شناسهٔ خبر: 67234552 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

اولین مناظره انتخابات ۱۴۰۳

پورمحمدی: در تعامل با دنیا مشکلات مردم را برطرف کنیم

علیرضا قربانی

کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: حل مشکلات اقتصادی صرفا راه حل اقتصادی ندارد؛ به حوزه بین الملل و فرهنگ هم ارتباط دارد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، مصطفی پورمحمدی کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در اولین مناظره با پنج کاندیدای دیگر این انتخابات، با موضوع «رشد اقتصادی و برنامه هفتم»، اظهار کرد: ما همه مشکلات اقتصادی را می‌دانیم اما مردم این مشکلات را روزمره لمس می‌کنند و با پوست و گوشت خود آن‌ها را درک می‌کنند. وقتی با کارشناسان زیادی در این ایام و گذشته گفت‌وگو داشتم و پای صحبت مردم نشستم شاهد بودم که اقتصاد مقوله‌ای پیوسته به اجتماع، فرهنگ و عرصه بین‌المللی است.

وی افزود: ما مزیت‌هایی داریم اما هزینه آن را می‌دهیم و سودش را نمی‌بریم. چگونه ما باید این مشکلات اقتصادی را حل کنیم؟ باید با دنیا تعامل کنیم و مشکلات مردم را برطرف سازیم.

پورمحمدی تاکید کرد: مردم و بخش خصوصی و کارشناسان دغدغه جدی دارند و می‌گویند مشکلات اقتصادی صرفاً راه‌حل اقتصادی ندارد. نمی‌شود بدون توجه به ابعاد مختلف سیاسی، حقوقی، داخلی و بین‌المللی، راه‌حل اقتصادی ارائه داد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مگر می‌شود یک مشکل مهم به نام مسائل اقتصادی را از این منظر حل کنیم. نزدیک به دو دهه است که با مسئله تحریم مواجه هستیم. برخی اول گفتند که تحریم مسئله مهمی نیست و هنوز هم می‌گویند این مسئله مهم نیست. دنیا تحریم فلج‌کننده بر ما تحمیل کرده و ما ساده از کنارش می‌گذریم.

وی یادآور شد: اما بعد از گذشت مدتی گفتیم نه تحریم هم مسئله است و ۲۰ تا ۳۰ درصد به اقتصاد ما آزار وارد می‌کند. نقل و انتقال مالی را که گرفتار آن هستیم و ده‌سال است باید آن را حل کنیم. ما در میان ۲۰۴ کشور جزو ۳ کشور لیست سیاه قرار گرفته‌ایم.

پورمحمدی ادامه داد: تمام روابط مالی و تجاری ما به همین دلیل قفل شده است و فعالان اقتصادی قرار است چگونه عمل کنند؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در داخل کشور یکباره به سفارتخانه حمله می‌شود و تبعات اقتصادی و سیاسی فراوان در حاشیه به همراه می‌آورد و به تحریم‌ها اضافه می‌شود. حتی حوادث بین‌المللی مهمی مثل داستان تایوان و اوکراین اتفاق می‌افتد. ما مزیت‌هایی داریم؛ هزینه آن‌ها را می‌دهیم اما سودش را نمی‌بریم. دیگران از این فرصت ما به نفع خود بهره‌برداری می‌کنند و نمی‌توانیم فرصت‌های خود را شکار کنیم.

وی یادآور شد: اقتصاد و جامعه و صنعت ما حجم بزرگی دارد و باید با دنیا کار کنیم و نیازهای مردم را تامین کنیم. در مسائل داخلی هم همینطور است که نمی‌شود آنها را نادیده گرفت. رهبری سالیان سال است که به مسائل اقتصادی و اجتماعی و مشارکت بالا رهنمون می‌شوند اما چقدر آنها را گوش کردیم؟ مدام در حال آسیب‌زدن هستیم.

پورمحمدی ادامه داد: این وضعیت جوانان و بسیاری مردم را مأیوس کرده است. امروز ما در عرصه خارجی به یک وفاق ملی برسیم تا مسائل بین‌المللی خود را حل کنیم. در عرصه داخلی باید اعتماد بسازیم. مردم ما را باور ندارد و ما را صادق نمی‌دانند. مردم باید ما را باور کنند و ما صادقانه راه‌حل به آنان ارائه کنیم.

