شناسهٔ خبر: 62612043 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

آمادگی مازندران برای همکاری حذف روادید گردشگری با دیگر کشور‌های حاشیه خزر

 استاندار مازندران: با لغو روادید گردشگری بین ایران و روسیه مازندران، آماده همکاری حذف روادید گردشگری با دیگر کشور‌های حاشیه خزر است. ‎

صاحب‌خبر -

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مازندران، استاندار مازندران امروز چهارشنبه در همایش رویداد ملی گردشگری در بابلسر، گفت: مراوده فرهنگی و گردشگری زمینه ساز رونق تجارت بین کشور‌ها خواهد شد و مازندران با توجه به ظرفیت ممتاز محصولات تولیدی خود برای رونق تجارت با کشور‌های همسایه تلاش می‌کند.

سید محمود حسینی‌پور افزود: مازندران علاوه بر تولید محصولات ارزشمند کشاورزی همانند برنج، کیوی و آبزیان، در حوزه صنایع دستی هم ظرفیت‌های ارزشمندی دارد که باید برای صادرات آن‌ها تلاش کنیم.

او با بیان اینکه سه جاده بی نظیر چالوس، هراز و سوادکوه به همراه جنگل‌های هیرکانی چشم هر گردشگری را نوازش می‌دهد، گفت: حذف روادید بین ایران و روسیه زمینه ساز حضور گردشگران زیادی در مازندران خواهد شد.

استاندار مازندران ادامه داد: یکی از مولفه‌های انسجام ملی دید و بازدید اقوام مختلف یا فرهنگ‌های غنی در کشور ما است که مازندران با میزبانی ۲۰ میلیون نفری سالانه زمینه ساز انسجام ملی در کشور می‌باشد.

حسینی‌پور  با بیان اینکه دولت سیزدهم، برای توسعه صنعت گردشگری از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد، افزود: حمایت از بخش خصوصی و سرمایه‌گذار در این حوزه از برنامه‌های جدی در مازندران است.

او گفت: مازندران دارای یک فرهنگ غنی است که ریشه در عمق تاریخ دارد و حضور بزرگانی همچون نیما یوشیج که جایگاه ویژه‌ای در بین کشور‌های حاشیه خزر دارد و مورد اقبال گردشگران خارجی قرار خواهد گرفت، لذا مازندران آمادگی دارد همانند ایران و روسیه روادید گردشگری گروهی دیگر از کشور‌های حاشیه خزر را حذف کند.

حسینی‌پور افزود: رویداد ملی گردشگری مازندران به همراه نمایشگاه صنایع دستی و کارگروه‌های تخصصصی و آموزشی با محوریت روسیه و کشور‌های حوزه دریای خزر و با اعلام رسمی حذف روادید گردشگری بین ایران و روسیه امروز چهارشنبه در بابلسر آغاز شد.

محور‌های همایش بین‌المللی گردشگری مازندران با موضوع همایش گردشگری سلامت، گردشگری روستایی و بوم گردی، فرصت سرمایه‌گذاری، صنایع دستی فاخر، گردشگری فرهنگی و تاریخی، گردشگری خلاق و ماجراجویانه و گردشگری کشاورزی قابلیت طبیعت گردی با محوریت روسیه و کشور‌های حوزه cis همراه با نمایشگاه صنایع دستی و پنل تخصصی از پنجم تا هشتم مهر ماه در هتل میزبان بابلسر برگزار می‌شود.

سفر اواخر تیرماه استاندار مازندران به روسیه دستاورد‌های مهم اقتصادی و گردشگری به همراه داشته که همه موارد در حال تحقق است. تحولات تاریخی منطقه به گونه‌ای رقم خورد که روابط ایران و روسیه در تاریخی‌ترین قسمت خود قرار بگیرد و تعامل اقتصادی دو کشور در ابعاد مختلف با استفاده از ظرفیت ممتاز تولیدی و گردشگری مازندران رو به افزایش باشد.

بُعد مهم سفر استاندار مازندران به روسیه بیان ظرفیت‌های ممتاز گردشگری استان بوده که در حوزه‌های کشاورزی، طبیعت گردی، محیط زیست، گردشگری سلامت و بوم گردی از جایگاه ممتازی برخوردار است که برای گردشگران خارجی یک فرصت طلایی محسوب می‌شود.

در آن سفر مقدمات حذف روادید بین گردشگران مازندران و روسیه مطرح شده بود که با دیپلماسی گردشگری و همکاری ۲ وزارت خانه خارجه و گردشگری ایران مقدمات حذف روادید بین گردشگران روسیه و مازندران در دستور کار قرار گرفت که امروز در رویداد ملی گردشگری مازندران موافقت نامه لغو روادید در سفر‌های گروهی شهروندان جمهوری اسلامی ایران و روسیه اعلام می‌شود.

مازندران ۱۰ درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کند و این موضوع نشان دهنده قابلیت مازندران در صادرات این محصولات است. در سبد تولید محصولات کشاورزی استان، محصولاتی همچون برنج، مرکبات و محصولات تازه کشاورزی در زمره کالا‌های پرطرفدار در آن سوی مرز‌ها محسوب می‌شود و در این میان، مصنوعات ساخته دست هنرمندان مازنی مانند فرش دستباف و صنایع دستی فاخر با توجه به اصالت در رنگ و نقش آن‌ها و همچنین محصولات دانش بنیان استان در حوزه برق و الکترونیک و گیاهان دارویی و دیگر موارد مشتریان ویژه‌ای در آن سوی مرز‌ها دارد.

نظر شما