شناسهٔ خبر: 45248159 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایکنا | لینک خبر

با اعطای جایزه عقیق سلیمانی؛

محمدمهدی ابوالحسنی چهره مکتبی و جهادی سال شد

محمدمهدی ابوالحسنی مسئول ستاد ثبت اسناد معنوی دفاع مقدس با دریافت نخستین جایزه مردمی عقیق سلیمانی، به‌عنوان چهره مکتبی و جهادی سال ۱۳۹۹ معرفی شد.

صاحب‌خبر -
محمدمهدی ابوالحسنی چهره مکتبی و جهادی سال شدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه شبکه ملی وارثون، آیین اختتامیه نخستین دوره جایزه مردمی عقیق سلیمانی همزمان با چهلمین سالگرد بزرگداشت هشت سال دفاع مقدس شب گذشته 2 بهمن با حضور جمعی از فعالان حوزه جهاد و شهادت برگزار شد.
 
سردار حسین یکتا رئیس جمعیت امام رضایی‌ها، احمد عبودتیان مسئول بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا، فرزندان شهیدان باهنر، صیاد شیرازی، نواب صفوی و همسر شهید ضابط از جمله چهره‌های حاضر در این نشست بودند.
 
در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ماندگاری رئیس هیئت مؤسس شبکه ملی وارثون گفت: شهدا به عنوان یکی از شاخص‌های مکتب هستند و این افراد فدای مکتب شدند تا مکتب باقی و زنده بماند؛ جمعی از باور‌ها و ارزش‌ها این مکتب را شکل می‌دهد و ما باید باور‌ها و باید‌ها را در قالب مکتب به مردم ارائه دهیم که اگر مردم این باور‌ها را بپذیرند باید‌ها نیز در کشور رقم زده می‌شود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار در ادامه این مراسم گفت: از روزی که حق و باطل به وجود آمده، هرگز حق و امام حق به اندازه امروز قدرت نداشته است، اما همچنان برخی از موضع قدرت پای میز مذاکره حضور نمی‌یابند. در اسلام دو نوع مذاکره وجود دارد که یکی از آن‌ها حرام و دیگری واجب است، مذاکره واجب این است که با کفار صحبت کنیم و به آن‌ها بگوییم که راه‌شان اشتباه است، اما اینکه به دشمن التماس کنیم که کوتاه بیاید، مذاکره حرام است.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین جواد شفیعیان دبیر جایزه مردمی عقیق سلیمانی با اشاره به اینکه دبیرخانه جایزه مردمی عقیق سلیمانی به مناسبت چهلمین سالگرد بزرگداشت دفاع مقدس و اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی آغاز به کار کرده است، اظهار کرد: هدف جایزه مردمی عقیق سلیمانی تجلیل از فعالیت‌های برتر مکتبی و جهادی است؛ مکتبی بودن بعد اندیشه‌ای و فکری یک فعالیت را مورد توجه قرار می‌دهد و جهادی بودن نیز به بعد اجرایی و عملیاتی یک فعالیت توجه می‌کند. در این جایزه فارغ از اینکه موضوع فعالیت چه چیزی باشد به صورت مشخص ابعاد اندیشه‌ای، فکری و عملیاتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و از فعالیت‌هایی که منطبق با ویژگی‌های مکتبی و جهادی باشند به عنوان برگزیده قدردانی می‌کند.
 
وی ادامه داد: سال‌های آینده از تمامی مجموعه‌های مرتبط با فعالیت‌های انقلابی در این جایزه نماینده خواهیم داشت تا بتوانیم تمامی مجموعه‌های کشور را مورد توجه قرار دهیم. بالغ بر ۱۱۳ فعالیت به دبیرخانه معرفی شد و این فعالیت‌ها مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت که در نهایت ۱۰ فعالیت دارای شرایط نامزدی انتخاب و با انجام نظرسنجی‌ها با حضور ۳۰ صاحب نظر حوزوی و دانشگاهی پنج فعالیت شاخص برگزیده شد. 
 
شفیعیان افزود: یکی از چالش‌هایی که با آن روبرو شدیم این بود که برای ارزیابی یک فعالیت با شاخص‌های مورد نظر نیازمند یک سری اطلاعات جامع از آن فعالیت بودیم، اما درصد قابل توجهی از فعالیت‌های مهم از اطلاعات لازم برخودار نبودند و دبیرخانه به دنبال این است که بتواند اطلاعات جامع از این فعالیت‌ها جمع‌آوری کند تا بتواند به مرحله الگوسازی برسد. 
 
دبیر شبکه ملی وارثون در ادامه بیان کرد: به سختی و دشواری برگزیدگان خود را به این جلسه دعوت کردیم چراکه افراد دارای ویژگی‌های مکتبی از دیده شدن و جایزه گرفتن پرهیز می‌کنند، اما ما با تأکید بر اهداف و اصرار آن‌ها را با خود همراه کردیم. در بخش ویژه نخستین دوره جایزه عقیق سلمیانی علاوه بر پنج برگزیده که فعالیت شاخص مکتبی و جهادی دارند از دو خانواده شهید مکتبی و جهادی نیز تقدیر خواهیم کرد.
 
نرجس سلیمانی فرزند ارشد شهید سپهبد قاسم سلیمانی نیز با ارسال پیامی به جشنواره مردمی عقیق سلیمانی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان، بر لزوم تقویت فرهنگ جهاد و شهادت با مشارکت مردم تأکید کرد.
 
در این آیین حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی مدیر مجموعه فرهنگی و قرآنی بیت‌الاحزان، محمد حاجی رحیمی مسئول کمیته خادمین شهدای راهیان نور، خسرو اسدپور مسئول یادواره شهدای روستای کیاسر از توابع شهرستان بهشهر استان مازندران، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالنبی موسوی‌فرد، امام جمعه اهواز به‌عنوان نامزد‌های جایزه عقیق سلیمانی مورد تجلیل قرار گرفتند. همچنین خانواده‌های شهید عبدالله ضابط و شهید سیدمجتبی نواب صفوی در بخش ویژه جایزه مردمی عقیق سلیمانی به‌عنوان خانواده‌های شهدای مکتبی و جهادی تجلیل شدند.
 
در پایان نیز محمدمهدی ابوالحسنی مسئول ستاد ثبت اسناد معنوی دفاع مقدس با دریافت جایزه عقیق سلیمانی به عنوان چهره متکبی و جهادی سال معرفی شد.
انتهای پیام

نظر شما