شناسهٔ خبر: 62455398 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

رئیس قوه قضائیه با دعوت‌کنندگان به آشوب اتمام حجت کرد

دستور برخورد قضایی با دعوت‌کنندگان به آشوب

برخلاف اعتقاد برخی افراد مبنی بر اینکه مبارزه با فساد و مفسدان ممکن است موجبات ناامیدی مردم را فراهم آورد، باید تأکید کنم اتفاقاً بالعکس، مبارزه با فساد و مفسد، مردم را امیدوارتر می‌کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای روز گذشته طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضائیه، ضمن تبریک و تهنیت حلول ماه ربیع‌الاول اظهار کرد: ماه ربیع‌الاول ماه ایثار، انفاق، مواسات، وحدت و تبیین است، ان‌شاء‌الله بتوانیم از فیوضات این ماه پرفضیلت بهره‌مند شویم.
رئیس عدلیه با اشاره به عزاداری مردم متدین ایران اسلامی در روز‌های پایانی ماه صفر گفت: بنا بر آنچه نقل شده، امسال حضور مردم عزادار در ایام شهادت حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) در مشهد بی‌نظیر و بی‌مانند بوده است، بر همین اساس خداوند را سپاسگزاریم که روز‌به‌روز صفوف مردم متدین، انقلابی و ولایتمدار ایران اسلامی مستحکم‌تر می‌شود. رئیس قوه قضائیه با اشاره به تلاش دشمنان و بدخواهان برای ایجاد ناامنی در کشور طی روز‌های اخیر اظهارکرد: دشمنان و شیطان‌صفتان و شیطان بزرگ طی روز‌های اخیر تمام توان و امکانات خود را به کار گرفتند در کشور ما ایجاد ناامنی کنند، اما به واسطه بصیرت و ولایتمداری مردم متدین ایران اسلامی و همچنین هوشیاری، تدابیر و هماهنگی کم‌نظیر نیرو‌های حافظ امنیت مردم، دشمنان در این تلاش و سرمایه‌گذاری خود عایدی‌ای جز شکست نداشتند.
اتمام حجت رئیس قوه قضائیه با کسانی که دعوت به آشوب می‌کنند
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: سال گذشته ممکن بود برخی افراد بر عدم‌اطلاع از توطئه‌های دشمنان یا صرف معترض بودن تأکید کنند، اما اکنون با همگان اتمام حجت شده است، بنابراین مسئولان قضایی در دادسرا و دادگاه در قبال آن دسته از عناصری که به خواست دشمن و ضدانقلاب عمل کرده و تهییج و دعوت به آشوب می‌کنند، برخورد قانونی، متناسب و بازدارنده را به عمل آورند و نسبت به این قضیه حساسیت داشته باشند و احیاناً ساده‌انگاری صورت نگیرد تا شیطان‌صفتان برای مبادرت به برخی اعمال ترغیب شوند.
قاضی‌القضات تأکید کرد: مسئولان ذی‌ربط قضایی در قبال عناصری که احیاناً سلاح وارد کشور می‌کنند و به توزیع آن می‌پردازند نیز مطابق قانون، برخورد متناسب و بازدارنده داشته باشند.
مبارزه با فساد موجب امیدواری مردم خواهد شد
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با اشاره به عزم جزم دستگاه قضایی برای مبارزه با فساد و مفسدان در همه ساحت‌ها گفت: امروز خواست و توقع مردم متدین و انقلابی ما برخورد با فساد و مفسدان در هر مرتبه و مقام و ساحتی است. برخلاف اعتقاد برخی افراد مبنی بر اینکه مبارزه با فساد و مفسدان ممکن است موجبات ناامیدی مردم را فراهم آورد، باید تأکید کنم اتفاقاً بالعکس، مبارزه با فساد و مفسد، مردم را امیدوارتر می‌کند.
تأکید رئیس قوه قضائیه بر اختیارات ضابطان برای مبارزه با جرائم مشهود
رئیس قوه قضائیه بیان داشت: مردم توقع و انتظار دارند با فساد و مظاهر فساد در همه ساحت‌ها اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برخورد شود، در همین راستا، برخی ناهنجاری‌های اجتماعی نیز سبب ناراحتی و تکدرخاطر مردم می‌شود. در این زمینه مردم ما از دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی نیز توقع دارند. همانطور که بار‌ها تأکید کرده‌ام ضابطان ما موظفند و اختیار دارند با جرائم مشهود برخورد کنند و مرتکب چنین جرائمی را تحویل دستگاه قضایی دهند. مسئولان قضایی ذی‌صلاح نیز موظفند مطابق قانون و انصاف و ضمن توجه به تمام جوانب و ابعاد موضوع، تصمیمات مقتضی را در قبال مرتکبان جرم مشهود اتخاذ کنند، در این زمینه نیاز به تلاش و توجیه بیشتر وجود دارد.
رئیس دستگاه قضا افزود: دادستان‌های ما به عنوان مدعی‌العموم در راستای تضمین و تحکیم امنیت روانی مردم، در قبال افرادی که مبادرت به انتشار مطالب کذب و دروغ می‌کنند، اقدامات مقتضی و قانونی را به عمل آورند، در وهله نخست از این قبیل افراد خواسته شود که سند و مدرکی دال بر ادعای خود ارائه دهند و چنانچه فرد مزبور، سندی ناظر بر ادعای خود نداشت و بر گزاره‌ای دروغ و کذب سماجت داشت، طبق قانون با او برخورد شود، باید توجه داشت که خواست دشمن، انتشار دروغ، فضاسازی و تهدید امنیت روانی مردم ماست.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با اشاره به درپیش بودن هفته دفاع مقدس، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تجلیل و تکریم همه جانبازان، آزادگان و رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی اظهار کرد: ما وارث خون‌های مطهر شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هستیم، بنابراین حق کوچک‌ترین غفلت و حرکتی را که سبب ناامیدی مردم شود، نداریم. ما حق نداریم به گونه‌ای زندگی کنیم و سلوک داشته باشیم که خدایی‌ناکرده فردی به واسطه زندگی و سلوک ما نسبت به نظام یا برخی ارزش‌ها مسئله‌دار شود و خانواده معظم شهدا آزرده‌خاطر شوند. وظیفه ما در راستای زنده نگه داشتن و پاسداشت خون مطهر شهدا بسیار سنگین و خطیر است.
رئیس قوه قضائیه در پایان ضمن قدردانی از معاونت راهبردی به سبب صدور فراخوان جهت احصای نظرات نخبگان برای روزآمدسازی سند تحول قضایی گفت: باید هر چه سریع‌تر به یک سند تحول ارتقا یافته و مترقی که متناسب با نیازمندی‌های قوه قضائیه، کشور و همچنین پاسخگوی مسائل زمان باشد، دست پیدا کنیم، در همین زمینه ضمن قدردانی از معاونت راهبردی به سبب صدور فراخوان جهت احصای نظرات نخبگان برای روزآمدسازی سند تحول قضایی، مجدداً تأکید می‌کنم که با توجه به ضیق وقت، معاونت راهبردی و سایر بخش‌های مربوط در قوه قضائیه نسبت به پیگیری و به سرانجام رساندن این مقوله اهتمام جدی داشته باشند.

نظر شما