شناسهٔ خبر: 62611666 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

انتشار گزارش سازمان جهانی هواشناسی از وضعیت اقلیمی آسیا

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور گفت: سازمان جهانی هواشناسی گزارشی درخصوص وضعیت اقلیمی آسیا در سال ۲۰۲۲ میلادی تهیه و منتشر کرد.

صاحب‌خبر -

انتشار گزارش سازمان جهانی هواشناسی از وضعیت اقلیمی آسیابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، مهدی رهنما رئیس افزود: سازمان جهانی هواشناسی (WMO) گزارشی از وضعیت اقلیمی آسیا در سال ۲۰۲۲ با همکاری پژوهشگران و اعضای هیأت علمی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، خدمات ملی هواشناسی- آبشناسی موسوم به NMHSs و چندین موسسه تحقیقاتی و تعدادی از آژانس ­های وابسته به سازمان ملل متحد و سازمان­‌های بین المللی و منطقه ­ای تهیه و منتشر کرد.
مهدی رهنما گفت: در تهیه این گزارش نمایندگانی از کشور‌های عضو سازمان جهانی هواشناسی از جمله افغانستان، بحرین، چین، هنگ کنگ، هند، جمهوری اسلامی ایران، ژاپن، ماکائو، مغولستان، نپال، عمان، پاکستان، قطر، جمهوری کره، روسیه، عربستان سعودی، سریلانکا، امارات متحده عربی، ویتنام و ازبکستان همکاری داشتند.
وی افزود: پژوهشگران و اعضای هیأت علمی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور به عنوان نمایندگانی از کشور جمهوری اسلامی ایران در تهیه این گزارش همکاری نمودند.
رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور درباره موضوع اصلی این گزارش گفت: این گزارش به بررسی سال ۲۰۲۲ از منظر اثرات تغییر اقلیم و وقوع رخداد‌های فرین همچون سیل و خشکسالی و نیز تبیین آسیب­های جانی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی وارده بر بسیاری از مناطق قاره آسیا می­ پردازد.
آقای رهنما افزود: در این گزارش اثرات رخداد‌های فرین و اقدامات لازم برای تصمیم­ گیری­‌های آگاهانه نسبت به مخاطرات، مورد بحث قرار گرفت و درخصوص تسریع در اجرای اقدامات، از جمله هشدار‌های بهنگام برای همه در منطقه تأکید شد.
وی افزود: با توجه به روند‌های مربوط به شاخص­‌های اقلیمی و رخداد‌های فرین توصیف شده در این گزارش و افزایش مورد انتظار در فراوانی و شدت آن‌ها در بیشتر مناطق آسیا، واضح است که کشاورزی همچنان متأثر از تغییر اقلیم و رخداد‌های فرین اقلیمی خواهد بود؛ این امر بویژه در کشور‌هایی که بخش کشاورزی اهمیت اقتصادی قابل توجهی دارد، مشهود است. از دیگر موارد تأکید شده در این گزارش می­توان به نقش تاب­آوری سامانه غذایی در میزان مشارکت­‌های تعیین ­شده ملی طرف­های توافق پاریس اشاره کرد. از فوریه ۲۰۲۳، بیشترین اولویت انتخاب شده برای سازگاری اقلیم توسط طرفین در منطقه آسیا، کشاورزی و پس از آن آب و بهداشت بوده است.
رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور افزود: در این گزارش اثرات و بحران­های مرتبط با اقلیم، از جمله تأثیر آن‌ها بر اقتصاد، تعادل سیستم غذایی و تاب آوری در مقابل بلایا در آسیا بررسی و نیز به سرمایه گذاری در خدمات وضع هوا و اقلیم بر اساس شرایط هر منطقه و به دنبال آن صدور هشدار‌های بهنگام به منظور آمادگی برای اقدامات سریع به عنوان اولویت تمامی جوامع تأکید شده است.
مهدی رهنما گفت: علاقمندان و پژوهشگران می ­توانند با مراجعه به تارنمای پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور به نشانی www.rimas.ac.ir به منظور دریافت و مطالعه این گزارش اقدام نمایند.

نظر شما