شناسهٔ خبر: 62614398 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

کارگروه تخصصی افزایش تاب‌آوری تهران در برابر زلزله را بررسی می‌کند

دبیر کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله با تأکید بر اینکه همه اساتید وقوع زلزله شدید تهران را امری قطعی می‌دانند گفت: کارگروه تخصصی با هدف افزایش تاب‌آوری تهران در برابر زلزله و به منظور تدوین برنامه جامع تشکیل شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ری، امیرکیوان صالحی در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نشست‌های بررسی راهکار افزایش تاب‌آوری شهر تهران در برابر زلزله اظهار داشت: پس از گذشت یک سال از طرح تشکیل کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله در شهر تهران در کمیته عمران و زیرساخت شورای شهر تهران در حال حاضر در راستای تشکیل کارگروه نهایی با اهداف مشخص اقدام می‌شود.

وی با اشاره به احتمال وقوع زلزله با بزرگی بالای 7.3 و لزوم برنامه‌ریزی برای افزایش تاب‌آوری در شهر تهران افزود: افزایش تاب‌آوری در شهر تهران در بازه‌های زمانی کوتاه، میان و بلند مدت بود.

دبیر کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌های تهران در ادامه گفت: در کوتاه مدت باید برنامه‌ریزی‌های پیچیده و هماهنگ برای شروع عملیات مقاوم سازی و مطالعه بهسازی لرزه‌ای سازه‌های موجود انجام شود که اجرای آن زمان زیادی را به خود اختصاص خواهد داد.

وی تصریح کرد: تهران و 246 شهر دیگر در کشور دارای طیف طرح در آیین‌نامه زلزله هستند و برنامه میان‌مدت کارگروه مبتنی بر بررسی مزایا و معایب طرح برای شهر تهران بر مبنای تهیه مدل سه‌بعدی خاک تهران و دسته‌بندی سازه‌های پایتخت خواهد بود.

صالحی در ادامه به نیاز تحلیل ریسک تهران به شکل یک سیستم جامع در برنامه بلندمدت اشاره کرد و افزود: طراحی یک نرم‌افزار جامع مدیریت سیستمی برمبنای وقوع بحران که دارای قابلیت‌های پیشرفته بر اساس مدل‌های ریاضی، مدل وقوع و مدل شدت و تحلیل خطر است، در این بخش موردبررسی قرار می‌گیرد.

دبیر کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌های تهران در ادامه به راهبردهای مسئولان و اساتید در نشست‌های قبلی اشاره کرد و گفت: تقریباً همه اساتید مهندسی زلزله و زمین شناسان مسئله وقوع زلزله شدید را امری قطعی می‌دانند.

وی افزود: حسب بررسی‌های به‌عمل‌آمده در این چهار نشست که قبل از تشکیل نهایی کارگروه برگزار شد، به این نتیجه رسیدیم که با تشکیل کارگروهی متشکل از افراد متخصص در حوزه‌هایی چون تولید نرم‌افزار و تحلیل ریسک، مطالعات برای تولید و طراحی طیف طرح، مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای و صاحب‌نظران سایر رشته‌های مرتبط به سمت تدوین برنامه‌ای جامع حرکت کنیم.

دبیر کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌های تهران در پایان خاطرنشان کرد: تشکیل کمیته بهسازی و مقاوم سازی و ترمیم سازه‌ها، کمیته تحلیل خطر اولیه و مطالعات خاک در شهر تهران و کمیته تحلیل ریسک و طراحی نرم‌افزاری با کارآمدی بالا که در زمان وقوع و قبل از زلزله پیشگیری را آغاز و شرایط مختلف مدیریت یکپارچه را عملیاتی کند در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/

نظر شما