شناسهٔ خبر: 16606027 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه دنیای‌اقتصاد | لینک خبر

رشد قیمت جهانی کالاها از بورس و رشد شاخص دلار از نرخ دلار حمایت کرد

انعکاس تحولات جهانی در بازارهای داخلی

يكي از روش‌هاي پيش‌بيني قيمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در این صفحه روندهاي قيمتي بازارهای مهم ایران و جهان به نمايش گذاشته شده‌اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت‌ها براساس شواهد موجود پيش‌بيني شده‌اند.

صاحب‌خبر -

 

بازار سهام

رشد با احتیاط شاخص

دیروز شاخص کل بورس با رشد 156 واحدی (2/ 0 درصدی) همراه شد. در ادامه رشد قیمت جهانی کالاها در هفته‌های اخیر روز جمعه قیمت مس به سقف 17 ماهه و روی به بیشترین سطح از سال 2008 رسید. اما با وجود صف‌های خرید در نمادهای فلزی-معدنی‌ها در ابتدای معاملات، همچنان ابهام در پایداری قیمت‌ها با افزایش سفته بازی در بازارهای جهانی و شناسایی سود معامله‌گران، افزایش عرضه به ویژه از سوی حقوقی‌ها در برخی نمادها از جمله «فملی» و «کگل» را رقم زد. تشدید نوسانات در بازار نفت با نزدیک شدن به نشست اوپک عامل ابهام در گروه پالایشی است. با وجود اثر مثبت رشد نرخ دلار بر صنایع صادرات-محور (از جمله صنایع کالایی) همچنان توقف نمادهای بانکی و خودرویی، عبور «خودرو» از کف تکنیکال برای اولین بار از شهریور و ابهام در مسیر قیمت جهانی کالاها عوامل احتیاط در بازار هستند.

 

بازار ارز

عبور دلار از سقف 3750 تومانی

دیروز هر دلار آمریکا با رشد 29 تومانی به نرخ 3772 تومان معامله شد. رشد ارزش دلار در سطح جهانی با رشد تقاضای آربیتراژی عامل حمایت از دلار است. افزایش نرخ درهم تا سطح 1038 تومانی، با توجه به نرخ برابری ثابت دلار و درهم، از نرخ دلار حمایت کرد. بنابراین با توجه به اینکه پیش‌تر شاهد مقاومت سطح 3700 تومانی در برابر رشد دلار بودیم، اما با عبور دلار از سطح مزبور از سه شنبه هفته گذشته، روند صعودی نرخ دلار تشدید شد. همچنین در ساعات ابتدایی روز، انتظار مقاومت سطح 3750 تومانی معاملات فردایی را کمتر از نقدی قرار داده بود اما با عبور دلار از سطح مزبور طی معاملات، تغییر انتظارات روند صعودی دلار را شدت بخشید. رشد تقاضا به‌صورت سنتی در ماه آذر نیز از دلار حمایت می‌کند. همچنین افزایش عرضه توسط صرافی بانک‌ها محتمل است.

 

بازار سکه

تداوم کم‌واکنشی سکه به طلا

دیروز هر سکه طرح جدید با افت اندک هزار تومانی همراه شد. با وجود تداوم ریزش طلای جهانی، اما رشد نرخ دلار و تمایل معامله‌گران به کاهش نوسانات سکه، مانع از ریزش سکه است. اونس طلای جهانی در هفته اخیر با عبور از کف 1200 دلاری به کمترین سطح در 9 ماه و نیم اخیر (1177 دلار) رسید. تداوم فشار بر اونس طلا با نزدیک شدن به نشست 13-14 دسامبر فدرال رزرو محتمل است. در بازار ارز نیز با عبور از سطح 3700 تومانی روند صعودی دلار تشدید شد و دلار در 5 روز معاملاتی اخیر رشد 4/ 2 درصدی را ثبت کرد. با وجود افت بیش از 130 دلاری طلا، اما تمایل معامله‌گران برای حمایت از سکه، در 12 روز معاملاتی اخیر حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را بالاتر از 40هزار تومان حفظ کرده است.

 

بازار طلای جهانی

طلا در کف 9 ماه و نیمه

اونس طلای جهانی با افت هفتگی 2 درصدی برای سومین هفته متوالی نزولی و به قیمت 6/ 1183 دلار معامله شد. تداوم نوسان شاخص دلار در سقف 13 سال و نیم اخیر با فشار بر طلا و شکستن سطح حمایتی 1200 دلاری اونس طلا را به کمترین سطح در 9 ماه و نیم اخیر رساند. انتشار صورتجلسه نشست پیشین فدرال رزرو با تقویت احتمال (نزدیک به 100 درصد) افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست 13-14 دسامبر، عامل فشار بر اونس طلا شد. همچنین رشد بازارهای سهام نیز کاهش تقاضای محافظه کارانه طلا را رقم زد. علاوه بر این در صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو، چشم انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره نیز در سال‌های آتی تقویت شده است. اما رشد تقاضای فیزیکی طلا از سوی آسیا در قیمت‌های کنونی می‌تواند تا حدی از اونس طلا حمایت کند.

 

بازار اوراق مسکن

تشدید روند نزولی «تسه»ها

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند93 (تسه9312) با افت 15/ 0درصدی همراه شدند. از ابتدای پاییز با کاهش تقاضای فصلی مسکن شاهد ریزش قیمت اوراق به زیر سطح 90 هزار تومانی بودیم. روند نزولی «تسه»ها تا هفته‌های میانی آبان نیز تداوم یافت. به گزارش «دنیای اقتصاد» در ماه مهر تعداد معاملات مسکن تهران، افت 28درصدی را نسبت به شهریور ثبت کرد. اما در آبان، رشد 22درصدی تعداد معاملات مسکن در تهران را شاهد بودیم. به این ترتیب در نیمه‌دوم آبان، نوسان اندک «تسه»ها نزدیک میانگین (78هزار تومان) رقم خورد. اما از ابتدای آذر، شاهد افت 6 درصدی اوراق هستیم. علاوه بر کاهش تقاضا، پایین بودن قدرت خرید متقاضیان نیز عامل فشار بر «تسه»ها است. نرخ سود واقعی وام نیز، با توجه به رابطه قیمت و نرخ سود، در سطح 6/ 21 درصد قرار گرفته است.

 

بازار نفت

هفته پرنوسان نفت

هر بشکه نفت خام آمریکا برای دومین هفته متوالی با رشد (8/ 0درصدی) همراه شد و به قیمت 06/ 46 دلار معامله شد. در هفته اخیر با نزدیک شدن به نشست اوپک برای تصمیم‌گیری در مورد کاهش سقف تولیدات نوسانات قیمت نفت تشدید شد. پیشنهاد کاهش 4 تا 5/ 4 درصدی تولیدات هر یک از اعضا، به جز لیبی و نیجریه در کنار سیگنال‌های مثبت از همکاری ایران و عراق که پیش تر مانع جدی برای توافق بودند، با تقویت خوش بینی‌ها به توافق، قیمت نفت را به 50 دلار نزدیک کرد. اما در ادامه اخبار حاکی از عدم حضور عربستان در نشست تولیدکنندگان غیراوپک در وین (دو روز پیش از نشست اوپک) افت 4 درصدی قیمت نفت را روز جمعه رقم زد. همچنان اثرگذاری کاهش تولیدات اوپک بر بازگشت عرضه و تقاضا در بلندمدت، با توجه به افزایش توجیه پذیری تولیدات شیل، مورد ابهام است.

نظر شما