شناسهٔ خبر: 62509473 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

فرهنگ عمومی، بومی و محلی نیازمند صیانت و پشتوانه

خبرگزاری صدا و سیما

نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: فرهنگ عمومی، بومی و محلی نیازمند صیانت همراه با پشتوانه اجرایی است.

صاحب‌خبر -
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز ایلام؛ حجت الاسلام والمسلمین اله نورکریمی تبار در نشست هیات رییسه شورای فرهنگ عمومی استان ایلام با حضور وزیر فرهنگ و فرهنگ عمومی، بومی و محلی نیازمند صیانت همراه با پشتوانه اجرایی استارشاد اسلامی، اظهار داشت: فرهنگ عمومی، بومی و محلی نیازمند صیانت همراه با پشتوانه اجرایی و پشتوانه است و مصوبات شورای فرهنگ عمومی باید قابلیت اجرایی داشته باشد.
 
وی افزود: حفظ و ماندگاری فرهنگ اصیل ایرانی نیازمند تدوین و تالیف یک اطلس فرهنگی همراه با و چشم انداز برنامه‌های فرهنگی برای استان با محوریت خرده فرهنگ‌های بومی و محلی است.
 
نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام اضافه کرد: دفاع مقدس با اینکه جزئی از فرهنگ ما است، اما وقایع جنگ تحمیلی در استان ایلام مغفول مانده و جای یک فیلم و سریال فاخر با موضوع دفاع مقدس استان ایلام در سینما و تلویزیون ملی خالی مانده است.
 
حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار ادامه داد: به جایگاه آیت الله حیدری ایلامی به عنوان روحانی مجتهد و نماینده امام راحل در استان که در بسیج عشایر و اقشار مختلف مردم برای مقابله با تجاوز رژیم دشمن نقش اساسی داشت، پرداخته نشده است.
 
وی به عملیات میمک اشاره کرد و ادامه داد: عملیات میمک در تاریخ دفاع مقدس یک عملیات بی بدیل، شاخص و منحصر به فرد است و به عنوان اولین عملیات پیروزی بخش در جنگ تحمیلی است.
 
امام جمعه ایلام بیان کرد: در این عملیات عشایر برای نخستین بار به صورت خودجوش وارد میدان رزم شدند و با همکاری ارتش و باوجود نیروی کم و تجهیزات اندک و بمباران شیمیایی منطقه توسط عراق به پیروزی رسیدند، ولی ابعاد این عملیات بزرگ و با عظمت مغفول مانده است.
 
وی اربعین را یک فرصت بزرگ برای استان برشمرد و خواستار ارتقای زیرساختی و فرهنگی این حوزه شد و عنوان کرد: باتوجه به اینکه استان‌های همجوار ایلام در عراق با فرهنگ استان ایلام نزدیکی و قرابت دارند و ما برای تأثیرگذاری در استان‌ها نیازمند بودجه هستیم و همچنین کانون فرهنگی مساجد استان برای اشاعه فرهنگ نماز در جامعه نیازمند مساعدت و بودجه است.
 
نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ظرفیت های مهم استان در حوزه های فرهنگی خواستار اختصاص اعتبار ویژه برای ارتقاء زیر ساخت های این حوزه پرداختند. 
 
فلاحی نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی در این نشست بیان کرد: بزرگ ترین نمایش سیاسی مذهبی در دنیا اربعین است و 80 درصد این همایش در ایلام برگزار می شود که ضرورت دارد متناسب با این اتفاق برای ایلام اعتبار در نظر گرفته شود.
 
علیزاده نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در حوزه فرهنگ انتظار می رود به همان میزانی که در سایر بخش ها توجهات به ایلام بیشتر می شود توجهات به حوزه فرهنگ نیز بالا برود.

نظر شما