شناسهٔ خبر: 67234574 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فرارو | لینک خبر

پیروزی «پزشکیان» فروش نفت را آسان می‌کند!

«اطمینان دارم که حاکمیت هم به این نقطه نظر رسیده که با دست فرمان چند سال گذشته امکان بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم وجود ندارد و به دنبال ایجاد تحولی در کشور هستند. به جایی رسیدیم که کار بسیار مشکل شده و همانطور که آقای پزشکیان هم بر روی این موضوع تاکید می‌کند، ضرورت دارد دولتی بر سر کار بیاید که از افراد نخبه استفاده کند.»

صاحب‌خبر -

یک کارشناس اقتصاد گفت: معتقدم در صورت حضور آقای پزشکیان به شرط تغییر رویکرد سیاست‌های خارجی، در یک سال اول دولت پزشکیان فشار بین‌المللی در فروش نفت کاهش پیدا می‌کند با کاهش فشارهای تحریمی آثار آن را در کنترل تورم خواهیم دید.

به گزارش ایلنا، کمال سیدعلی درباره اثرگذاری جایگاه رییس جمهوری برای تصمیم‌گیری درباره مسائل سیاست‌خارجی که اقتصاد ایران به آن‌ها مرتبط است از جمله FATF و تحریم‌ها اظهار داشت: فارغ از اینکه چه کسی رییس دولت چهاردهم می‌شود اگر بخواهیم اختیارات رییس جمهور را محدود بدانیم در واقع این اقدام آسیب زدن به کشور است. معتقدم کاندیداها درباره این موضوعات از جمله پیوستن به fatf به طور واضح نظرات خود را اعلام کنند. کاندیدایی که موافق با پیوستن به fatf است برنامه‌های خود در این باره را اعلام کند همچنین باید زمینه را برای تحقق این برنامه فراهم بیاورد تا اقدامات اجرایی آن را انجام دهد.

وی با بیان اینکه باید از قبل مواضع خود را درباره سیاست برجام و یا سیاست خارجی و منطقه‌ای هم اعلام کند، ادامه داد: باید توجه داشت که رییس جمهوری باید بتواند سیاست‌های کلی را اعلام و اعمال کند و همچنین بتواند مسائل اقتصادی کشور را راهبری کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: دو موضوع FATF و تحریم‌ها از مهمترین مباحث اقتصادی هستند که بر روی بازار ارز و درآمدهای ارزی، حجم نقدینگی و جبران ناترازی بودجه و… اثرگذار است. این موارد از مسائلی نیستند که لاینحل باقی بمانند و انتظار داشته باشیم که دولت بتواند مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را حل کند و به سرانجامی برساند.

وی افزود: همکاری و هماهنگی تیم اقتصادی دولت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه شاهد آن بودیم به دلیل ناهماهنگی‌ها بین تیم اقتصادی دولت بخش‌های مختلفی از جمله بورس، نرخ بهره، اخذ مالیات، مقررات‌گذاری‌ها و… آسیب جدی دیدند. تیم اقصادی دولت باید بتواند این مسائل را راهبری کند و در نهایت حرف نهایی را مردم از رییس جمهور بشوند. اما بحث این است که دستگاه‌هایی مانند بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه یا وزارت اقتصاد که نگاه کلان به اقتصاد کشور دارند و ذینفع مسائلی مانند ارز نیستند، باید با هم هماهنگ عمل کنند و در دولت هم نقطه نظرات آن‌ها در دولت و مصوبات دولت پذیرش شود.

سیدعلی گفت: یکی از مسائل مهمی که باید مطرح شود، این است که یارانه بالای ۱۲۰ میلیارد دلار در بخش انرژی چگونه باید مدیریت و بین مردم توزیع شود و چگونه به اهداف دولت که گروه‌های پایین درآمدی کشور هستند، اصابت داشته باشد و بین آن‌ها تقسیم شود. نه اینکه تنها ۱۰ درصد مردم از منافع یارانه انرژی و سوخت منتفع شوند و کشور هم امروز وارد کننده بنزین شده‌است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: تمام این موضوعات باید به صورت کاملا شفاف در قالب برنامه‌های اقتصادی کاندیداها مطرح شود. کاندیداها باید تیم اقتصادی خود را پیش از برگزاری انتخابات اعلام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که مشاوران اقتصادی کاندیداها که برنامه‌های تبلیغاتی حضور داشتند با توجه به عملکردها و سوابقشان می‌تواند نشان دهنده سیاست‌های اقتصادی این کاندیداها باشند؟ گفت: مردم نمی‌توانند از انتخاب مشاوران اقتصادی کاندیداها پیش‌بینی‌هایی از برنامه اقتصادی آن‌ها داشته باشند چراکه اظهارات کاندیداهای ریاست جمهوری برای جمع آوری آرا است، برای مثال هر کاندیدایی که درباره سیاست‌های یارانه انرژی بگوید قیمت سوخت باید افزایش پیدا کند، با ریزش آرا مواجه خواهد شد.

