شناسهٔ خبر: 67234473 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

قالیباف:به رفع تحریم ها معتقدم و‌باید برای آن اقدام کنیم

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در اولویت برنامه هایم همه دستگاههای دولتی یک طرف ‌و دستگاه سیاست خارجی یک طرف است، گفت: به رفع تحریم ها معتقدم و‌باید برای آن اقدام کنیم. کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در اولویت برنامه هایم همه دستگاههای دولتی یک طرف ‌و دستگاه سیاست خارجی یک طرف است، گفت: به رفع تحریم ها معتقدم و‌باید برای آن اقدام کنیم.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، محمدباقر قالیباف، کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اولین مناظره انتخاباتی که دوشنبه شب (۲۸خرداد) برگزار شد در پاسخ به سوالی‌ در مورد مهار تورم و‌ رشد تولید، گفت: انتخابات یک فرصت بزرگی است که در اختیار مردم شریف ایران است که بتوانند برای  خودشان و کشور تصمیم بگیرند. انتخاب شما در این نقطه مهم است.

وی اظهار کرد: یکی از وظایف رئیس جمهور تحول در وضعیت اقتصادی برای تمامی اقشار جامعه بویژه کسانی که حقوق ثابت دارند است. 

در دهه نود شرایط  سختی را گذراندیم، نقدینگی ۲۶برابر بود

وی بیان کرد: رئیس  جمهور باید به گونه ای عمل کند که ضامن حل مشکلات باشد. در دهه نود شرایط  سختی را گذراندیم ، نقدینگی ۲۶برابر بود، دوره کرونا را گذراندیم مادران ایرانی هم بحث تربیت و آموزش فرزندان را به عهده داشتند و هم محور تامین هزینه ها برای مشکلات اقتصادی بودند و الان وقت جبران است.  

وی افزود: باید این کمبودها در برنامه هفتم جبران شود چراکه برنامه هفتم تنها سند میثاق ملی ماست.  رئیس جمهور باید حواسش به رشد اقتصادی و سفره مردم باشد.  باید قفل این توقف را بشکنیم و ادامه راه دولت شهید رئیسی  که این راه را آغاز کردند باشیم. 

قالیباف گفت: بحث هدر دادن سرمایه ما امروز سه نیم برابر یارانه ها است. در دولت خدمت و پیشرفت با حضور و مشارکت، اقتصاد قوی را دنبال می کنیم. ما در دولت مان حقوق عزیزان را متناسب با تورم افزایش می دهیم.

تصمیمات سیاستی  و قاعده گذاری غلط داریم

قالیباف در ادامه سخنانش با بیان اینکه به انسجامی که آقای پزشکیان اشاره کردن موافقم، گفت: وقتی حرف از سرمایه گذاری می زنیم یک بخش سرمایه‌گذاری است و بخش دیگر بهره برداری است. ریس جمهور باید از ظرفیت اندیشمندان و متخصصان برای بهره وری استفاده‌کند. ما در برنامه هفتم دو نیم درصد از رشد اقتصادی را بهره وری می دانیم.

 وی تاکید کرد: برنامه سند ملی است و ممکن است اشکالاتی داشته باشد و مهمترین محور این برنامه خانواده است. در ماده ای از برنامه هفتم شورای راهبردی پیش بینی شده است که کمیته ای تشکیل می شود که هر جا اشکالی  باشد برنامه را اصلاح کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: ظرفیت های بزرگی داریم که آنها را هدر می دهیم که نیاز به مدیر قوی دارد. 

 وی بیان کرد: تصمیمات سیاستی  و قاعده گذاری غلط داریم همین دو روز گذشته وزارتخانه ای تصمیم گرفته بخشنامه ای صادر کند و این غلط است. سیاست گذاری ما به گونه ای است که صادرات را رشد و‌ واردات  را کاهش می دهیم.

قالیباف در بخش دوم مناظره در پاسخ به سوالات کارشناسان در مورد جهش تولید و مشارکت مردم و تقویت بخش خصوصی گفت: ما برای رشد ۸درصدی سرمایه گذاری و بهره وری نیاز داریم. بهره‌ وری به سرمایه گذاری ارجحیت دارد. بهره وری به ما اجازه می دهد که از ظرفیت ها استفاده کنیم. 

نقدینگی بیش از هزار همت است

وی ادامه داد: در سال گذشته هشت میلیارد دلار فقط در حوزه خودرو ارز دادیم که همه هم ناراضی هستند. نقدینگی که الان دست ماست بالاست. نقدینگی بیش از هزار همت است و‌این از کمان برنامه ریزی خارج است و در مجموعه است.ال پی جی در سالی که گذشت ۱۸۰همت شد که مدیریت یعنی اینها را جمع کنیم.

به رفع تحریم ها معتقدم و‌باید برای آن اقدام کنیم

قالیباف گفت: در اولویت برنامه هایم همه دستگاههای دولتی یک طرف ‌و دستگاه سیاست خارجی یک طرف. به رفع تحریم ها معتقدم و‌باید برای آن اقدام کنیم. در دولتم برنامه برای رفع تحریم دارم و می‌توان آن را با اقدام با اقدام  دنبال کرد.

وی تصریح کرد: ۱۰۴میلیارد در حوزه بهره برداری در سال پرت داریم و اینها نشان می دهد که انتخاب  رئیس جمهور درست که از این ظرفیت های که از دست می رود لازم است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: قراردادهای ما با چین و‌ روسیه باز مانده است. از ظرفیت شانگهای و بریکس استفاده نمی‌کنیم.

