شناسهٔ خبر: 62710760 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

السیسی کاندیداتوری خود را برای انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرد

رئیس جمهور ۶۸ ساله مصر کاندیداتوری خود برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه دسامبر را اعلام کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، عبد الفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر شامگاه دوشنبه کاندیداتوری خود برای سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه دسامبر را اعلام کرد.

با اعلام کاندیداتوری السیسی، تعداد کاندیداها در مصر به هفت تن رسید که پنج تن از آنها از روسای احزاب مختلف هستند.

شش کاندیدای دیگر انتخابات ریاست جمهوری مصر احمد طنطاوی، رئیس سابق حزب جریان کرامت، عبد السند یمامه، رئیس حزب هیات لیبرال، حازم عمر، رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه، احمد الفضالی، رئیس حزب دموکراتیک صلح، فرید زهران، رئیس حزب دموکراتیک اجتماعی مصر و جمیله اسماعیل، رئیس حزب قانون اساسی هستند.

این افراد برای تایید کاندیداتوری خود در انتخاباتی که ۱۰ تا ۱۲ دسامبر سال جاری برگزار خواهد شد، باید تایید دستکم ۲۰ نماینده پارلمان را به دست آورده و یا اینکه دستکم ۲۵ هزار شهروند مصری واجد شرایط رای‌دهی در دستکم ۱۵ استان و دستکم ۱۰۰۰ نفر در هر استان آنها را تایید کند و در تمامی این موارد هر شهروند تنها می‌تواند یک کاندیدا را تایید کند.

تا این لحظه تنها یمامه، عمر و زهران تایید ۲۰ نماینده پارلمان را گرفتند و جمیله اسماعیل برای کشب رای موافق نمایندگان پارلمان مصر تلاش می‌کند، الطنطاوی، نماینده سابق پارلمان مصر نیز تنها کاندیدایی است که تصمیم گرفته تاییدیه مردمی را برای کاندیداتوری‌اش بگیرد. او در این راستا به ۲۵ هزار تاییدیه از ۱۵ استان نیاز دارد.

انتظار می‌رفت السیسی، فرمانده سابق ارتش مصر که از سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری این کشور را به دست گرفته، پس از اصلاحاتی که در چهار سال قبل در قانون اساسی این کشور انجام داد و به این ترتیب امکان ابقای خود در این پست را تا سال ۲۰۳۰ فراهم کرد، برای سومین دور نیز کاندیداتوری خود را اعلام کند.

السیسی کاندیداتوری خود برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد

در چند هفته گذشته حامیان السیسی با بیلبوردها و انتشار پیام‌های عمومی از او درخواست کردند که باز هم برای انتخابات کاندیدا شود.

السیسی کاندیداتوری خود برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد

آنها دوشنبه نیز با برپایی راهپیمایی‌هایی در شهر قاهره از السیسی خواستند برای سومین بار کاندیدا شود.

انتخابات دسامبر در حالی در مصر برگزار خواهد شد که این کشور از تورمی بی‌سابقه و کمبود شدید ارز خارجی رنج می‌برد.

اما السیسی در کنفرانسی که از روز شنبه در این کشور آغاز شده، خطاب به مردم این کشور که با تورم ۴۰ درصدی و کاهش ۵۰ درصدی ارزش پولشان مواجه هستند، گفت: «اگر بهای سازندگی، توسعه و پیشرفت، گرسنگی و محرومیت است، مردم مصر از گفتن اینکه "باید بهتر بخوریم‌ (زندگی کنیم)" برحذر باشید».

رئیس جمهور مصر کشوری را بدون اشاره به نام آن مثال زد-البته مشخص بود منظورش چین است- و گفت: «به عنوان مثال یک کشور پس از آنکه ۲۵ میلیون تن از مردمش در اثر گرسنگی مردند، به یک ابر قدرت تبدیل شد».

بلافاصله این اظهارات السیسی خشم و تمسخر کاربران مصری شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت و آنها از اینکه رئیس جمهورشان به آنها گرسنگی را پیشنهاد داده ابراز تعجب کرده و نوشتند، «معمولا کاندیداها وعده‌های انتخاباتی می‌دهند ولو به دروغ اما او به ما قول گرسنگی می‌دهد».

انتهای پیام

نظر شما