شناسهٔ خبر: 62630827 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

حسینی: بریکس شرایط منحصر به فردی دارد

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس با بیان اینکه بریکس به لحاظ مساحت، جمعیت و میزان GDP کشورهای عضو شرایط منحصر به فرد پیداکرده، گفت: زمانیکه پارلمان‌ها با یکدیگر گفت‌وگو کنند، پشتیبانی قانونی برای تصمیمات سران کشورها و دولت‌های عضو را فراهم می‌کنند.

صاحب‌خبر -

سیدشمس الدین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس مجمع پارلمانی کشورهای عضو بریکس، گفت: در جهان امروز که تقریبا اهمیت فواید تجارت بین‌الملل چه در حوزه تجارت کالا و چه در حوزه خدمات بر همه روشن است، همکاری‌ها و رویکرد همکاری کشورها اهمیت مضاعف پیدا کرده است؛ به ویژه اینکه ما پس از جنگ جهانی دوم با سلطه اقتصادی، تجاری و مالی آمریکا و ائتلاف نوشته یا نانوشته اروپا با آمریکا مواجه هستیم، به طور مثال نهادهای برتون وودز(Bretton Woods) شامل بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، سازمان تجارت جهانی امروزه کارکردهایی دارند که به نوعی می‌توان گفت حکمرانی اقتصادی اعم از پولی، مالی و تجاری را جهت می‌دهند.

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ضمن اینکه ما شاهد هستیم، دلار و یورو بین پول‌ها، جهان‌روا شدند و به عبارتی جذابیت آن‌ها به فراتر از مرزهای خودشان رفته است این موارد منجر شده در سایر کشورها انگیزه شکل‌گیری ائتلاف‌هایی شکل بگیرد.

وی اضافه کرد: برخی از این ائتلاف‌ها در حد یک پیمان باقی می‌ماند و برخی دیگر در حد یک سازمان ارتقا پیدا کرده است؛ به طور مثال پیمان شانگهای به سازمان تبدیل شد. یکی از ائتلاف‌هایی صورت گرفته نیز بریکس است که نام این اتلاف از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی گرفته شده و به تازگی ایران و چند کشور دیگر نیز به این اتلاف پیوستند.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بریکس ویژگی‌هایی دارد، افزود: برزیل از آمریکای لاتین، روسیه از اروپا، هند و چین از آسیا و آفریقای جنوبی از آفریقا هستند، با وجود اینکه بین این کشورها تفاوت‌هایی وجود دارد اما هر کدام از این کشورها توانایی‌هایی دارند؛ به طور مثال چین به لحاظ اقتصادی در جایگاه ممتازی قرار دارد، البته هندوستان نیز حجم بالایی از اقتصاد را به خود اختصاص داده، روسیه نیز به لحاظ سیاسی و حتی نظامی ویژگی‌های خاص خود را دارد، برزیل نیز در آمریکای لاتین از موقعیت برتری برخوردار است و کشور آفریقای جنوبی نیز همین ویژگی را به طور نسبی دارا است.

به زعم رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس پیوستن ایران با مجموعه ویژگی‌های ژئواکونومیکی و ژئوپلتیکی به این همکاری، می‌تواند آن را تقویت کند.

حسینی ادامه داد: این اتحادیه به لحاظ مساحت، جمعیت و میزان GDP(تولید ناخالص داخلی) کشورهای عضو یک شرایط منحصر به فرد پیداکرده است؛ زمانی که اقدامات این اتحادیه را مطالعه می‌کنیم، مشخص می‌شود که  به طور مثال به دنبال بانک بریکس و نهادهای مالی بریکس هستند.

وی با بیان اینکه شکل‌گیری بریکس را باید به نوعی مقابله با ائتلاف آمریکا و اروپا سنجید، گفت: هرچند تنوع اقتصادی این کشورها متفاوت است و طول می‌کشد تا به یکپارچگی که به طور مثال در اتحادیه اروپا رخ داده برسند، دسترسی پیدا کنند اما در مجموع پذیرش ایران در این اتحادیه هم به اقتصاد ایران و هم به عملکرد بریکس کمک می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم درباره برگزاری نشست‌های پارلمانی ذیل بریکس، تصریح کرد: بخش قابل توجهی از اراده دولت‌ها باید با قانون پشتیانی شود یا از طریق قانون تبلور پیدا کند که نقش پارلمان‌ها دراینجا برجسته می‌شود؛ به طور مثال اگر کشورها به دنبال امضای اساسنامه یا موافقت‌نامه‌هایی باشند به تصویب مجلس نیاز دارد.

حسینی تصریح کرد: زمانی که پارلمان‌ها با یکدیگر گفت‌وگو کنند از یک سو پشتیبانی قانونی برای تصمیمات سران کشورها و دولت‌های عضو را فراهم می‌کنند و از سوی دیگر خود نیز می‌توانند ابتکار عمل داشته باشند که به نوعی تقویت بریکس است./خانه ملت

برچسب‌ها:

نظر شما