شناسهٔ خبر: 62630324 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

وزیر نیرو :

توسعه نیروگاهی کشور با برنامه ریزی برای تولید ۳۰ هزار مگاوات

وزیر نیرو گفت: برای توسعه نیروگاهی کشور  تولید ۳۰ هزار مگاوات برق را برنامه ریزی کردیم.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما  ، وزیر نیرو در گفتگو با شبکه خبر گفت: برای توسعه نیروگاهی کشور  سه مورد ۱۰ هزار مگاواتی را برنامه ریزی کردیم؛ ۱۰ هزار مگاوات توسط وزارت نیرو که تا امروز حدوداً ۷۳۰۰ مگاوات آن به بهره برداری رسیده است. ۱۰ هزار مگاوات توسط صنایع و ۱۰ هزار مگاوات هم نیروگاه‌های تجدید پذیر که شش هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدید پذیر شروع شده است.

سوال: سومین واحد نیروگاهی کشور فردا با حضور رئیس جمهور در اصفهان به بهره برداری می‌رسد. این نیروگاه با ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و در قالب الزام قانونی صنایع، برای ساخت نیروگاه اجرایی می‌شود تا از میزان وابستگی صنایع به شبکه سراسری برق بکاهد. بهره برداری از این طرح چه تأثیری در کاهش ناترازیی مصرف برق در کشور دارد؟ همین طور در راستای تأمین برق صنایع چه طرح‌های دیگری در دست انجام است؟

وزیر نیرو: در شروع کار دولت، دولت با یک ناترازی قابل توجه برق طرف بود، خاموشی‌های گسترده تابستان ۱۴۰۰ را در بخش‌های خانگی، صنعتی و همه بخش‌ها به یاد داریم. دولت در شروع کار برنامه تحولی را ارائه کرد که در مجلس هم هنگام رأی اعتماد این ارائه شد. سه محور اصلی این برنامه داشت؛ ۱- توسعه نیروگاهی ۲- مدیریت مصرف ۳- ارتقا و توسعه شبکه برق. در توسعه نیروگاهی ما سه مورد ۱۰ هزار مگاواتی را برنامه ریزی کردیم؛ ۱۰ هزار مگاوات توسط وزارت نیرو که خوشبختانه تا امروز حدوداً ۷۳۰۰ مگاوات آن به بهره برداری رسیده و تا پایان دولت به امداد الهی حتماً از ۱۰ هزار مگاوات عبور خواهیم کرد. ۱۰ هزار مگاوات توسط صنایع و ۱۰ هزار مگاوات هم نیروگاه‌های تجدید پذیر که حدوداً شش هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدید پذیر شروع شده است. در بخش صنایع بر اساس تأکیدات ریاست جمهور و حمایت دولت و همت بلند صنایع عزیزمان؛ مدیران صنایع حدوداً ۱۴ هزار مگاوات تفاهمنامه امضا شد که تا امروز حدوداً پنج هزار و ۶۰۰ مگاوات صنایع، نیروگاه شروع کردند.

تا این لحظه دو واحد به بهره برداری رسیده در سمنان، واحد سوم در اصفهان فردا به بهره برداری خواهد رسید و امیدواریم این تکلیف قانونی که در ماده چهار قانون مانع زدایی هم بر آن تأکید شده، هر چه سریعتر توسط صنایع انجام شود. چرا که قانون ما را ملزم کرده که تأمین برق صنایع انرژی بر تا ۱۰ هزار مگاوات به عهده خود این صنایع باشد. البته من جا دارد تشکرکنم هم از وزیرسابق صمت و هم وزیر فعلی که خودشان هم متخصص این حوزه هستند و همچنین از مدیران صنایع به ویژه مدیرعامل فولاد مبارکه که با سرعت دو واحد گازی را در کلاس F شروع کردند. واحد اول فردا با شبکه سنکرون خواهد شد و واحد دوم هم به بهره برداری خواهد رسید و واحد سوم هم که واحد بخار است، مقدمات آن شروع شده. البته همزمان با این، ما توسعه نیروگاه‌های خود وزارت نیرو را هم داریم.

امروز با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در استان خراسان رضوی، نیروگاه راشد تربت در این استان به بهره برداری خواهد رسید و کاروان این طرح‌ها و افتتاح‌ها پشت سر هم ادامه دارد تا شاهد رفع ناترازی در کل صنعت برق باشیم.

نظر شما