شناسهٔ خبر: 62629982 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

سفر غیرمنتظره دبیرکل ناتو به کی‌یف

ینس استولتنبرگدبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز پنجشنبه در سفری غیرمنتظره به کی‌یف با "ولودیمیر زلنسکی" رئیس جمهور اوکراین دیدار کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش مشرق، زلنسکی در خصوص دیدارش با دبیرکل ناتو گفت: استولتنبرگ موافقت کرد در جهت جلب اعضای ناتو به منظور ارائه سیستم های دفاع هوایی بیشتر به منظور حفاظت از نیروگاه ها و زیرساخت های انرژی اوکراین تلاش کند.

رئیس جمهوری اوکراین همچنین حملات مداوم روسیه را که به گفته وی اغلب مناطق غیرنظامی کشورش را مورد حمله قرار می دهد، از جمله ۴۰ حمله هواپیماهای بدون سرنشین در طول شب گذشته را به دبیرکل ناتو یادآوری کرد.

زلنسکی گفت: «در مواجهه با چنین حملات شدیدی علیه اوکراینی‌ها، شهرها و بنادر ما که برای امنیت غذایی جهانی حیاتی هستند، ما به افزایش فشار بر روسیه و تقویت دفاع هوایی خود نیاز داریم.»

رئیس جمهوری اوکراین اظهار داشت: «جهان باید ببیند که روسیه چگونه ضعیف می شود تا ارزش های مشترک ما در نهایت پیروز شود.»

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نیز در این دیدار گفت: ناتو قراردادهایی به ارزش ۲.۴ میلیارد یورو برای اوکراین تدارک دیده که شامل گلوله های ۱۵۵ میلی متری هویتزر و موشک های هدایت شونده ضد تانک و مهمات تانک می شود.

وی خاطرنشان کرد: «هرچه اوکراین قوی‌تر شود، به پایان دادن به تجاوز روسیه نزدیک‌تر می‌شویم. روسیه می‌تواند سلاح‌ها را زمین بگذارد و به جنگ خود پایان دهد. اوکراین این گزینه را ندارد.»

به گفته دبیرکل ناتو، «تسلیم اوکراین به معنای صلح نیست. این به معنای اشغال وحشیانه روسیه است. صلح به هر قیمتی اصلاً صلح نخواهد بود.»

نظر شما