شناسهٔ خبر: 67616553 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

رئیس کل دادگستری استان کرمان:

نفوذ و مقبولیت حکم داور از قاضی بیشتر است

سارا سلطانی

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت:نفوذ و مقبولیت حکم داور از قاضی بیشتر است

صاحب‌خبر -

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی عصر امروز ۲۰ تیرماه در همایش منطقه‌ای نقش داوری حرفه‌ای در نظام قضایی و حقوقی کشور که در کرمان برگزار شد، اظهار کرد: واگذاری کارها و امور به مردم یکی از سیاست‌های قطعی جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: شاید کمتر به نظر می‌آمد که قوه قضائیه بتواند خدمات خود را به مردم واگذار کند اما با برنامه‌ریزی‌های خوب و دقیق در دو دهه اخیر، در حال حاضر شاهد آثار و برکات آن هستیم به گونه‌ای که اکنون امر قضاوت که مهمترین رسالت قوه قضائیه است، با تشکیل شوراهای حل اختلاف و داوری به مردم واگذار شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به راه‌اندازی دادگاه‌های صلح بیان کرد: داوری به معنی دادرسی خصوصی است و فرهنگ داوری را ترویج می‌دهد.

وی با تشریح فواید داوری گفت: حکمی که داور صادر می‌کند نفوذ و مقبولیتش در جامعه از نفوذ دادگاه بیشتر است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز در این همایش اظهار کرد: علم و دانش، عقل و انگیزه از خصوصیت یک داور حرفه‌ای است تا آن حکمیت یک حکمیت خداپسند باشد و در ذات و درون طرفین رضایت وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: داور باید نگاه دلسوزانه داشته باشد.

همچنین محسن مقدس معاون داوری و میانجی‌گری مرکز حل اختلاف کشور نیز در این همایش به تشریح وضعیت داوری پرداخت و گفت: ۲۰۰۰ داور حرفه‌ای جذب شده است.

وی حرکت به سمت داوری‌های تخصصی را یکی از رویکردهای قوه قضائیه دانست و بیان کرد: داوری تخصصی، گره‌گشای حقوقی و قضایی مردم خواهد بود.

به گفته معاون داوری و میانجی‌گری مرکز حل اختلاف کشور، به زودی اساسنامه کانون داوران حرفه ای کرمان تصویب خواهد شد.

وی بیان کرد: اصلاح قوانین مربوط به داوری در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام

نظر شما