شناسهٔ خبر: 62629352 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: شاتا | لینک خبر

دهقانی‌فیروزآبادی در رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان مطرح کرد؛

گفتمان علم و فن‌آوری در سه دهه گذشته توسط رهبری پیگیری شده است/ بازار نیازهای کشور را باید به سمت اقتصاد دانش سوق دهیم شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران

معاون علمی، فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری اعلام کرد که گفتمان علم و فن‌آوری در سه دهه گذشته توسط رهبری به‌شکل بسیار جدی پیگیری شده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت صمت، «روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی» معاون علمی، فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان در نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان که امروز پنجشنبه در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق گفت: سیاست تعریف اقتدار کشور بر مبنای قوه و سلطان علم بیش از سه دهه است، توسط رهبر معظم انقلاب سیاستگذاری شده و بسیار جدی در همه دوره‌ها پیگیری شده است.

وی با بیان اینکه نتیجه این پیگیری‌ها این بوده که تاکنون در این عرصه و سپهر چهار دوران را تجربه کنیم، ادامه داد: دورانی بحث گفتمان سازی تبدیل علم و به ثروت بود. دهه ۸۰ گفتمان پژوهش‌های دانشگاهی، تبدیل علم به ثروت و ایجاد ثروت از علم خیلی مطرح بود. حتی در دانشگاه‌ها بحث‌های نظری شکل گرفت که وظیفه دانشگاه در این زمینه چیست و چگونه باید انجام شود.

معاون علمی، فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری اضافه کرد: دوره دومی که تجربه کردیم، دوران فطرت جریان دانش بنیان کشور بود، قانون حمایت از موسسات و شرکت‌های دانش بنیان که سال ۸۹ تصویب می‌شود ماحصل دوران کوتاهی است که در آن دوران زیرساخت‌های قانونی و نظری حمایت متمرکز و جدی از جریان تبدیل علم به ثروت در قالب محتوایی تحت عنوان موسسات دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه دهه دیگری را تجربه کردیم که اسم آن را دوران اجرای قانون مصوب سال ۸۹ می گویم که بسیاری از زیرساخت‌های اقتصاد دانش‌بنیان شکل گرفت، خاطرنشان کرد: مفاهیمی مثل پارک‌های علم و فن‌آوری، شتاب دهنده‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و خود مفعهوم دانش‌بنیان شکل می‌گیرد. در این راستا، سال ۸۹ ، ۹۰ پنجاه تا ۵۵ شرکت دانش دانش‌بنیان بودند که امروز به بیش از ۹۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان رسیده‌ایم و این جریان همچنان ادامه دارد.

دهقانی‌فیروزآبادی با تاکید بر اینکه بسیاری از فن‌آوری‌ها در دهه گذشته شروع شد، به تحقیق و توسعه رسید و نمونه‌های اولیه آزمون و خطا دستیابی به دستاوردهای ملموس در بازار را به‌دنبال داشت، تصریح کرد: دوران چهارمی را تجربه می کنیم که اکنون به تعداد کافی هویت اقتصادی از جنس شرکت و موسسه داریم. تعداد خیلی خوبی آزمایشگاه، مراکز رشد، پارک‌های علم و فن‌آوری، شتاب دهنده‌ها و کارخانه‌های نوآوری داریم.

وی درباره قانون جهش تولید یادآور شد: این قانون نسل جدیدی را نوید می دهد که شرکت هایی که در ۱۰ سال گذشته شکل گرفته و به نمونه رسیده‌اند، به صنعت تبدیل و وارد عرصه جدید صنعت و اقتصاد شده‌اند. بنابراین با چشم‌اندازی که در قانون جهش تولید ترسیم شده، فرصت‌های بی‌نظیر و کم نظیری برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان فراهم شده است.

