شناسهٔ خبر: 62613884 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

برداشت حدود چهار تن پسته در میاندوآب

حدود چهار تن پسته از باغهای پسته شهرستان میاندوآب برداشت شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری صدا وسیمای مرکز مهاباد؛ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندوآب گفت: سه هزار و ۷۵۰ کیلوگرم محصول پسته برای نخستین بار از باغهای این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شد که در مقایسه با سال گذشته ۳۱ درصد افزایش داشته است.برداشت حدود چهار تن پسته در میاندوآب

رضا مقدم افزود: کاشت پسته در سطح ۶.۵ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان انجام شده که از این باغها ۲.۵ هکتار آن بارور است.

مقدم اظهارکرد: پسته یک محصول اقتصادی با ارزش افزوده بالاست که تحمل زیادی به شوری دارد و سازگار با شرایط کم آبی و مقاوم به خشکی است و در خاک‌هایی با حاصلخیزی کم نیز قابلیت کشت و تولید دارد.

وی گفت: در راستای احیای دریاچه ارومیه و تغییر الگوی کشت، توسعه کشت و جایگزینی محصولاتی با نیاز آبی کم نظیر پسته در قالب طرحهای اصلاح و احیای باغهای درجه دو و حذف و جایگزینی باغهای درجه سه، به جای محصولات پر آب مانند سیب توصیه و ترویج می شود.

مقدم افزود: ارقام اکبری و احمد آقایی پسته به دلیل دیرگل بودن، سازگار با منطقه و مناسب برای کشت در شهرستان است.

وی، با اشاره به تلاش صورت گرفته در خصوص فرآوری این محصول افزود: یک واحد پسته پاک کنی به ظرفیت سالانه ۱۵۰ تن با قابلیت پوست گیری، سورت و خشک کنی محصول پسته با صرف اعتبار۵۰ میلیارد ریال در این شهرستان به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندوآب اضافه کرد: این واحد تولیدی در زمینی به مساحت ۹۱۷ مترمربع با زیربنای ۴۵۰ مترمربع احداث شده است که با آغاز بهره برداری از آن، برای پنج نفر به ‌صورت مستقیم و پایدار، زمینه اشتغال فراهم می شود.

نظر شما