آنچه نمی‌توان اجرا کرد را به مردم وعده ندهیم

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم مهلت چهاردقیقه‌ای خود نیز تاکید کرد: من به گذشته نظام و مردم افتخار می‌کنم و به توان ملت خودم باور دارم. ما نقاط قوت داشتیم و با توجه به آن می‌توانیم ضعف‌ها را حل کنیم.

وی افزود: چرا رهبری فرمودند برنامه‌های گذشته توسعه ۳۰ تا ۳۵ درصد اجرا شده‌اند؟ مگر قانون نبودند؟ مگر برنامه نبودند؟ چرا محقق نشدند؟ شاید برنامه هم ایراد دارد. به این موضوع هم فکر کنیم و آن را در نظر بگیریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: همین برنامه هفتم در ماده الحاقی ۳۵ خود، ۲۵ مورد آمده که شش ماه تا یک سال فرصت لازم داشته تا تکمیل شود. در دولت آقای رئیسی این برنامه پیشنهاد شد و دو سال طول کشید تا آن برنامه تصویب شود و کشور دو سال بی‌برنامه بود. حالا یک دولت و یک مجلس برنامه تصویب کردند و یک دولت و یک مجلس دیگر بناست آن را اجرا کنند که شعارشان متفاوت است.

پورمحمدی تاکید کرد: ما ۶ کاندیدا هرکدام شعارهای متفاوتی داریم و ما باید تعهدات خود را به مردم اجرا کنیم. مردم از ما قول و قرار گرفته‌اند. فردا می‌گویم آنقدر مسکن می‌سازیم و آنقدر اشتغال ایجاد می‌کنیم و برنامه‌ای که ما پیشنهاد ندادیم باید جواب آن را بدهد.

وی یادآور شد: ساختار برنامه مشکل دارد. نمی‌شود ۲۵ مورد مهم که اولین آن تجهیز منابع مالی برای تحقق رشد ۸ درصدی است و آقای قاضی‌زاده گفتند ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد دلار که فکر می‌کنم کمتر باشد. در خوشبینانه‌ترین حالت ۵۰ درصد آن از ریال تامین شود که حدود ۶ هزار همت خواهد شد، این را از کجا می‌خواهیم تامین کنیم؟ از مردمی که به ما اعتماد ندارند و سرمایه آنان در بورس از میان رفته و پول‌های خود را به دلار و طلا بدل می‌کنند؟ جای پراکنده می‌برند و حاضر نیستند به سمت تولید ببرند؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: تا اعتماد نسازیم و ما را باور نکنند که نمی‌توان رشد اقتصادی ایجاد کرد. با ۱۰ میلیارد یورو که نمی‌توان سیاست‌های رشد اقتصادی ۸ درصدی را محقق کرد. نمی‌شود ما با خودفریبی یا خوش‌بینانه به موضوعات نگاه کنیم.

وی ادامه داد: کارشناسان مسائل را می‌بینند و مردم دارند آن‌ها را درک می‌کنند. من حرف‌هایی زدم که کارشناسان متعهد و باسواد دانشگاه‌های تهران، شریف و علامه و جوانان انقلابی هم درباره آن‌ها بسیار جدی صحبت کردند. تعابیر خیلی تندی داشتند که نمی‌خواهم به آن‌ها اشاره کنم.

پورمحمدی تاکید کرد: این حرف‌ها دلیل بر مأیوس شدن ما نیست یا اینکه نمی‌توانیم. ما این راه تا اینجا پیمودیم، قدرت‌ ایجاد کردیم و در جایگاه والای فعلی قرار گرفتیم. در مقابل این تحریم سخت ایستادیم که توانمندی ملی ما را به اینجا رساند وگرنه دچار فروپاشی می‌شدیم. تحریم خیلی مهم است اما ما مهم‌تر و قدرتمندتریم. قدرت خود را باور کنیم و البته اشتباهات خود را هم بپذیریم.

وی گفت: با مردم صادق باشیم و قرارهای درست بگذاریم و وعده‌های درست دهیم و آنچه نمی‌توان اجرا کرد را به مردم وعده ندهیم.

