شناسهٔ خبر: 62711432 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با ایلنا:

تصمیم‌گیری دوباره برای قیر رایگان با ترکیب جدید هیات عالی نظارت

رییس کمسیون عمران گفت: در ترکیب و آیین نامه جدید هم روسای قوا و هم رییس تخصصی کمسیون با حق رای و هم مسئولات دستگاه اجرایی با حق رای حضور دارند و با این ترکیب جدید هیات عالی نظارت درباره قیر رایگان تصمیم گرفته می‌شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، اختصاص قیر رایگان به پروژه‌های عمرانی از سال ۹۶ در قوانین بودجه سنواتی برای توسعه آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها و راه‌های اصلی، فرعی و روستایی  در نظر گرفته می‌شد تا اینکه دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برای حذف قاچاق قیر و رانت آن، از درج قیمت قیر خودداری کرد تا قیمت قیر در بورس کالا تعیین شود اما نمایندگان در مصوبه نهایی قانون بودجه قیمت هر تن قیر را ۷.۵ میلیون تعیین کردند اما در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه اصلاح بندی از قانون بودجه امسال در مجلس در خصوص قیر را مغایر سیاست های کلی نظام دانست و آن را رد کرد.

اما برخی از نمایندگان مجلس بر این باور هستند که با حذف کامل قیر رایگان پروژه‌هایی مانند ساخت راه‌ روستایی و یا پروژه‌های عمرانی مناطق محروم از دستور کار دولت حذف می‌شود. وزیر راه و شهرسازی هم در واکنش با حذف قیر رایگان گفته است که به نظرم باید تصویب شود وگرنه در ساخت و ساز راه روستایی قطعا به مشکل خواهیم خورد و پیگیر این موضوع هستیم.

محمدرضا رضایی کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره آخرین تصمیمات برای قیر رایگان اظهار داشت: مجمع تشخیص مصلحت اصلاح این بند از قانون رد کرده و این موضوع هم از سوی هیات نظارت و هم صحن مجمع رد شده‌است. 

وی ادامه داد: مجلس طرحی در این باره ارایه داد که در هیات نظارت و صحن مجمع تشخیص مصلحت رد و گفته شد که امکان قانون گذاری مجدد ندارد اما متن طرح تدوین شده با متنی که در صحن مجمع تشخیص مصلحت مورد بررسی قرار گرفت و رد شد متفاوت است و انتظار داریم که با تغییر ترکیب هیات نظارت در اولین جلسه این هیات حضور پیدا کنیم. 

رییس کمسیون عمران گفت: در ترکیب و آیین نامه جدید هم روسای قوا و هم رییس تخصصی کمسیون با حق رای و هم مسئولات دستگاه اجرایی با حق رای حضور دارند و با این ترکیب جدید هیات عالی نظارت درباره قیر رایگان تصمیم گرفته می‌شود. 

رضایی کوچی تاکید کرد: در برخی از دستگاه در استفاده از قیر رایگان تخلفاتی انجام شد که نبود نظارت دقیق و جدی باعث بروز چنین تخلفاتی شد اما اصل موضوع، خوب است و طبیعی است که این نظارت‌ها باید وجود داشته باشد تا این تخلفات تکرار نشود.

نظر شما