شناسهٔ خبر: 62710176 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

جنجال عضو شانزدهم در شورای شهر مشهد

اکرم مقدسی

دو هفته است که جلسات علنی شورای شهر مشهد برگزار نمی‌شود و دلیل آن هم از جانب رئیس شورا ۱۶ نفره شدن اعضا، به دلیل بازگشت هاشم دائمی پس از رفع تعلیق عنوان شده است.

صاحب‌خبر -

در این ماجرا فرمانداری باید اعلام نظر کند که کدام یک از اعضا باید از شورا بروند، اما تاکنون فرمانداری در این زمینه تصمیم‌گیری نداشته است. 

برخی از اعضای شورا در صفحات شخصی خود در فضای مجازی نسبت به تشکیل نشدن جلسات صحن علنی شورا انتقاداتی را مطرح کرده‌اند. به عنوان مثال مجید طهوریان عسکری، در صفحه اینستاگرامی خود از مخاطبانش پرسیده «شما می دانید چرا جلسات شورای شهر مکرر تعطیل می‌شود؟ ما که نمی‌دانیم»

همچنین موسی‌الرضا حاجی‌بگلو دیگر عضو شورا نیز در توییتی مطرح کرده «چند روز است به بهانه حل یک اختلاف شورای شهر مشهد تعطیل است. کار مردم روی زمین مانده چون برخی نمی‌توانند تصمیم بگیرند. برخی دیگر نیز می‌خواهند به هر طریقی و به هر مرامی در شورا روی صندلی بنشیند. برای حل این مشکل امروز استعفای خودم را به شورا شهر تقدیم خواهم کرد.»

حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت حضور هاشم دائمی در شورا اظهار کرد: دادگاه آقای دائمی را رفع تعلیق کرده، بنابراین عملا عضو شورا بوده و به شورا برگشته‌اند.

وی افزود: از طرف دیگر آقای خلیل موحدی که جانشین ایشان آمده‌اند بیان می‌کنند براساس قانون ۶ ماه از عدم حضور آقای دائمی در شورا گذشته و به این دلیل که جانشین بعد از ۶ ماه جایگزین می‌شود، من نیز جایگزین آقای دائمی و عضو ثابت شدم.

موحدیان ادامه داد: ما این موضوع را به فرمانداری که امورات شورا را برعهده دارد، اعتبارنامه ما را امضا، انتخابات را برگزار و سلامت سیاسی و اجتماعی ما را تایید می‌کند، اعلام کردیم و فرمانداری باید نظر دهد. فرماندار نیز پیگیر هستند و چند جا استعلام کردند، امیدوارم پاسخ دهند و مشکل ما حل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: نامه رفع تعلیق آقای دائمی برای ما آمده و ما هم اقدامات قانونی را انجام دادیم. ایشان به شورا می‌آیند. ما حکم رفع تعلیق آقای دائمی را برای فرمانداری فرستادیم. اگر غیبت ایشان در شورا غیر موجه بود ما می‌توانستیم بررسی کنیم اما غیبت آقای دائمی موجه و براساس نظر دادسرا بوده بنابراین فرمانداری باید در این زمینه تعیین تکلیف کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نظر آقای موحدی درست است یا غلط، عنوان کرد: من نمی‌دانم و نمی‌توانم در موضع شورا قضاوت کنم. این کار فرمانداری است. به دلیل اینکه ما ۱۶ نفر شدیم نمی‌توانیم برخی از جلسات را برگزار کنیم. آقای فرماندار به جد دنبال موضوع هستند.

موحدیان خاطرنشان کرد: دو هفته است که جلسات صحن علنی شورا برگزار نشده و از نظر قانون ما می‌توانیم حداقل ماهی یک جلسه داشته باشیم. امیدواریم تا هفته آینده مشکل حل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص انتقادات برخی اعضا به هیات رئیسه مبنی بر عدم تصمیم‌گیری در این موضوع تصریح کرد: هیات رئیسه نمی‌تواند خلاف قانون عمل کند. اگر جلسات علنی شورا را با ۱۶ نفر تشکیل دهیم در کل کشور موجب وهن شورا می‌شود.

وی در خصوص استعفای حاجی‌بگلو، سخنگوی شورای شهر بیان کرد: من توییت ایشان را دیدم اما نامه استعفا را ندیدم. 

به گزارش ایسنا، ۲۹ اسفندماه سال گذشته خبر تعلیق هاشم دائمی، رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد تایید شد. ۲۶ اردیبهشت ماه امسال بود که خبر تعلیق حسین حسامی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد نیز اعلام شد. ۱ خردادماه نیز غلامحسین صاحبی، عضو شورای شهر مشهد برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی استعفا داد که ۸ خردادماه در صحن علنی مورد تایید اعضای شورا قرار گرفت.

پس از آن مجید نژادحسین به عنوان جانشین هاشم دائمی معرفی شد و از ۸ خردادماه امسال باید در جلسات شورای اسلامی شهر حضور پیدا می‌کرد اما با توجه به استعفای غلامحسین صاحبی از عضویت در شورای اسلامی شهر مشهد، نژادحسین به عنوان عضو اصلی شورای شهر معرفی شد. در این شرایط باید عضو علی‌البدل دوم شورا یعنی حسنعلی اخلاقی امیری، جایگزین هاشم دائمی می‌شد که با استعفای اخلاقی امیری، عضو علی‌البدل بعدی یعنی خلیل موحدی محصل به عنوان جایگزین هاشم دائمی وارد شورا شد. همچنین حمیدرضا محروقی، عضو علی‌البدل چهارم نیز به عنوان جایگزین حسین حسامی در شورای شهر مشهد حضور پیدا کرد.

انتهای پیام

برچسب‌ها:

نظر شما