معاون علمی، فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری با بیان اینکه شاخص‌های اقتصادی باید به‌طور مستقیم در زندگی مردم احساس شود، تصریح کرد: اگر فن‌آوری یک لایه دور از زندگی مستقیم مردم است، اما اقتصاد مستقیم در زندگی مردم حضور دارد. الان منتظریم مردم در زندگی، در حمل و نقل، غذا، سلامت و بهداشت تاثیر چهار دهه حمایت از علم و فناوری را ببینند بنابراین منتظریم شاخص‌های ارزیابی هم تغییر کند.

وی اضافه کرد: انتظار شاخص ارزیابی پیشرفت کشور در علم و فناوری، تعداد اشتغال تخصصی ایجاد شده است. بنابراین ارزش افزوده ایجاد شده از دانش و فناوری، سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی است.

دهقانی‌فیروزآبادی با بیان این که این عرصه نیازمند ساختار است، افزود: اولین زیرساخت کمیت و تعداد و تعدد است. دومین زیرساخت سخت افزاری است که البته کشور به اندازه کافی در ایجاد آزمایشگاه‌ها زیرساخت‌های تولید، مراکز تحقیق و توسعه پارک‌های علم و فناوری سرمایه گذاری کرده و زیرساخت های خوبی داریم. سومین زیرساخت داشتن قوانین و تنظیم گری‌های مناسب است که قانون جهش تولید قسمت زیادی از این زیرساخت را فراهم کرده است.

وی چهارمین و مهمترین زیر ساخت را بازار مصرف بیان کرد و ادامه داد: بازار نیازهای کشور را باید چه در محصول چه در خدمت و چه در فرایندها و بهینه‌سازی به سمت اقتصاد دانش سوق دهیم. یکی از بزرگترین ارکانی که معاونت علمی در این دوره پیگیری می کند، ایجاد و توسعه بازارهای دولتی و بین المللی برای شرکت‌ها، محصولات و خدمات دانش بنیان است.

معاون علمی، فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری اضافه کرد: به‌دلیل ساختار دولتی، قسمت زیادی از صنعت و اقتصاد کشور دولتی است. بنابراین اگر دستگاه‌ها و نهادها بزرگ کشور مانند وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت برای در اختیار قرار دادن این بازار به این هویت‌های جدید پای کار نیایند، اتفاقات کند رقم می‌خورد.

وی در ادامه تاکید کرد: هدف از این تعاملات و حمایت‌ها این است که بتوانیم ایجاد بازار کنیم که خوشبختانه در محور اصلی که وزارت صمت است، یک وزیر مدبر از جنس دانش بنیان باورمند به حوزه فناوری و تجربه کرده فضای فناوری حضور دارد.

دهقانی‌فیروزآبادی با تاکید بر اینکه اگر بتوانیم این هماهنگی، هم صدایی و هم باوری را داشته باشیم خیلی از مشکلات حل می‌شود، تصریح کرد: ارتباط با صنعت اکنون خیلی آسان شده است؛ زمانی گفتمان با یک صنعت نه وزارت صمت گفتمان سختی بود.

وی اضافه کرد: البته چندماه پیش در نشستی دانشگاهی در اصفهان یکی از اساتید دانشگاه مطرح کرد که ۱۰ سال پیش از یکی از صنایع خواهش می‌کردیم به ما فضا بدهند تا فقط توانایی انجام فلان کار را اعلام کنیم، اکنون فضا کاملاً برعکس شده است و صنعت در دانشگاه و پارک علم و فناوری حضور دارد و مسائل خود را مطرح می‌کنن.

معاون علمی، فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری همچنین گفت: اگر فرصت‌ها قاعده مند،ریل گذاری و هدفمند شده و اولویت‌گذاری شود یک اتفاق بزرگ خواهد افتاد و بازار تضمین شده برای شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و محصول خدمت ایجاد خواهد شد. با تضمین بازار، جریان گردش مالی از مدل‌های مختلف تامین مالی جمعی، مدل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی پای کار می آیند.

نخستین رویداد ملی صنعت دانش بنیان صبح امروز با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، عباس علی‌آبادی وزیر صمت، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری، و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی و بیش از ۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان در مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گشایش یافت.

انتهای پیام/

نظر شما