شناسهٔ خبر: 62615093 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

واکسن آنفولانزای رایگان

توزیع واکسن رایگان آنفولانزا د زنجان

واکسن آنفولانزا دراستان زنجان برای گروه‌های اولویت اول رایگان توزیع می‌شود

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری صدا و سیمای مرکز زنجان؛معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه واکسن آنفولانزا برای گروه‌های اولویت اول دریافت واکسن به صورت رایگان توزیع می‌شود، گفت:، ولی تجویز آن بر اساس اولویت طبق دستورالعمل کشوری صورت می‌گیرد.
به گفته تقیلو علاوه بر چرخش ویروس کووید ۱۹، ویروس آنفولانزا هم در استان در حال گردش و انتقال است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ویروس نوع A و B بیماری آنفولانزا در استان زنجان شایع است، افزود:هم اکنون ویروس غالب آنفولانزا، نوع A می‌باشد و باقی موارد به صورت تک گیر مشاهده شده، ولی همه گیری هنوز اتفاق نیفتاده است.
معاون بهداشت دانشگاه به علائم دو بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها اشاره کرد و گفت: مدت زمان علائم بیماری آنفولانزا ۷ الی ۱۴ روز است که این مدت زمان در سرماخوردگی کمتر از ۱۴ روز می‌باشد. سرفه در هر دو بیماری شایع است، اما در سرماخوردگی خفیف و در آنفولانزا معمولاً خشک است. همچنین عطسه در سرماخوردگی نسبت به آنفولانزا شایع‌تر است. گلودرد نیز در سرماخوردگی بیشتر بروز می‌کند.
معاون بهداشت تعداد موارد بستری مشکوک ناشی از کرونا را از ابتدای مهرماه تا کنون ۴ مورد اعلام و اظهار کرد: تعداد موارد مثبت بستری کرونا ۱ مورد، تعداد فوت بستری ناشی از ویروس کرونا ۱ مورد است و در حال حاضر ۲ نفر با کووید منفی نیز در بیمارستان ولیعصر بستری هستند.
اجتناب از لمس چشم‌ها، بینی، دهان با دست‌های آلوده، اجرای عادات خوب بهداشتی از جمله تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح در معرض تماس (در منزل، محل کار، مدرسه)، خواب کافی، کاهش اضطراب، نوشیدن مایعات کافی، تغذیه مناسب و مراجعه به پزشک و پرهیز از خود درمانی و مصرف خودسرانه دارو از جمله نکاتی است که می‌تواند به پیشگیری از ابتلا به این بیماری کمک کند.نظر شما