معتقدم با توان ملی و کارشناسی که داریم می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مهلت چهاردقیقه‌ای مرحله دوم درباره مردمی‌سازی اقتصاد، اظهار کرد: به جد معتقدم با توان ملی و کارشناسی که داریم می‌توانیم مشکلات را حل کنیم اما باید همچنان به نظرات کارشناسی بها دهیم. بله ما سیاستگذاریم اما با پشتوانه کارشناسی، اولویت‌ها را شاید ما و با نظر و گرایش مردم تعیین کنیم اما پشتوانه کارشناسی هم دارد.

وی افزود: دنیای امروز دنیای فناوری و دانش است. دنیای تخصص و تجربه است. اعداد و ارقام گویا هستند. ما که نمی‌توانیم همینطوری حرف بزنیم. اعداد فریاد می‌زنند و خود را نشان می‌دهند.

پورمحمدی با بیان این‌که «بلندپروازی بدون پشتوانه جواب نمی‌دهد»، تصریح کرد: باید یک همبستگی و هماهنگی و دقت به واقعیت‌های خارجی برسیم. ثبات مالی رمز موفقیت اقتصادی است که اول به کنترل تورم نیاز دارد. تورم پنجاه ساله ما ۲۰ درصد و تورم ولی تورم ۶ سال گذشته که دو سه سال اخیر هم به آن اضافه شده بالای ۴۰ درصد است. مگر می‌شود در این دریای مواج تورم ثبات اقتصادی ایجاد کرد؟ کسری بودجه کشور ۶۰۰ تا ۷۰۰ همت است و ناچاریم به تورم تن دهیم.

وی یادآور شد: مگر می‌توانیم از ناترازی بانک‌ها عبور کنیم؟ بخش بزرگی از نقدینگی قفل شده است. بدون این‌ها و جلوگیری از شوک نرخ ارزی که نمی‌توانیم اقتصاد موفق ایجاد می‌کنیم. نرخ بهره‌وری حتما سهم تعیین‌کننده دارد اما با مدیرانی که سابقه آنان گواهی می‌دهد توانمند هستند و به وعده‌های وفادارند و پروژه‌ها را گران تمام نکردند. افراد حاشیه‌ آنان مشکل‌دار نشده‌اند.

پورمحمدی تصریح کرد: با کدام کارشناس بهره‌وری را بالا ببریم؟ کارشناسی که به ما اعتماد ندارد؟ کارشناسی که در فکر مهاجرت است؟ با او می‌شود نرخ بهره‌وری را بالا برد؟ بدنه اجتماعی باید با ما همراهی و همدلی کند و به ما اعتماد داشته باشد. حتما توان این امور را داریم اما باید زیرساخت آن را فراهم کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: با جهان خارج شوخی نکنیم. از قدرت دیپلماسی با پشتوانه توان ملی بهره‌گیری کنیم. ما که هرروز خودتحریمی را افزایش می‌دهیم حالا که تحریم داخلی را افزایش می‌دهیم آیا می‌توانیم تحریم خارجی را حل کنیم؟ حتماً ناکام خواهیم بود. باید رویکردها را تغییر دهیم و نگاه به حل مسائل بین‌المللی خود را عوض کنیم.

این کشور به تمام نیروهایش نیاز دارد

وی در دومین مهلت چهاردقیقه‌ای مرحله دوم مناظره با محوریت مردمی‌سازی اقتصاد، اظهار کرد: ما اهدافی تعیین و در برنامه هفتم تکرار کرده‌ایم و می‌گویم این‌ها را انجام می‌دهیم اما باید تجربیات قبلی خود را معیار قرار دهیم تا تعهدات آینده را پیگیری کنیم.

