شناسهٔ خبر: 66638224 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: فرارو | لینک خبر

۷ درصد آمار سقط جنین مربوط به روابط نامشروع است

نماینده و منتخب مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دروغ‌هایی که در این زمینه رواج یافته این است که سقط جنین‌ها بدنبال بارداری پیش بینی نشده در روابط نامشروع اتفاق می‌افتد در حالی که مطالعات نشان می‌دهد ۹۳ درصد سقط‌ها در شاکله خانواده و با تصمیم همسران اتفاق می‌افتد و تنها هفت درصد مربوط به روابط نامشروع است.

صاحب‌خبر -

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، به خروج جنین قبل از هفته بیستم بارداری سقط جنین می‌گویند؛ که می‌تواند به صورت عمدی و یا خود به خود اتفاق بیفتد.

به گزارش ایرنا، امیرحسین بانکی‌پور فرد با هشدار نسبت به فزونی این پدیده افزود: شیوع سقط جنین به عنوان یک واقعیت غم انگیز در پهنه جهان اکنون همزمان با گسترش مدرنیته در کشور ما نیز شدت پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه این موضوع در پیشینه فرهنگ ما قابل پذیرش نیست، افزود: با این وجود شمار سقط جنین‌هایی که در کشور اتفاق می‌افتد بیمناک و نگران کننده است، بطوریکه این آمار روزانه بطور میانگین هزار مورد گزارش می‌شود؛ یعنی از آمار جان باختگان کرونا هم بیشتر است.

نماینده مجلس ادامه داد: این آمار از شمار سقط جنین‌هایی که در بیمارستان‌ها و بدنبال گزارش خونریزی مادر و ناخواسته اتفاق می‌افتد جداست، در حالی که درصد سقط جنین اجباری و درمانی مشخص است، اما برخی از سقط‌ها بطور معمول پس از مصرف خود خواسته دارو از سوی مادر باردار اتفاق می‌افتد که در مراکز بیمارستانی جرم تلقی نمی‌شود.

وی افزود: مشکل اینجاست که دارو‌های منجر به سقط جنین در دسترس عموم است که در قانون جوانی جمعیت این موضوع نیز پیش بینی شده و فروش این دارو‌ها ممنوع است و مجوز فروشنده آن‌ها باطل می‌شود.

بانکی پور گفت: آنطور که در قانون آمده فروش این دارو‌ها فقط در داروخانه بیمارستان‌ها برای مصرف مجوز دار ممنوع نیست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: مهمترین دلیل اقدام به این مساله «شی انگاری جنین» است به این معنا که مادر و افراد جامعه تصور می‌کنند فرزند در رحم تا پیش از چهار ماهگی یک شی است و نه انسان؛ که این باور طی سال‌های طولانی ترویج شده است.

وی با بیان اینکه در قانون جوانی جمعیت به این معضل نیز پرداخته شده، اما بطور کامل اجرا نشده است، افزود: در حال حاضر دستگاه قضا و اطلاعات به این مساله ورود کرده اند و با تخلفات برخورد می‌کنند.

نماینده مجلس ادامه داد: واقعیت سقط جنین در استان اصفهان نیز بسیار نگران کننده است که باید از سوی رسانه‌ها نسبت به این مساله حساسیت ایجاد شود.

بانکی پور گفت: یکی از دروغ‌هایی که در این زمینه رواج یافته این است که سقط جنین‌ها بدنبال بارداری پیش بینی نشده در روابط نامشروع اتفاق می‌افتد در حالی که مطالعات نشان می‌دهد ۹۳ درصد سقط‌ها در شاکله خانواده و با تصمیم همسران اتفاق می‌افتد و تنها هفت درصد مربوط به روابط نامشروع است.

نماینده مجلس افزود: این مفهوم که جنین نیز یک انسان و دارای حقوق مربوط به خود است باید از سوی رسانه‌ها بطور اثرگذار تبیین و تثبیت شود.

به گفته وی در کنار عناوینی مانند حقوق بشر و حقوق زن؛ فریاد حقوق جنین نیز باید در کشور و جهان فراگیر شود.

بانکی پور افزود: یکی دیگر از چالش‌های این مساله این است که تصمیم به سقط جنین در قانون فعلی کشور ما جرم انگاری نشده و این خلا باید با مطالبه گری رسانه‌ها برطرف شود تا ابزار بازدارنده سقط جنین تقویت شود.

در تدوین بوم جمعیتی استان اصفهان؛ ازدواج، سقط جنین و ناباروری سه چالش مهم جوانی جمعیت است که بر مبنای آمار و بررسی‌های انجام شده به دست آمده است.

آنطور که مسوولان می‌گویند آمار دقیقی از سقط جنین غیرقانونی در استان اصفهان و سطح کشور در دسترس نیست. در قانون جوانی جمعیت تنها مرجع دریافت تقاضا و رسیدگی به درخواست سقط جنین متقاضیان، پزشکی قانونی است.

استان اصفهان اکنون با بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از لحاظ شاخص جمعیتی روند کاهشی دارد. حدود ۱۲ درصد از جمعیت استان سالمند و بالای ۶۰ سال هستند و شیب سالمندی در این خطه تندتر از میانگین کشور است.

به گفته مسوولان، اگر هفت یا هشت سال آینده نرخ رشد منفی جمعیت جبران نشود، بین سال‌های ۱۴۲۵ تا سال ۱۴۳۰، یک سوم جمعیت استان در سن سالمندی قرار می‌گیرند.

برچسب‌ها:

نظر شما