شناسهٔ خبر: 62480864 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

رئیس حفاظت محیط زیست ملایر :

صیاد شاهین در ملایر به حبس و پرداخت جریمه محکوم شد

فردی که به صورت غیرمجاز اقدام به نگهداری یک بهله پرنده شکاری شاهین کرده بود، به تحمل ۱۸ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری و پرداخت ۱۵۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

صاحب‌خبر -

صیاد شاهین در ملایر به حبس و پرداخت جریمه محکوم شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیمای استان همدان؛ عباس نجاری گفت: صیاد متخلف مدعی بود که این پرنده را زخمی در طبیعت پیدا و برای تیمار آن را به منزل منتقل کرده است، اما چنین بهانه‌هایی برای محیط زیست پذیرفتنی نیست.

او با بیان اینکه مأموران انتظامی پس از بازرسی منزل این فرد به جرم دیگری، متوجه یک بهله پرنده شکاری در منزل وی شدند، افزود: بلافاصله موضوع به عوامل یگان حفاظت محیط زیست اطلاع‌رسانی شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر گفت: پس از بررسی‌ها مشخص شد این پرنده از خانواده شاهین‌سانان است که فرد متخلف آن را در قفس و در منزل مسکونی نگهداری می‌کند در حالیکه محل زیست این پرنده شکاری در طبیعت است.

نجاری با تأکید بر اینکه نگهداری پرندگان شکاری در منزل مسکونی به بهانه تیمار و رسیدگی به آن‌ها خلاف قانون است، گفت: در صورت مواجهه با چنین مواردی، برای فرد متخلف پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

او افزود: افراد در صورت مواجهه با پرندگان زخمی باید از دست زدن و انتقال آن به مکان دیگر پرهیز کرده و موضوع را از طریق تماس با یگان حفاظت محیط زیست اطلاع‌رسانی کنند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر تصریح کرد: برخی افراد به علت علایق شخصی به پرندگان شکاری، برخی هم به واسطه و فروش این نوع پرندگان، اقدام به صید آن‌ها می‌کنند در حالیکه شاهین از پرندگان در معرض تهدید انقراض است.

نجاری در ادامه به پرونده دیگری با موضوع شکار غیرمجاز پرنده سارگپه اشاره کرد و گفت: این پرونده که متهم آن سال گذشته اقدام به شکار غیرمجاز کرده بود، در حال رسیدگی بوده و هنوز حکم دادگاه مشخص نشده است.

او گفت: فردی که پارسال اقدام به شکار غیرمجاز سه قطعه کبک وحشی کرده بود، به پرداخت ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر در بخش دیگری به پرونده‌ای مبنی بر انتشار سر لاشه سلاخی شده قوچ وحشی در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: پس از بررسی تخلفات این فرد که سال گذشته اقدام به شکار غیرمجاز یک رأس قوچ وحشی و انتشار تصاویر آن در شبکه‌های مجازی کرده بود، وی به تحمل یک سال حبس تعزیری و پرداخت ۲۵۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.
نجاری گفت: ابتدای سال‌جاری یک صیاد و شکارچی غیرمجاز نیز که اقدام به صید ماهی و دو قطعه پرنده در محدوده سد کلان کرده بود، توسط محیط‌بانان منطقه حفاظت شده لشگردر ملایر دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شد.

او افزود: از ابتدای امسال نیز برای سه فقره شکار غیرمجاز قوچ، میش و بز وحشی در مناطق حفاظت شده شهرستان تشکیل پرونده شده که در حال رسیدگی در مراجع قضایی است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر در پایان از یک مورد آلودگی کشتارگاه طیور در محیط انسانی در سال‌جاری خبر داد و گفت: مدیرعامل این کشتارگاه به علت تخلیه فاضلاب خام به محیط زیست و غیرفعال بودن تصفیه‌خانه فاضلاب کشتارگاه به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

نظر شما