پورمحمدی افزود: دیپلماسی و خودتحریمی داخلی که مکمل تحریم خارجی است را باید با تدبیر جلو ببریم. آیا در گذشته جلو بردیم؟ دوستان در این جمع و بنده در مصادر عالی کشور بودیم. افتخار می‌کنم در هر دولتی تلاش کردم به مردم خدمت کنم چون دولت‌ها موضوعیت ندارند، مردم و خدمت به آنان موضوعیت دارد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: ما اگر تکلیف شود باید آبروی خود را بگذاریم تا به مردم و حل مشکلات آنان کمک کنیم. اگر دو حرکت انجام می‌شود آیا سنگ می‌اندازیم یا کمک می‌کنیم؟ همین الان در این جلسه وفاق نداریم. آیا بدون وفاق می‌توانیم مشکلات بین‌المللی خود را حل کنیم؟

وی تصریح کرد: رهبری تدابیری دارند. سیاست‌های کلی دارند. تدبیرشان را ابلاغ می‌کنند. ما می‌نشینیم و کارسازی می‌کنیم و دوباره توجیه می‌کنیم و می‌گوییم شاید منظور ایشان چیزی دیگری بوده است. شاید برای موقعیت خاصی بوده است. کشور را زمین‌گیر می‌کنیم. مثل خیلی چیزهایی که تا الان زمین‌گیر کرده‌ایم. این واقعیت‌های موجود است.

پورمحمدی با بیان این‌که «ما که از آسمان نمی‌توانیم کارشناس و مدیر مجرب بیاوریم»، اظهار کرد: ما باید با خودمان مشکلات و مسائل را حل و روشن کنیم‌. بسیاری از فضاهای سیاسی و تبلیغاتی بر تصمیمات ما اثر می‌گذارد. منافع ملی را به خطر می‌اندازیم. اینجور که نمی‌شود تدبیر کرد.

وی ادامه داد: این کشور به تمام نیروهایش نیاز دارد. اگر تمام نیروهای کارشناس کشور باهم جمع شویم و با وفاق عمل کنیم خیلی از مشکلات را راحت نمی‌توانیم حل کنیم. نمی‌گویم ما ناتوانیم اما سخت است. هماورد دنیای استکبار هستیم. ما شعارهای بلند جهانی دادیم و داعیه تمدنی در جهان داریم. نمی‌شود با این دست‌وپاشکستگی و با این اختلاف و نگاه غیرکارشناسی مشکلات را حل کنیم. هرروز دعوا و اختلاف مشکلات را حل نمی‌کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: هر موضوعی حداقلی دارد، حداقل‌ها را رعایت کنیم. به یکدیگر، کارشناسان و مدیران مجرب خود احترام بگذاریم. الان من بخواهم نسبت به شهرداری آقای قالیباف حرف بزنم که حکم شهرداری آقای قالیباف را بنده در زمان وزارت کشور صادر کردم و مخالفت هم شد که این حکم را صادر کنم اما به توانایی آقای قالیباف هم اعتقاد داشتم اما اینطور نیست که شهرداری تهران مشکل نداشته است و مشکلاتش ساده بوده و با چه هزینه‌ای تمام شده است.

وی ادامه داد: اینها مسئله است که آیا تحولی در نظام شهری با چه رویکردی و در چه دوره زمانی انجام شد. این‌ها مبنای آینده می‌شود که کشور را می‌خواهیم چگونه بسازیم و به کدام سمت ببریم. مگر من می‌خواهم مسائل روزمره و جاری را مطرح کنم؟ من نگاه کلان داخلی و خارجی و فرهنگی و اجتماعی و سیاسی را در نظر دارم. مسائل سیاسی ما مردم را چنین ناامید، منزوی و نگران کرده و حتماً باید رویکردهای سیاسی و فرهنگی خود را اجرا کنیم. چاره‌ای جز این نداریم.

امنیت روانی، فکری، حقوقی و مالکیت لازمه موفقیت مدیریت کلان است

پورمحمدی در مهلت چهاردقیقه‌ای نخست مرحله آخر مناظره با بیان دیدگاه‌های خود درباره موضوع کاهش تورم، اظهار کرد: نگاه کارشناسی و دقیق به نقاط مشترک نزدیک می‌شود. تورم و نقدینگی ریشه‌های مشترکی دارد و با کنترل نقدینگی می‌شود تورم را کاهش داد.

