شناسهٔ خبر: 66879899 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

ادامه همکاری‌های موثر ایران و عمان در دوره پیش رو

سرپرست وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه عمان گفت: ایران و عمان با هم همکاری‌های جدی و موثر در دوره پیش رو خواهند داشت.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سید بدر بن حمد البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان که به منظور دیدار و گفتگو با مقامات ایران به تهران سفر کرده، ظهر امروز دوشنبه 7 خرداد ماه با علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار آخرین تحولات روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و سپس وزیر خارجه عمان و سرپرست وزارت خارجه ایران در نشست خبری مشترکی حضور یافتند.

وزیر امور خارجه عمان در این نشست خبری در ابتدا گفت: سفر من برای بیان احساسات و پیوندهای برادرانه که بین دو ملت وجود دارد، است. همچنین برای اعلام همبستگی ما با ایران در این مصیبت اخیر شهادت آقای رئیسی و همکار و دوست من آقای امیرعبداللهیان، خداوند همه را رحمت کند.

وی افزود: ما امروز در خصوص ادامه رایزنی‌ها بین دو کشور صحبت کردیم. همچنین در خصوص پرونده‌های مختلف، در خصوص همکاری‌های دوجانبه و مسائل مشترک در منطقه که مقدم آن مسئله فلسطین است. برادرانمان در فلسطین با کشتار جمعی روبه رو هستند. تلاش‌های زیادی برای فلسطین دارد صورت می‌گرد تا این ظلم و ستم برچیده شود. اراده ما و خداوند برای تشکیل کشور مستقل فلسطین انشالله محقق می‌شود.

وی با رو به رشد خواند مناسبات ایران و عمان گفت: ما در زمینه قراردادهای تجاری و مسائل فرهنگی رابطه داریم.

باقری: تلاش جدی داریم مسیر درست منطقه امن را با همه کشورها دنبال کنیم

در ادامه علی باقری ضمن تشکر از سلطنت عمان برای ارسال پیام‌های دوستانه و آرامش بخش به مناسبت ضایعه بزرگ شهادت آیت الله رئیسی و آقای امیرعبداللهیان گفت: از ابتکار دولت عمان برای اعزام هیاتی در مراسم تشییع در تهران تشکر می‌کنم. به طور خاص از برادرم وزیر خارجه عمان که امروز برای ابراز تسلیت به ایران وارد تهران شدند تشکر می‌کنم. باز دیگر دوستان عمانی نشان دادند که دوستان پایدار و برادرانی صمیمی هستند و دولت و مردم ایران قدردان این نگاه برادران عمانی است.

وی ادامه داد: سیاست خارجی همسایگی جایگاه ویژه‌ای در دکترین سیاست خارجی دولت آقای رئیسی داشت و دارای مولفه‌هایی از جمله تحکیم پیوندهای اقتصادی و تجاری با همسایگان و تعامل بهم پیوسته نخبگانی با همسایگان بود. از همان روز نخست سوگند ریاست جمهوری آقای رئیسی دیداری با هیات‌ها داشتند، صداقت و خلاقیت خودشان را به طرف‌های خارجی و همسایگان نشان دادند. وقتی هیات‌ها از آن جلسه بیرون آمدند رویکرد ایجابی رئیس دولت جدید برایشان ملموس بود.

سرپرست وزارت خارجه کشورمان گفت: اراده ایران است که هیچ حفره در پیوندهایش با همسایگان وجود نداشته باشد و تلاش جدی داریم مسیر درست منطقه امن را با همه کشورها دنبال کنیم. امروز با کمال خوشبختی این موفقیت ابتکار آقای رئیسی را در اختیار داریم و دستاورد بزرگ برای ملت ایران و کشورهای منطقه است.

در صحبت‌های امروز ما بر موضوع غزه و جنایات صهیونیستی و نسل کشی وحشیانه گفتگو کردیم و متوفق بودیم باید تلاش‌های جدی‌تری را برای توقف فوری جنایات سامان دهیم و تلاش جدی برای ارسال کمک‌های انساندوستانه صورت گیرد. ایران و عمان با هم همکاری‌های جدی و موثر در دوره پیش رو خواهند داشت.

 

انتهای پیام/

نظر شما