شناسهٔ خبر: 62509616 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: خبر ورزشی | لینک خبر

تصاویر| استادیوم معروف جام‌جهانی در باتلاق فرو رفت

استادیوم فراموش‌شده جام‌جهانی که در آن ۳۴ هزار نفر بازی انگلیس و بلژیک را دیدند در باتلاق فرو رفت.

صاحب‌خبر -

یک استادیوم چشمگیر که میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ بود، پس از فرو رفتن در باتلاق و خطرات زیادش به خانه لیگ دسته پایین‌تر تبدیل شد.

ورزشگاه ۲۲۵ میلیون پوندی در آن سال میزبان چهار بازی بود، از جمله بازی انگلیس مقابل بلژیک که ۳۴۰۰۰ هوادار آن را تماشا کردند. اکنون ورزشگاه راستک آرنا به میزبانی بازی‌های اف‌سی بالتیکا تنزل یافته است؛ یک تیم روسی دسته پایین‌تر که بازی‌های آن معمولاً فقط چند هزار طرفدار را جذب می‌کند.

ورزشگاه راستک آرنا که به نام کالینینگراد شناخته می‌شود، در آستانه مسابقات جام جهانی در سال ۲۰۱۸ ساخته شد. کار ساخت این ورزشگاه در مارس ۲۰۱۸، چند ماه قبل از اولین مسابقه درست به موقع تمام شد. یک رسوایی مالی بعداً منجر به اعلام ورشکستگی شرکت مسئول طراحی آن شد و دولت را مجبور کرد وارد عمل شود. دولت فدرال بیش از ۳۳۰ میلیون پوند برای بازسازی آن اختصاص داد.

استادیوم ۳۵۰۰۰ نفری در جزیره اوکتیابرسکی، زمینی بین دو بخش رودخانه پرگولا، روی تالاب‌های خیس و مرطوب ساخته شد. پایه‌های ورزشگاه تنها یک سال پس از بازی‌های جام جهانی شروع به فرو رفتن در زمین کردند. طراحان قرار بود پایه‌ها را با شن و ماسه محکم کنند، ولی مقامات گفتند که آنها ظاهراً در آماده‌سازی صرفه‌جویی می‌کردند در حالی که هزینه زیادی می‌گرفتند. چندین نفر به خاطر این اتفاق دستگیر شدند از جمله یکی از مقامات ارشد محلی که بنا به گزارش‌ها اکنون در حال محاکمه است. فونداسیون نامرغوب باعث برآمدگی آجرها، فروریختن سازه‌ها و مشکلات فاضلاب شد.

در سپتامبر ۲۰۱۹، تقریباً ۳۲۰۰۰ هوادار بار دیگر ورزشگاه را پر کردند تا بازی روسیه و قزاقستان در مقدماتی یورو ۲۰۲۰ را تماشا کنند. علیرغم برد روسیه، یک روزنامه‌نگار برجسته ورزشی شوک و حیرت خود را از وضعیت این استادیومی که بیش از یک سال قبل تکمیل شده بود، ابراز کرد. پس از آن ظرفیت تقریباً ۴۰۰۰۰ نفری به ۲۵۰۰۰ نفر کاهش یافت و سپس به باشگاه فوتبال بالتیکا که تنها ۴۰۰۰ تماشاگرش در مسابقات سال ۲۰۱۷ حضور داشتند، واگذار شد.

این استادیوم دو طبقه است و در ابتدا با جدیدترین سیستم‌های امنیتی و دوربین مدار بسته طراحی شده بود. کالینینگراد، یک منطقه تحت محاصره روسیه، بین لیتوانی و لهستان است و ورزشگاه تنها ۴۵ کیلومتر از مرز لهستان فاصله دارد.

بیشتر بخوانید:

تصاویر| استادیوم معروف جام‌جهانی در باتلاق فرو رفت

تصاویر| استادیوم معروف جام‌جهانی در باتلاق فرو رفت

تصاویر| استادیوم معروف جام‌جهانی در باتلاق فرو رفت

تصاویر| استادیوم معروف جام‌جهانی در باتلاق فرو رفت

نظر شما