وی خطاب به قالیباف، تاکید کرد: آقای قالیباف گفتند که ما در مجلس تصویب کردیم اقتدار به بانک مرکزی بازگردد. بسیار کار خوبی است. از گذشته هم باید این کار را می‌کردیم و جزو ضروریات مدیریت مالی ماست. ما این اختیار را دادیم اما ابزار و عوامل تشکیل‌دهنده آن را فراهم نکردیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: در همین ایام که می‌گوییم به بانک مرکزی اقتدار دادیم، بانک مرکزی برای اینکه قیمت ارز بالا نرود، تمام تسهیلات را کنترل می‌کند، تمام وام‌ها الان متوقف شده و تمام بانک‌ها قول‌های خود به کارآفرینان و بنگاه‌ها را متوقف کردند. کل تولید مشکل پیدا کرده به خاطر بانک مرکزی که ادعای استقلال دارد و برای اجرای سیاست دستوری که قمیت ارز بالا نرود.

پورمحمدی تاکید کرد: بانک مرکزی ناچار به جذب منابع سرگردان و نقدینگی، بهره را از ۱۹ و ۲۰ درصد به ۲۹ درصد رسانده است و هزینه مالی در بازار آزاد ۴۱ تا ۴۳ درصد و بلکه بیشتر است. این خود به شدت تورم‌زاست. چرخه معیوب نقدینگی را تشدید می‌کند، بعد ما از استقلال بانک مرکزی حرف می‌زنیم. به بانک مرکزی دستور می‌دهند و همان را عمل می‌کند.

وی یادآور شد: ما برای هرکاری به مدیر قوی نیازمند هستیم. مگر می‌شود کارهای بزرگ را به آدم‌های ناتوان سپرد؟ ولی رئیس‌جمهوری فقط مدیر قوی نیست مدیری است که مسائل سیاسی، دیپلماتیک و فرهنگی و روانی جامعه را هم آشنا باشد و قدرت تحلیل و جمع‌بندی آنها را هم داشته باشد و بتواند ایجاد وفاق کند و قدرت تحریک‌کنندگی اجتماعی داشته باشد، قدرت اعتمادسازی داشته باشد و مردم او را باور کنند. در این حالت می‌توان نیروهای قوی را جمع کرد و جامعه را به جهت خود نزدیک کرد.

پورمحمدی اظهار کرد: رئیس‌جمهوری باید امنیت‌آفرین باشد و امنیت روانی، فکری، حقوقی و مالکیت لازمه موفقیت مدیریت کلان است.

باید به زنجیره اقتصاد جهانی وارد شویم نه بازیچه باشیم

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مهلت چهاردقیقه‌ای دوم مرحله آخر مناظره با بیان این‌که «باید منظومه فکری اقتصادی خود را روشن کنیم و به مردم بگوییم می‌خواهیم در اقتصاد چه اصولی را دنبال کنیم»، اظهار کرد: من هشت اصل را در نظر گرفته‌ام که اولین آن رقابت است. اگر می‌خواهیم اقتصاد موفق باشد این اصل را نباید شوخی گرفت. دولت از رقابت باید کنار رود.

وی افزود: اصل دوم اینکه اقتصاد بازار را قبول کنیم و اقتصاد دستوری را کنار بگذاریم. اصل توجه به حقوق مالکیت فکری بسیار مهم است. برای رشد اقتصادی انظباط مالی در بخش‌های اقتصادی به خصوص دولت لازم است. بی‌انضباطی‌هایی از گذشته بوده است اما دولت چابک، ضامن و حافظ رقابت و بازار آزاد می‌خواهیم.

پورمحمدی با اشاره به تاکید رهبری انقلاب بر اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: باید این تأکید را جدی بگیریم. در این زمینه باید به زنجیره اقتصاد جهانی وارد شویم. نه بازیچه باشیم. حتی به بازیگری هم اعتقاد ندارم به بازیگردانی اعتقاد دارم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به توانمندی تخصصی نخبگان و جوانان تأکید کرد: مگر ما می‌ترسیم؟ چرا احساس ضعف می‌کنیم؟ باید در میدان‌های بزرگ بازی کنیم. نباید از شکست بترسیم. ملت‌ها باید هدف‌گیری‌ بزرگ داشته باشند و خودشان را آماده کنند تا در آن میدان حاضر شوند. ممکن است مثل هر میدان قهرمانی دیگری چندجا شکست بخورند و جاهایی هم پیروز شوند اما نشان می‌دهند مرد این میدان هستند.

