شناسهٔ خبر: 62612910 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

روسیه: کانادا باید کهنه‌سرباز نازی را محاکمه کند

سخنگوی کرملین امروز تأکید کرد: کانادا باید کهنه‌سرباز نازی را محاکمه کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مسکو تایمز، کرملین امروز چهارشنبه اعلام کرد که یک کهنه سرباز اوکراینی طرفدار نازی ها که هفته گذشته در پارلمان کانادا مورد تشویق قرار گرفت، باید محاکمه شود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این خصوص به خبرنگاران گفت: مقامات کانادا موظفند این جنایتکار را به دست عدالت بسپارند - یا به کسانی که می خواهند به عدالت تحویل دهند.

وی در این باره گفت: مشخص است که ما در مورد یک طرفدار نازی صحبت می کنیم.

رئیس پارلمان کانادا در پی این حادثه استعفا داد.

لهستان نیز دیروز سه شنبه گفت که به دنبال استرداد این کهنه سرباز است و تحقیق می کند که آیا وی که برای یک واحد «اس اس» می جنگید، به دلیل جنایت علیه لهستانی ها تحت تعقیب است یا خیر.

«ملانی جولی» (Mélanie Joly) وزیر خارجه کانادا دیروز در سخنانی اعلام کرد: رئیس مجلس عوام باید به دلیل احترام به یک نازی اوکراینی استعفا دهد. آنچه روز جمعه رخ داد، کاملا غیرقابل قبول است. این رویداد مایه شرمساری مجلس (عوام کانادا) و اوکراینی ها بود. به نظر من رئیس مجلس عوام کانادا باید به سخنان اعضا گوش داده و کناره گیری کند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که «آنتونی روته» رئیس مجلس عوام کانادا جمعه هفته پیش از یک نیروی «اس‌ اس» نازی متولد اوکراین تمجید کرد.

این موضوع پس از سخنرانی جمعه پیشِ ولادیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین در پارلمان کانادا روی داد؛ زمانیکه قانون گذاران، «یاروسلاو هونکا» ۹۸ ساله را هنگام معرفی وی از سوی رئیس مجلس عوام تشویق کردند.

در این مراسم «یاروسلاو هونکا» به عنوان قهرمان جنگی معرفی و عنوان شد که طی جنگ جهانی دوم برای لشکر اول اوکراین جنگیده است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا مسؤولیت این رسوایی را نپذیرفته و عذرخواهی هم نکرده است.

نظر شما