شناسهٔ خبر: 36378856 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

ابداع رنگی مخصوص برای مقابله با گرد و غبار کره ماه

ناسا برای حل مشکل گرد و غبار ماه با کمک فناوری رسوب لایه اتمی نوعی پوشش ابداع کرده که با رنگدانه‌های خشک ترکیب می‌شود.

صاحب‌خبر -

ابداع رنگی مخصوص برای مقابله با گرد و غبار ماهبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، یکی از چالش‌های فرود روی ماه گرد و غبار این سیاره است.

دانه‌های ریز گرد و غبار ماه روی سطح سیاره را می‌پوشانند و طیفی از مشکلات فنی از ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی گرفته تا چسبیدن به تمام تجهیزات ایجاد می‌کند. حتی این گرد و غبار‌ها برای فضانوردان نیز خطرناک است.

در همین راستا ناسا راه حلی برای این مشکل یافته است.

سازمان فضایی آمریکا با کمک فناوری رسوب لایه اتمی نوعی پوشش جدید برای تجهیزات ماهواره‌ای تولید کرده است. طی این روش لایه‌ای بسیار نازک از اکسید ایندیوم قلع روی رنگدانه‌های خشک به کار می‌رود. این ماده بار الکتریکی را پراکنده می‌کند.

در مرحله بعد می‌توان رنگ را روی قطعات ماهواره به کار برد تا در مقابل ایجاد بار الکتریکی از آن‌ها محافظت کرد. برای آزمایش این پوشش، قسمت‌های رنگ شده در ایستگاه فضایی بین المللی آزمایش می‌شوند.

این روش برای قطعاتی کاربرد دارد که تقریبا به هر شکلی در می‌آیند و می‌توان آن را روی تجهیزات اکتشافی در سطح ماه به کار برد.

بیل وارل یکی از محققان مرکز فضایی گدار در این باره می‌گوید: ما مطالعاتی درباره غبار ماه انجام دادیم.

 

منبع: مهر

 

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

نظر شما