اگر خود تحریمی را در داخل حل نکنیم نمی توانیم تحریم های خارجی را رفع کنیم

قالیباف: پنجره طلایی انتخابات در سرنوشت مردم بسیار مهم است.ما اگر خود تحریمی را در داخل حل نکنیم نمی توانیم تحریم های خارجی را رفع کنیم.

وی با بیان اینکه انضباط مالی در دولت بسیار مهم است، گفت: بیش  از ۲۵۰هزار حساب دستگاههای دولتی بود که در این مجلس با مصوبه ای تمامی این حساب ها به پنج الی شش هزار حساب تبدیل شد. همه دولت ها در پایان سال کسری برای پرداخت حقوق داشتند اما با این برنامه ما، دولت در سال گذشته بیش از ۱۹۰همت در خزانه داشت. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: از بحث شانگهای و توافقات روسیه استفاده نکردیم . باید عملیات کنیم واین تحول را ایجاد کنیم و در قانون برنامه همه این ظرفیت هاست.

 نقدینگی جامعه به سمت تولید نرفت

قالیباف در بخش سوم سخنان خود در اولین مناظره انتخاباتی در مورد مهار تورم، گفت: بحث‌ تورم از موضوعات جدی است ما هم تورم بالایی داشتیم‌ و هم زمانش طولانی بود که این موضوع ریشه در موضوعات مختلفی دارد .

وی بیان کرد: اصلاح نظام بانکی یکی از این موضوعات اساسی   است باید برای نظام بانکی چاره اندیشی کرد. متاسفانه نقدینگی جامعه به سمت تولید نرفت. ما در مجلس با اصلاح قانون بانک مرکزی سعی کردیم به بانک مرکزی اقتدار دهیم. برای اینکه سرمایه گذاری را در بخش تولید بیاورم باید به سمت اصلاح نظام بانکی برویم. 

نفت آلودگی در همه بخش های اقتصادی است

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد:باید سپر حمایتی برای مردم در بخش تورم داشته باشیم. ما نیازمند مدیر قوی هستیم. ریشه مشکلات ما ریشه در بی تدبیری در سیاستها دارد و سفره مردم هر روز در اثر بی تدبیری ها  کوچکتر می شود.

وی افزود: یکی از اشکالات این است که درآمد نفتی ما کم و زیاد می شود و باعث مشکلات اساسی می شود نفت آلودگی در همه بخش های اقتصادی است که باید برای آن چاره اندیشی کنیم.

بودجه، بودجه زندگی مردم است

قالیباف گفت: در تورم اولین نکته اصلاح ساختار بودجه است. وقتی بودجه می نویسیم می گوییم بودجه دولت در حالیکه بودجه زندگی مردم است.

وی گفت: ما اقتصاد را کوچک می کنیم چون تولید رونق ندارد. اینجاست که ما باید مدیر قوی، باسابقه، باتجربه و بابرنامه داشته باشیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: رئیس جمهور قوی به این معنا نیست که فقط  تصمیم گیری کند بلکه باید تصمیم سازی را به نخبگان جامعه بدهد وقتی ما از نیروهای کارشناسی و نخبگان جامعه استفاده نمی کنیم با تصمیم خلق الساعه می گوییم قیمت ارز۴۲۰۰. بعد می گوییم چرا اساتید و دانشجویان ما مهاجرت می کنند. وقتی ما از تجربه نیروهای داخلی و سرمایه داخلی استفاده نمی کنیم چرا می خواهیم از سرمایه خارجی استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: وقتی تولید را نادیده می گیریم یعنی اینکه  دولت هزینه دارد و این هزینه برای مردم است و حاصل آن را در سفره مردم می بینیم.

قالیباف در بخش پایانی سخنانش، گفت: اولین جایی که اساس تحول است مردم است و نقش مردم در تحول بویژه اقتصاد است. باید امنیت سرمایه برای مردم وجود داشته باشد و دست و پای دولت از اقتصاد جمع شود. 

نخبگان، اندیشمندان، کارآفرینان و جوانان را در صدر بنشانیم

وی ادامه داد: نخبگان، اندیشمندان، کارآفرینان و جوانان ما که پیشگام دانش بنیان هستند می‌توانند برای کشور ارزش افزوده چندین برابر ایجاد کنند و‌باید آنها را بر صدر بنشانیم و‌اجازه دهیم آنها تصمیم سازی کنند و ما تیمصمی گیری کنیم.

قالیباف بیان کرد: بازار سرمایه هم بازار اولیه ‌وهم ثانویه است باید رفع تحریم ها را دنبال کنیم.  پرونده حوزه های که در سرمایه گذاری خارجی است باید دنبال شود.

پیشنهادات روشنی برای رفع تحریم داشته باشیم

وی تصریح کرد: باید پیشنهادات روشنی برای رفع تحریم داشته باشیم و باید اقدام در برابر اقدام را در بحث رفع تحریم ها پیش ببریم.

قالیباف با بیان اینکه تورم نتیجه سیاست گذاری های دولتی ها است، گفت: باید در دوره چهاردهم یک سپر حمایتی برای حداقل پنج دهک جامعه در مورد تورم در کالاهای اساسی ایجاد کنیم. آسیبی که در اثر تورم ایجاد شده است در اثر بی تدبیری ها دولتی ها اتفاق افتاد ‌‌و مردم تقصیری ندارند.

وی تاکید کرد: مدیریت قوی، ریس جمهور قوی،  مدیران متدین و قوی و با کارنامه و عملکرد مطمئن می توانند تورم را کاهش دهند. 

قالیباف در پایان خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی این فرصت را به همه مردم ما در مردم سالاری دینی داد که مردم بر سرنوشت خودشان حاکم شوند و بتوانند رئیس جمهور خود را انتخاب کنند.

انتهای پیام

نظر شما