شناسهٔ خبر: 62480697 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

اراک

غار آسیلی از جاذبه های طبیعی استان مرکزی

این غار در ۵ کیلومتری روستای انجدان از جاذبه‌های طبیعی اراک است.

صاحب‌خبر -

غار آسیلی از جاذبه های طبیعی استانبه گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز اراک؛ غار آسیلی در 5 کیلومتری غرب روستای انجدان و 40 کیلومتری اراک قرار دارد. ورودی این غار دو دریچه دایره شکل است. ابعاد دریچه سمت راست 80 سانتیمتر عرض و 90 سانتیمتر ارتفاع و ابعاد دریچه سمت چپ 1 متر عرض و 90 سانتیمتر ارتفاع می باشد. میان این دو دریچه ستونی به محیط یک متر قرار گرفته که رابط میان تالار اول غار و محیط خارج غار است. مسیر غار تا انتها با شیب تندی پایین می رود و برای عبور به قسمت انتهای غار باید به صورت خزیده از میان شکافی که در سمت راست و روی حفره مسدودی قرار دارد، گذشت. در داخل این غار، حوضچه هایی قرار دارد که دیواره آنها از مواد آهکی و بلورهای منشوری استالاکتیتی پوشیده شد. طول کلی غار 73/5 متر است و پیمایش آن نیازی به وسایل فنی ندارد اما هوای داخل غار در فصل بارندگی به علت وجود بخار آب، سنگین و شرجی است.
برای ساخت و سازهای غیرمجاز حریم رودخانه‌ها در اراک امور آب اراک مکلف شد تا با قید فوریت تشکیل پرونده دهد و به منظور جلوگیری از ایجاد آسیب به محدوده‌های شهری و روستایی اقدامات قانونی لازم را به عمل آورد.
 این جلسه به منظور برنامه‌ریزی برای پاییز، فصل سرد سال و بارش‌هایی که در این ایام پیش‌بینی شده برگزار شد که اولویت مهم جلسه هماهنگی بین دستگاه‌ها بود.

نظر شما