سیدعلی با تاکید براینکه کاندیداهای ریاست جمهوری باید با مردم صادق باشند چراکه سرمایه اجتماعی کشور به شدت ضعیف شده و مردم نسبت به این کاندیداها خوش بین نیستند، ادامه داد: تنها یک نفر از کاندیداها از جریان اصلاح‌طلبی است و صادقانه با مردم صحبت می‌کند اما هنوز توجه مردم به این گفتار صادقانه خیلی جلب نشده است. نقدی که متوجه آقای پزشکیان شد به مصاحبه اول وی برمی‌گردد که گفته بود به دنبال تغییرات نیست و همین قانون موجود را دنبال می‌کند در حالی که مردم به ویژه قشر خاکستری از رییس جمهور آینده انتظار تغییر در وضعیت موجود را دارند و این سوال مطرح شد اگر به دنبال تغییر نیستید با انتظارات مردم چه خواهید کرد؟

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: به نظر می‌رسد که خود حاکمیت هم درباره کاندیداها راه دیگری ندارد جز اینکه دست این کاندیداها را در حوزه سیاست خارجی، اقتصاد و… باز بگذارد تا در راستای منافع کلی کشور تصمیماتی در راستای بهبود شرایط بگیرد. اما باید فرد توانمند بر سر کار بیاید. تجربه این را داریم که در مقطعی آقای ظریف در جایگاه وزیر امور خارجی در کابینه دولت حضور پیدا کرد توانست با توانایی و مهارت‌هایی داشت هم در داخل کشور و هم خارج اقدامات مثبتی انجام دهد و تصمیمات خوبی گرفته شد.

وی ادامه داد: معقتدم آقای ظریف در صدر ۱۰ دیپلمات برتر کشور قرار دارد که می‌تواند در گره‌گشایی مسائل اقتصادی که به مسائل سیاست خارجی مرتبط است، اقدامات خوبی انجام دهد که گفته می‌شود آقای پزشکیان از حضور آقای ظریف در کابینه دولت خود استقبال کرده است.

سیدعلی افزود: مردم وضعیت اقتصادی دوره حضور ظریف در وزارت امور خارجه را مورد بررسی قرار دهند در آن دوره پسابرجام در تمام طبقات بانک مرکزی، اتاق بازرگانی و هتل‌های کشور اتاق و سالنی را خالی از حضور هیات‌های اقتصادی خارجی نداشتیم و هیات‌های خارجی مدام در رفت و آمد با کشور بودند. در همان مقطع گفته شده رشد اقتصادی به ۱۲ درصد رسید. اگر امروز هم گشایش‌هایی در اقتصاد ایجاد شده به دلیل فروش ۱.۵ میلیون بشکه نفت است حال اگر این میزان به فروش ۳ میلیون بشکه برسد، قطعا شرایط اقتصادی برای مردم بسیار متفاوت خواهد شد و قیمت در بازارها متعادل می‌شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ایران در منطقه استراتژیکی قرار دارد و به دلیل پتانسیل بالایی که در منابع از جمله نفت و گاز، معادن و… دارد از موقعیت منحصر به فردی برخوردار است، اظهار داشت: ۵ سال است که بر روی صادرات ۴۵ میلیارد دلار درجا می‌زنیم در حالی که قیمت ارز ۵ برابر شده اما ایران پتانسیل بالایی در این زمینه دارد و دولتی باید بر سر کار بیاید که برنامه‌های مشخص برای افزایش تجارت کشور داشته باشد.

وی تاکید کرد: اطمینان دارم که حاکمیت هم به این نقطه نظر رسیده که با دست فرمان چند سال گذشته امکان بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم وجود ندارد و به دنبال ایجاد تحولی در کشور هستند. به جایی رسیدیم که کار بسیار مشکل شده و همانطور که آقای پزشکیان هم بر روی این موضوع تاکید می‌کند، ضرورت دارد دولتی بر سر کار بیاید که از افراد نخبه استفاده کند.

سیدعلی گفت: قشر خاکستری مطمئن باشند که از بین کاندیداها به غیر از یک نفر که جریان متفاوتی را نمایندگی می‌کند هر یک از ۵ نفر رییس جمهور شوند همین افراد حاضر در تیم دولت سیزدهم بر سر کار خواهند ماند و تفاوتی جزیی در مدیران خواهیم دید و باید توجه داشت که این افراد در سه سال گذشته هم ریشه دوانده‌اند و ماندگار خواهند بود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر از نیروهای نخبه استفاده نشود، ظرفیت خوبی که در بخش سرمایه انسانی داریم را از دست می‌دهیم. البته شرایط بسیار سختی بر کشور حاکم شده و اقای پزشکیان هم صادقانه عنوان کرده که بهبود شرایط فعلی زمان بر است اما معتقدم در صورت حضور آقای پزشکیان به شرط تغییر رویکرد سیاست‌های خارجی، در یک سال اول دولت پزشکیان فشار بین‌المللی در فروش نفت کاهش پیدا می‌کند با کاهش فشارهای تحریمی آثار آن را در کنترل تورم خواهیم دید.

برچسب‌ها:

نظر شما