شناسهٔ خبر: 62612851 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه دنیای‌اقتصاد | لینک خبر

زمان تحویل جنگنده های اف ۱۶ به اوکراین مشخص شد

مهر : وزیر دفاع هلند گفت: نخستین جنگنده‌های وعده‌ داده‌ شده اف-۱۶ که حدود ۵۰ فروند می باشد، سال آینده تحویل ارتش اوکراین می‌شود.

صاحب‌خبر -

 کی‌یف ایندیپندنت گزارش داد، «کائیسا اولونگرن» وزیر دفاع هلند در گفت‌وگو با وب‌سایت « MSNBC» اعلام کرد که تحویل جنگنده‌های اف -۱۶ هلند به اوکراین که پیش از این وعده داده شده، در سال آینده انجام خواهد شد.

بنابر برآورد وزیر دفاع هلند، آموزش خلبان‌های اوکراینی برای جت‌های نسل چهارم بین ۶ تا ۸ ماه طول خواهد کشید؛ مدت زمانی که به ادعای او بسیار کوتاهتر از دوره‌های معمول آموزش خلبان‌های هلندی است.

وی با این حال تأکید کرد که نمی‌توان تاریخ دقیق تحویل این جنگنده‌ها را مشخص کرد و در ادامه افزود که مسائل دیگر از جمله حفظ و تعمیر جنگنده، تکنیسین‌ها هم باید آموزش ببینند.

وزیر دفاع هلند همچنین مدعی شد که دانمارک آموزش خود را برای خلبانان اوکراینی آغاز کرده و آمریکا به زودی آموزش‌ها را آغاز خواهد کرد؛ هلند نیز در حال آماده سازی یک مرکز آموزشی در رومانی است.

روسیه انبار مهمات اوکراین را هدف گرفت

وزیر دفاع هلند در حالی مدعی شده که این کشور سال آینده جنگنده‌های اف -۱۶ در اختیار ارتش اوکراین قرار می‌دهد که پیش از این «یوری ساک» مشاور وزارت دفاع اوکراین اوایل اردیبهشت امسال اعلام کرد که هلند ممکن است اولین کشوری باشد که جت های جنگنده اف -۱۶ را در اختیار کی‌یف قرار می‌دهد. این مقام وزارت دفاع اوکراین گفت که هلند در حال حاضر در موقعیتی قرار دارد که اولین جنگنده را برای اوکراین ارسال کند.

یوری ساک دراین‌باره گفت: کی‌یف امیدوار است در اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر اولین جنگنده اف -۱۶ را از متحدان خود در ناتو دریافت کند. بنا به گفته این مقام اوکراینی، این کشور امیدوار است تا ۵۰ جنگنده جت را از متحدان خود تحویل بگیرد.

اعضای ناتو اخیراً متعهد شده‌اند که جت‌های جنگنده اف -۱۶ را به اوکراین عرضه کنند، این تازه‌ترین تصمیم ناتو برای افزودن به فهرست تسلیحات کشنده‌ای است که تاکنون غرب در اختیار اوکراین قرار داده است.

 

 

نظر شما