شناسهٔ خبر: 62613210 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تین نیوز | لینک خبر

السودانی: جاده توسعه کوتاه ترین و بهترین و کم هزینه ترین در میان کریدورهای مطرح در منطقه است

نخست وزیر عراق گفت که داعش امروز تهدیدی برای عراق نیست و دیگر نیازی به حضور نیروهای ائتلاف بین المللی که برای مبارزه با داعش تشکیل شده، نداریم.

صاحب‌خبر -
تین نیوز

نخست وزیر عراق گفت که داعش امروز تهدیدی برای عراق نیست و دیگر نیازی به حضور نیروهای ائتلاف بین المللی که برای مبارزه با داعش تشکیل شده، نداریم.

به گزارش تین نیوز به نقل از میدل ایست نیوز، نخست وزیر عراق گفت که داعش امروز تهدیدی برای عراق نیست و دیگر نیازی به حضور نیروهای ائتلاف بین المللی که برای مبارزه با داعش تشکیل شده، نداریم.

 

محمد شیاع السودانی  تأکید کرد که جاده توسعه دربردارنده ایده ای برای شراکت منطقه ای است و این اولین بار است که در منطقه پروژه ای مطرح می شود که همگان به مشارکت در آن دعوت شده اند.

السودانی تأکید کرد که این پروژه کوتاه ترین و بهترین و کم هزینه ترین مسیر در میان پروژه های گوناگون حمل و نقل در منطقه است.

وی گفت اختلافات سیاسی در عراق در چارچوب طبیعی خود است و مراجعه به دادگاه فدرال برای حل و فصل اختلافات نشانه سلامت نظام سیاسی است و افزود که نیروهای سیاسی عراقی با گذر از گفتمان فرقه ای و نژادی اکنون همگی از توسعه و خدمات سخن می گویند.

السودانی درباره برنامه های دولت در مبارزه با فقر گفت که در بودجه 2023 عراق 4 میلیارد دلار به مبارزه با فقر اختصاص یافته و خانواده های فقیر از کمک های مالی مستقیم بهره مند شده اند ضمن اینکه قانون بودجه به ابعاد گوناگون مبارزه با فقر پرداخته است و افزود که عراق در نظر دارد طی یک برنامه 5 ساله مسئله فقر را به صورت ریشه ای در عراق حل کند.

وی درباره مسئله مبارزه با فساد نیز گفت که این موضوع از اصلی ترین برنامه های دولت است و دولت سیاستی روشمند در مبارزه با فساد پیش گرفته که شامل استرداد اموال و افراد تحت پیگرد و اصلاح نظام مالیات و پرداخت الکترونیک می شود.

نخست وزیر عراق افزود که مسئله قیمت دلار به اصلاحات اقتصادی و بانکی مربوط می شود که از سوی دولت در حال اجراست و این در واقع کارزاری میان دولت با گروه هایی است که از دلالی دلار کسب درآمد می کردند و تأکید کرد که برخی بانک های خصوصی دلار را به قیمت دولتی از دولت دریافت می کنند و در بازار می فروشند و دولت با آنها برخورد خواهد کرد.

السودانی درباره وضعیت سوریه نیز گفت که بقای سوریه با نظام سیاسی کنونی خود بهتر از جایگزینی ناشناخته است که منطقه را درگیر جنگ تازه ای با داعش کند.

وی افزود که داعش امروز تهدیدی برای عراق نیست و دیگر نیازی به حضور نیروهای ائتلاف بین المللی که برای مبارزه با داعش تشکیل شده، نیست.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تصریح کرد که طی این ماه، کمیته مشترک عراق و امریکا برگزار خواهد شد و عراق بر روابط دوجانبه با امریکا برای همکاری امنیتی تاکید خواهد کرد و ما از رابطه با امریکا در همه زمینه ها استقبال می کنیم.

السودانی بیان کرد که نیروهای سیاسی که دولت را تشکیل می دهند، به روند حرکت دولت و اجرای برنامه آن اعتماد دارند.

نخست وزیر عراق درباره کنفرانس بغداد گفت که این کنفرانس به درخواست بریتانیا، آلمان، اسپانیا و ایتالیا که قصد حضور و مشارکت در آن را دارند، گسترده خواهد شد.

وی توضیح داد که انتخابات زودهنگام براساس انحلال پارلمان برگزار می شود و در آن هنگام دولت آماده هر انتخاباتی خواهد بود اما نیروهای سیاسی با توجه به برداشت ما، به دولت اعتماد دارند.

السودانی گفت که با احترام به تحرکات مردمی می نگریم و از هر گونه اقدام برای تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می کنیم و با تظاهرات با مسئولیت کامل و در چارچوب قانون تعامل خواهیم کرد.

نظر شما