شناسهٔ خبر: 35910061 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

چرا سهم ۵ درصدی آموزش‌وپرورش از عوارض شهرداری‌ها مصوب نشد؟

اعضای کمیسیون آموزش‌ و تحقیقات مجلس درباره اینکه چرا سهم آموزش‌وپرورش از عوارض شهرداری‌ها ۵ درصد تعیین نشد، توضیحاتی دادند.

صاحب‌خبر -

حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به بررسی طرح تنظیم مقررات مالی کشور در تقویت نظام آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس در پاسخ به این پرسش که "چرا سهم آموزش و پرورش از عوارض شهرداری‌ها سه درصد تعیین شد، درحالی که این سهم می‌توانست 5 درصد هم تعیین شود؟" اظهار‌کرد:‌ در گذشته در قانون آمده بود که سهم آموزش‌وپرورش از عوارض شهرداری‌ها از صفر تا 5 درصد است اما در میدان عمل هیچ‌وقت محقق نشدو شهرداری‌ها می‌گفتند درآمدی از این محل وصول نشده است.

وی افزود:‌ هم‌اکنون در این طرح، به جای صفر تا 5 درصد صراحتاً سه درصد را مطرح کرده‌ایم و باید توجه داشت که وصول کردن آن هم به این سادگی نیست و برای نخستین بار به سهم سه درصدی آموزش‌وپرورش از عوارض شهرداری‌ها اشاره شد و حالا باید منتظر بمانیم که در صحن علنی مجلس مصوب شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس گفت:‌ پیشنهاد سهم 5 درصدی آموزش‌وپرورش از عوارض شهرداری‌ها مطرح شد اما در کمیسیون مربوطه رأی نیاورد.

به گزارش تسنیم، با این حال قاسم احمدی لاشکی دیگر عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس به تسنیم گفت: در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس سهم 5 درصدی آموزش‌و‌پرورش از عوارض شهرداری‌ها مطرح شد، در اصل قانون این میزان 3 درصد است.

وی افزود: باید منتظر باشیم و ببینیم، آیا نمایندگان در صحن علنی مجلس به سهم 5 درصدی آموزش‌و پرورش از عوارض شهرداری‌ها رأی می‌دهند البته این موضوع به میزان اهمیت آنها به مسائل و مشکلات آموزش و پرورش و جایگاه آن بازمی‌گردد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ماده یک طرح تنظیم مقررات مالی کشور در تقویت نظام آموزش و پرورش قبلاً مصوب شده بود و هم‌اکنون ماده دو به بعد بررسی خواهد شد.

احمدی لاشکی ادامه‌داد: براساس این قانون، یک درصد از سود شرکت‌های سودده و بانک‌ها به آموزش و پرورش تخصیص می‌یابد و این مسئله قبلاً در بودجه سنواتی لحاظ می‌شد اما هم اکنون قانون شده است.

وی بیان کرد: موضوع دیگری که در این طرح مدنظر است بحث املاک و مستقلات مازاد آموزش‌و‌پرورش است که چگونه می‌تواند آنها را تبدیل به احسن کرده و با استفاده از آن مشکلات اقتصادی خود را حل کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بند دیگری که در پیشنهادات خود مطرح می‌کنیم  تأسیس بانک فرهنگیان است که در کمیسیون برنامه و بودجه رد شد، هم اکنون جمعیت یک میلیون نفری فرهنگیان اگر بخواهد وام یک میلیون تومانی بگیرد با مشکل مواجه می‌شود بنابراین پیشنهاد تأسیس بانک فرهنگیان را ارائه دادیم؛ توجه داشته باشید در گذشته بانک سرمایه به اسم معلمان اما به کام دیگران بود و سایر افراد اداره آن را در اختیار گرفتند اما ما می‌خواهیم بانک مستقلی برای فرهنگیان تأسیس شود.

انتهای پیام/

نظر شما