شناسهٔ خبر: 67237077 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

روسیه از تلاش برای راه اندازی پروازهای مستقیم به کره شمالی خبر داد

تهران - ایرنا - الکساندر کوزلوف، رئیس مشترک کمیسیون بین دولتی همکاری های تجاری، اقتصادی، علمی و فنی با کره شمالی گفت که مسکو  در حال همکاری با کره شمالی روی امکان راه اندازی پروازهای مستقیم بین دو کشور است.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنااز تاس ، وی در این باره به خبرنگاران می گوید ما با رفقای کره ای خود ملاقات کردیم، در مورد این موضوع نیز کار کردیم.

کوزلوف ادامه داد، برقراری پرواز مستقیم بین نووسیبیرسک - مسکو - پیونگ یانگ برنامه ی دو کشور است اما همه چیز به جریان توریستی، به علاقه مردم برای لذت بردن از فرهنگ دوکشور بستگی دارد.

وی اظهار کرد، تردد مسافر بین دو کشور در حال افزایش است.

یوری اوشاکوف دستیار پوتین در امور سیاست خارجی دوشنبه گفت که رئیس جمهور روسیه روز سه‌شنبه در یک «سفر رسمی و دوستانه» به کره شمالی سفر می‌کند.

وی گفت، چندین سند در این سفر امضا خواهد شد که یکی از آنها «پیمان مشارکت راهبردی» است.

به گفته اوشاکوف، پیمان مشارکت راهبردی جایگزین چند سند اساسی دیگر یعنی پیمان دوستی و همکاری متقابل ۱۹۶۱، پیمان دوستی و همکاری حسن همجواری ۲۰۰۰ و بیانیه‌های مسکو و پیونگ یانگ در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ می‌شود.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ۹ ماه پیش در سفری به شرق دور روسیه با پوتین دیدار کرده بود.

سفر پوتین به کره شمالی در حالی انجام می‌شود که مسکو و پیونگ یانگ تحت تحریم‌های شدید غرب قرار دارند و گرم شدن روابط آنها موجب نگرانی در اروپا و آمریکا شده است.

غرب مدعی است که کره شمالی به روسیه سلاح داده و مسکو از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده است. اما مسکو و پیونگ یانگ این اتهام را رد کرده‌اند.

نظر شما