شناسهٔ خبر: 62613791 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

همزمان با روز جهانی گردشگری؛

١٨٨ طرح حوزه گردشگری افتتاح شد

تهران- ایرنا - ١٨٨ طرح گردشگری به ارزش ۹ هزار میلیارد تومان با ایجاد ٢هزار و ٧٩۴ شغل با دستور  وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افتتاح شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار گردشگری ایرنا، همزمان با نخستین روز هفته گردشگری، عصر امروز چهارشنبه - پنجم مهر- با حضور سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ، ١٨٨ طرح گردشگری به صورت همزمان در سراسر کشور افتتاح شد.
با افتتاح این طرح‌ها که عموما مربوط به تاسیسات گردشگری اعم از هتل، بومگردی و هتل آپارتمان و مجتمع های تفریحی گردشگری است، ٢ هزار و ٧٩۴ شغل ایجاد می‌شود.

این پروژه‌ها شامل ۲۸ هتل و هتل آپارتمان، ۶۹ اقامتگاه بوم‌گردی و سنتی ،۱۷ سفره‌خانه سنتی، ۱۷ مجتمع گردشگری و ۵۷ مورد سایر عناوین تاسیسات گردشگری است که حدود ۳۹۶ هزار مترمربع به فضاهای گردشگری کشور اضافه می‌شود.

این در حالی است که در پایان سال دوم فعالیت دولت سیزدهم، ٩٠٠ طرح گردشگری و همزمان با هفته دولت در شهریورماه امسال ١٧٧ طرح در حوزه گردشگری افتتاح شد.

۲۹۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در ۱۲ استان

علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی در ابتدای این مراسم که در هتل رویال تهران گفت :در دولت سیزدهم سه طرح تسهیل تردد گردشگران خارجی در سه محور لغو روادید، تسهیل تردد گردشگران خارجی با خودروی شخصی و تسهیل تردد گردشگران خارجی به صورت هوایی در دستور کار قرار دادیم

شالبافیان به افتتاح ۱۲۵۶ پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۳۱هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: براساس جز دو و سه بند الف ماده ۱۰۰ برنامه ششم توسعه استان‌ها مکلف شدند گردشگری را در اولویت اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌گذاری خود قرار دهند که بر همین اساس شاهد رشد قابل توجهی در افزایش تخصیص اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌گذاری بودیم و استان‌های اردبیل، ایلام، آذربایجان شرقی، هرمزگان، تهران، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، لرستان و آذربایجان غربی ده استان برتر در این حیطه بودند.

وی همچنین به تخصیص ۵درصدی اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌گذاری به حوزه گردشگری اشاره کرد و درباره مجموع سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم گفت: در مجموع ۲۹۱ میلیون دلار در ۱۲ استان کشور محقق شده است.

شالبافیان با بیان اینکه محوریت احکام پیشنهادی برنامه توسعه هفتم تقویت حوزه سرمایه‌گذاری است، افزود: امکان ایجاد تاسیسات گردشگری ترکیبی و تصویب بندی ناظر بر معافیت گمرکی و سود بازرگانی تجهیزات گردشگری و هتلداری امکان منحصربه‌فردی برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

معاون گردشگری کشور ابراز امیدواری کرد که این احکام به افزایش سرمایه‌گذاری خارجی منجر شود.

شالبافیان با اشاره به بازنگری قانون توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی ادامه داد: این طرح توسط ۲۰۳ نفر از نمایندگان در نوبت اعلام وصول است که بسیاری از مشوق‌های گردشگری را در قالب قانون دائمی می‌کند.

ورود اولین خودروی عراقی به ایران از مرز شلمچه

همچنین به صورت آنلاین با دستور مهندس ضرغامی اولین خودروی عراقی از مرز شلمچه وارد ایران و به شکل رسمی طرح تسهیل تردد گردشگران خارجی با خودروی شخصی وارد فاز اجرایی شد.

نظر شما