بعد گفتند "از آن هم بدتر ویروس برزیلی است"، یعنی هر روز یک نوع ویروسی با جهش‌های خاصی در دنیا شایع می‌شود و این هم کم‌کم سرایت می‌کند و متأسفانه مشکلات زیادی را برای ما به‌وجود می‌آورد.

بارها تأکید کردیم که در عید امسال سفر را کنار بگذاریم، عده زیادی هستند که مراعات می‌کنند و حتی جایی که هم وضعیت آن قرمز و نارنجی نیست و زرد و آبی است نمی‌روند.

در این شرایط فضای مجازی و صداوسیما باید برای اوقات فراغت‌ مردم، برنامه‌سازی‌ کنند طوری که مردم بتوانند یک نفس راحتی بکشند، در این ایامی که به‌طور معمول حالا دبستان و دبیرستان و دانشگاه که همه تعطیل بود، این سال تقریباً دائم تعطیل بود، بخشی از کسب‌وکارها هم تعطیل بود، ایام عید که به‌طریق اولی تعطیل است، ایامی است که باید بتوانیم روی اوقات فراغت مردم کار کنیم.

ان‌شاءالله صداوسیمای ما در این زمینه برنامه‌ریزی و تلاش می‌کند، همه آنهایی که دست‌اندرکار فضای مجازی هم هستند نیز تلاش کنند که ان‌شاءالله بتوانیم امسال به‌گونه‌ای پایان سال‌مان تمام شود و آغاز سال ما، عید نوروز به‌گونه‌ای شروع شود که توأم با سختی‌های ویروس و مشکلات و خدای‌ناکرده بستری شدن در بیمارستان یا مرگ‌ومیر نباشد و این هم دست خودمان است. ان‌شاءالله همه ما اصول بهداشتی را دقیق‌تر و بیشتر از گذشته رعایت می‌کنیم.

بعضی استان‌ها مقصد سفر هستند، مشهدالرضا(ع) از آنهاست، شمال از آنهاست، جنوب از آنهاست، شهرهای بزرگی مثل اصفهان، شیراز و همه جاهایی که بیشتر مقصد مسافرت هستند، خواهش می‌کنم که در همان مقصد باید یک بسیج عمومی انجام بدهید و مراقبت کنید برای اینکه فاصله‌ها مراعات و پروتکل‌ها مراعات شود.

خواهش می‌کنم آنهایی که اهداف مسافرت در ایام نوروز هستند بسیج فوق‌العاده‌ای در آنجا انجام بگیرد، استاندار محترم، تیم پزشکی که در آن استان فعال هستند، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، هلال احمر و بقیه عزیزانی که در این زمینه از آغاز تاکنون همکاری کردند، باز هم مراقبت بیشتری کنند تا ان‌شاءالله عید خوب و نوروز خوبی داشته باشیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

انتهای پیام/+

 

نظر شما