شناسهٔ خبر: 67237262 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

ساخت ربات انسان نمای راننده

در ژاپن ربات انسان نمای جدیدی توسعه یافته که می‌تواند پشت فرمان خودرو بنشیند و آن را براند. در ژاپن ربات انسان نمای جدیدی توسعه یافته که می‌تواند پشت فرمان خودرو بنشیند و آن را براند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار علم و فناوری خبرگزاری برنا؛ کانسپت خودروهای خودران در سال های اخیر هیاهوی زیادی ایجاد کرده است. شرکت‌های بزرگ بخش زیادی از فعالیت‌های تحقیق و توسعه خود را صرف ساخت فناوری‌های خودران کرده اند.

گروهی از محققان دانشگاه توکیو یک روش ساده تر و ارزان‌تر در همین زمینه ارائه کرده‌اند. آن‌ها کنترل خودروها برای عملیات‌های خودران را به دست ربات‌های انسان نمای اسلکتی عضلانی می‌سپارند.

محققان از یک ربات انسان نما به «موساشی» استفاده کردند که برای تقلید نزدیک از بدن انسان ابداع شده است. پیش‌بینی می‌شود این ربات بتواند روی صندلی خودرو بنشیند و با پدال‌های ترمز و گاز کار کند.

پژوهش‌های مختلف روی رانندگی خودروهای خودران در حال انجام است تا حمل ونقل ایمن و راحت شود. از زمان برگزاری چالش دارپا رباتیکس این تحقیق به راندن خودران ربات‌های انسان نمای مجهز به حسگرهایی برای دستیابی به اطلاعات بصری، صوتی و غیره است.

با این وجود ربات‌های انسان نما به طور جدی فاقد انعطاف‌پذیری و تناسب هستند و گاهی اوقات نیازمند مهارت‌های خاص برای انجام فعالیت‌ها هستند. یک راه حل در این زمینه ابداع ربات‌های انسان نمای اسکلتی عضلانی است که با محرک ها و موتورهای ماهیچه‌ای حرکت ماهیچه‌های انسان را تقلید می‌کنند. این ابزارها به دلیل انعطاف‌پذیری در حرکات پیچیده از جمله راحت نشستن روی صندلی خودرو کنترل فرمان با دو بازو ماهر هستند.

ربات موساشی در سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان بستری برای سیستم کنترل یادگیری توسعه یافته است. این ربات به دقت رفتار انسان را تقلید می‌کند و دارای ساختار مفصل و ماهیچه‌ای است که با توجه به تناسب بدن انسان و اصول مکانیکی توسعه یافته است.

موساشی به غیر از دستش، ۷۴ ماهیچه و ۳۹ مفصل دارد. ربات اسکلتی عضلانی دارای ماژول‌های مفصلی و ماژول‌های ماهیچه‌ای و الیاف Dyneema مقاوم در برابر سایش است. بدن ماژولی موساشی شامل مفاصل و ماهیچه های دقیق با حسگرهای یکپارچه است. هر چشم متحرک ربات دارای دوربین‌هایی با وضوح بالا است که می‌تواند بچرخد و میدان دید وسیعی دارد. دستان موساشی می‌تواند خودرو را روشن کند.

انتهای پیام/

نظر شما