شناسهٔ خبر: 62480009 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

کسادی بازار فروش لوازم خانگی در مشهد را به زیر قیمت رساند

مشهد-ایرنا- مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی گفت: اکنون لوازم خانگی و مصالح ساختمانی به دلیل کسادی بازار و کاهش ساخت و سازها در مشهد نه تنها هیچ افزایش قیمتی ندارند، بلکه بیشتر فروشندگان کالاهای خود را زیر قیمت به فروش می‌رسانند.

صاحب‌خبر -

محسن صیادی روز چهارشنبه در تحلیل قیمت کالاهای پرمصرف در بازار مشهد به خبرنگار ایرنا افزود: لوازم خانگی در چند ماه اخیر تغییر قیمت نداشته است، اما به علت کسادی بازار، کسبه درصد سود مجاز خود را کاهش داده و کمتر از قیمت قانونی عرضه می کنند،  عدم قدرت خرید مردم، بدهی و «پاس کردن» چک های واحدهای صنفی در بازار از دیگر عوامل کاهش قیمت لوازم خانگی است.

وی بیان کرد: در حوزه مصالح ساختمانی نیز با توجه به کاهش ساخت و ساز و نیز کاهشی شدن قدرت خرید عموم مردم، کاهش قیمت مشهود است و حتی به علت بدهکار بودن واحدهای صنفی زیر قیمت مصوب خرید و فروش می شود.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی ادامه داد: نرخ نوشت افزار نسبت به ابتدای سال کاهشی بوده ولی نسبت به شهریور سال قبل بین ۱۰ الی ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است و با توجه به برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا احتمالا شاهد کاهش قیمت بیشتری در این حوزه باشیم.

وی در خصوص قیمت گوشت مرغ گفت: با توجه به افزایش تولید، روند کاهشی قیمت مرغ زنده از حدود ۲ هفته گذشته مشهود و به قیمت مصوب ۷۳۰ هزار ریال و حتی کمتر از قیمت مصوب رسیده است، در مورد گوشت قرمز نیز با توجه به افزایش دام زنده طی چند روز گذشته شاهد کاهش حدود پنج درصدی قیمت بوده ایم که اگر به همین منوال پیش رود شاهد کاهش بیشتر قیمت گوشت در روزهای آینده خواهیم بود.

صیادی اظهار داشت: در حوزه آرد و نان طی ماه جاری با عملکرد مناسب نانوایی های و افزایش سهمیه آرد برخی نانوایی ها و نیز افزایش ۴۰ درصدی قیمت نان تا حدودی خواسته های نانواییها برآورده شده است و امیدواریم شاهد فراوانی نان و کاهش صف در نانوایی ها باشیم؛ ضمن اینکه با توجه به افزایش واحدهای سیار نانوایی هیچ گونه مشکلی در این روزها نداشته اند.

وی بیان کرد: در مورد اقلام غذایی مانند برنج، حبوبات و روغن، افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا در دهه آخر صفر بوده اما با پشت سر گذاشتن این ایام اکنون دارای وضعیت مناسبی است و در چند روز اخیر حبوبات و انواع برنج ( ایرانی و پاکستانی) تغییر چندانی نداشته است.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی گفت: در مورد تخم مرغ نیز فعلا کمبودی در بازار مشاهد نمی شود، تولید استان ۴۵۰ تن در روز بوده که حدود ۲۰۰ تن تقاضا است، اما مازاد تخم مرغ هم موجود است، هم اکنون قیمت هر کیلو تخم مرغ ساده در بازار ۵۶۰ هزار ریال است که تا ۵۴۰ هزار ریال نیز عرضه می شود.

وی ادامه داد: هم اینک شاهد فراوانی میوه در بازار میوه و تره بار مشهد هستیم و قیمت انواع میوه نیز ثابت است، در خصوص قیمت روغن موتور نیز تغییر قیمت محسوسی در بازار وجود ندارد اما روغنهای صنعتی (مانند ماشین آلات) افزایش قیمت داشته است.

نظر شما