وی یادآور شد: اقتصاد مقاومتی در دولت قرار، محور است و ما با نگاه کارشناسی عمیق و متکی به مدیران کارآمد و توانا کار را دنبال می‌کنیم. این مدیران باید ذهن هم‌بسته، هماهنگ و هم‌افزا داشته باشند و اصطکاک ایجاد نکنند.

پورمحمدی ادامه داد: اصل بعدی مشارکت آحاد جامعه در اقتصاد است. مردمی‌سازی اقتصاد بسیار مهم است. مردم سرمایه‌های زیاد، ابتکارات و خلاقیت زیاد و هم انرژی زیاد دارند. همه این‌ها را باید در رونق اقتصادی درنظر بگیریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: باید توانمندسازی اقتصاد مردمی را سرلوحه اهداف خود قرار دهیم. بخش تعاون نقش کوچکی در اقتصاد دارد. ما باید به اصل مترقی ۴۴ هم توجه کنیم. در این زمینه مشکل این است که حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد به بخش خصوصی واقعی واگذاری داشته‌ایم. عمده آن به رد دیون یا به نهادهای عمومی تحت کنترل دولت یا به نهادهای شبه‌دولتی واگذار شده است. این‌که دیگر خصوصی‌سازی نشد.

وی یادآور شد: ساماندهی سهام عدالت هم مهم است و مالکیت و مدیریت را هم در بورس و هم سهام عدالت به مردم بازگردانیم. به مردم می‌گوییم ۵۰ میلیون عضو هستید اما خودمان مدیریت می‌کنیم. اینکه نشد که چنین به مردم صفت شریک و سهامدار بدهیم.

دولت باید از سر راه فعالیت اقتصادی مردم کنار رود

پورمحمدی در بخش جمع‌بندی نهایی این مناظره، با تاکید بر اینکه گفت‌وگوها صریح، جدی و سازنده بود، اظهار کرد: نیاز جامعه به این گفت‌وگوهاست. مسئله مهم در منظومه فکری و اقتصادی ما ثبات و اطمینان و آرامش‌بخشی به جامعه است که در نهایت رئیس دولت را در دستیابی به دو هدف مهم یعنی تقویت اعتبار دولت نزد مردم و ارتقای نقش منطقه‌ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران کمک کند.

وی افزود: مهمترین ویژگی مورد انتظار از چنین برنامه‌ای، برخورداری از انسجام کافی در همه حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و قابلیت سنجش مستمر و بهنگام نتایج مورد انتظار آنان است. در این چارچوب اهداف اصلی باید قابل‌سنجش برای کنترل و نظارت مردم و پاسخ‌گویی به آن باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: دولت وظیفه‌ای جز ایجاد امنیت و تامین زندگی توام با رفاه، عزت و آرامش برای مردم ندارد. قرار ما در دولت قرار این است. دولت باید از سر راه فعالیت اقتصادی مردم کنار رود و مانع فعالیت و کسب‌وکار مشروع مردم نباشد و قرار دولت قرار چنین است.

پورمحمدی ادامه داد: دولت باید در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کند تا مردم، بخش خصوصی و تعاونی به کمک این زیرساخت‌ها از سرمایه‌گذاری‌ها نهایت استفاده را ببرند. دولت قرار هم چنین است. زیرساخت‌های اصلی مغفول مانده کشور مثل شبکه‌ ارتباطی الکترونیکی توسعه یابد، سریع و ارزان باشد و از دانش‌های جدید بهره‌گیری کند.

وی اظهار کرد: در حوزه‌های مختلف به اعتماد مردم به حاکمیت و اعتماد حاکمیت به مردم به این امر کمک می‌کند. به مردم بها ندهیم و صادق نباشیم مردم هم به ما اتکا نخواهند کرد. دولت پیمانکاری و بنگاه‌داری، مدیریت یک بیمارستان و یک شهر یا موسسه و پژوهشکده نیست. دولت مجموعه ظرفیت‌های یک کشور و ملت و تاریخ و فرهنگ و هویت و تمدن است که باید این ظرفیت‌ها تجمیع کند.

انتهای پیام

نظر شما