شناسهٔ خبر: 67616546 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: رویدادایران | لینک خبر

بررسی گمانه زنی‌ها درباره کابینه؛ پزشکیان از چهره‌های غیرمسلمان استفاده خواهد کرد؟ بررسی گمانه زنی‌ها درباره کابینه؛ پزشکیان از چهره‌های غیرمسلمان استفاده خواهد کرد؟

یکی از مواردی که پزشکیان در دوران رقابت‌های ریاست جمهوری خود بر آن تاکید ویژه داشت، استفاده از اقوام و مذاهب در امور مدیریتی کشور بود، برخلاف اینکه عده‌ای از مخالفان وی این اظهارات را موضوعی صرفا تبلیغاتی برای جذب آرای مردم مختلف ایران تعبیر می‌کنند، اما حقیقت این است که پزشکیان می‌تواند برای

صاحب‌خبر -

یکی از مواردی که پزشکیان در دوران رقابت‌های ریاست جمهوری خود بر آن تاکید ویژه داشت، استفاده از اقوام و مذاهب در امور مدیریتی کشور بود، برخلاف اینکه عده‌ای از مخالفان وی این اظهارات را موضوعی صرفا تبلیغاتی برای جذب آرای مردم مختلف ایران تعبیر می‌کنند، اما حقیقت این است که پزشکیان می‌تواند برای نخستین بار در تاریخ بعد از انقلاب نه تنها از گزینه‌های مختلف در حوزه اقوام و مذاهب بهره ببرد، بلکه با دو چهره سیاسی، مدیریتی از ادیان توحیدی غیر مسلمان نیز روبه روست که هم آن‌ها را به خوبی میشناسد و هم اینکه سابقه مدیریتی آن‌ها نشان میدهد که می‌توانند چنین نقشی را در کابینه او ایفا کنند، چنانچه پزشکیان در ساختار دولت از آن‌ها بهره جوید قطعا سرو شکلی کاملا متفاوت با تمام دولت‌های اصلاح طلب و اصولگرا به دولت خود میدهد و عنوانی جدای از این جناح بندی‌های سیاسی پیدا می‌کند و تاریخ بعد از انقلاب دچار تحولی عظیم از این حیث خواهدشد. جالب اینکه آن‌ها می‌توانند مسئولیت‌هایی را در کابینه داشته باشند که متفاوت از وزارت باشد و در گیرودار مخالفت‌های برخی چهره‌های خاص و تندرو در مجلس و رای عدم اعتماد نیز قرار نگیرند.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ یکی از این شخصیت‌ها که برخی رسانه‌ها وی را با عنوان پدر شرکت‌های دانش بنیان ایران مطرح می‌کنند، کسی است که ۱۶ سال در کنار عضویت در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان رئیس کمیته پژوهش و فناوری مجلس شناخته می‌شود و اتفاقا که در تمامی این ۱۶ سال با پزشکیان در پارلمان هم قطار و آشنا بوده اند. اسفندیار اختیاری طراح اصلی قانون شرکت‌های دانش بنیان و جهش تولید دانش بنیان به شمار میاید، او که خود نیز خلبان است، رئیس فراکسیون هوا فضا و هوانوردی، رئیس پردیس علم و فناوری و مرکز هوانوردی آن، عضو هیئت امنای فناوری کشور بوده است.

اگرچه اسفندیار اختیاری به دلیل برخی اظهار نظر‌ها درباره حوادث دوسال گذشته برای نمایندگی زرتشتیان رد صلاحیت شد، اما آنقدر چهره موجه‌ای بود که روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری دولت کنونی بلافاصله بعد از محرومیت اختیاری از مجلس، وی را به عنوان مشاور خود منتصب کرد و علاوه برآن او اکنون در ردای رئیس کمیته ارتقا ظرفیت‌های قانونی حوزه اقتصاد دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.

با توجه به سوابق وی در مقوله شرکت‌های دانش بنیان و همین طور معاونت علمی و فناوری، باید اسفندیار اختیاری را در دولت پزشکیان یکی از گزینه‌های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور دانست، هرچند که بعضی به دلیل سابقه علمی و دانشگاهی اش به وزارت علوم نیز اشاره دارند. انتخاب وی می‌تواند شجاعت بزرگی از سوی پزشکیان به شماربیاید.

چهره نام آشنای دیگر کسی است که در همایش تبلیغاتی برج میلاد که با حضور شخص پزشکیان و ظریف همراه بود، برای ایراد سخنرانی دعوت شد و البته در گفته‌هایی متفاوت و احساسی همراهی اش با پزشکیان را نیز اعلام کرد و اتفاقا که اظهارات او مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. همانطور که اخیرا توئیت تبریک او بابت ریاست جمهوری پزشکیان در رسانه‌های مختلف دست به دست می‌شود.

سپنتا نیکنام آن گزینه نام آشناست. چهره‌ای جوان و البته خوش سخن و شناخته شده برای بسیاری در کشور که عضویتش در شورای شهر یزد علی رغم رای مردم این شهر به دلیل زرتشتی بودنش برای ماه‌ها معلق ماند و در دوره‌ای تبدیل به یکی از بحران‌های ملی شد، از پافشاری و مخالفت شورای نگهبان علیه او تا تلاش‌های اسفندیار اختیاری نماینده وقت زرتشتیان برای بازگشت وی به شورای شهر و تثبیت قانون شورا‌ها در مجلس و کشاندن کار به مجمع تشخیص مصلحت نظام تا سپنتا با رای مثبت مجمع تشخیص مصلحت نظام، بعد از این قانون مجدد به شورای شهر بازگردد. سپنتا نیکنام در دوره‌های چهارم و پنجم عضو شورای شهر یزد بود. البته زمانی که برای شورای شهر تهران نامنویسی کرد رد صلاحیت شد، اما اینروز‌ها با حضور مسعود پزشکیان برای رقابت‌های ریاست جمهوری دوباره نامش بر سر زبان‌ها افتاده است.

از دولت روحانی به بعد نقشی در کابینه‌ها با عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در اقوام و اقلیت‌ها به وجود آمد، اما شخصی که حسن روحانی آن را برای این عنوان برگزید علی یونسی وزیر اطلاعات سابق بود، موضوعی که با انتقاد‌هایی نیز همراه شد، دولت رئیسی، اما در این راستا اقدام بزرگ و مثبتی انجام داد و «ماموستا عبدالسلام کریمی» را که از اهل تسنن بود، برای این سمت با عنوان «مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی» برگزید.

بی تردید با توجه به یکی از اظهارنظر‌های پیشین سپنتا نیکنام که معتقد بود این وظیفه باید بر عهده یکی از ادیان یا مذاهب قرار بگیرد و نه چهره‌های معمول سیاسی کشور، اکنون در دوران دولت پزشکیان او میتواند نخستین کسی باشد که به عنوان پیرو یکی از ادیان الهی غیر مسلمان این وظیفه در دولت را به دوش بکشد و اقوام و ادیان را با دولت پزشکیان همراه کند.

گمانه زنی‌ها درباره حضور و نقش این دو چهره در کابینه آینده پزشکیان در حالی مطرح می‌شود که اقدام رئیس جمهور منتخب می‌تواند راه را در این زمینه برای آینده و وجود ایرانی متحد از مجموعه تمامی افراد و عقاید و ادیان در کنار یکدیگر را به عمل تبدیل کند.

منبع: fararu-753190

نظر شما