شناسهٔ خبر: 62440652 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

رییس اداره برنامه‌ریزی مسکن و بازآفرینی شهری خراسان رضوی پاسخ داد

وام ودیعه مسکن بافت فرسوده به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

فاطمه شبانی

رییس اداره برنامه‌ریزی مسکن و بازآفرینی شهری خراسان رضوی با بیان اینکه مبلغ وام ودیعه مسکن بافت فرسوده ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته دو برابر و ۹۰ میلیون تومان اعلام شده گفت: تمامی دارندگان مسکن در بافت فرسوده می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی www.facility.udrc.ir درخواست خود را ثبت کنند و نیازی به مراجعه حضوری ندارند.

صاحب‌خبر -

سمانه نصراللهی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص ثبت نام وام ودیعه مسکن بافت‌های فرسوده در خراسان رضوی اظهار کرد: قدمت بافت‌های شهری بخش‌های مختلف استان و قرار گرفتن روی نوار جغرافیایی زلزله‌خیز از سوی دیگر، باعث شده تا نیاز به بازسازی بناها بیش از پیش اهمیت پیدا کند. در همین راستا، شرکت بازآفرینی شهری ایران طرح‌های مختلفی ارائه داده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، وام ودیعه مسکن بافت فرسوده جهت رفاه مردم است.

وی افزود: بر این اساس تمامی دارندگان مسکن در بافت فرسوده می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی www.facility.udrc.ir درخواست خود را ثبت کنند و نیازی به مراجعه حضوری ندارند. امکان ثبت اطلاعات در کم‌ترین زمان ممکن برای دارندگان مسکن در بافت فرسوده مهیا است.

رییس اداره برنامه‌ریزی مسکن و بازآفرینی شهری خراسان رضوی تصریح کرد: تسهیلات با نرخ بهره پایین ارائه می‌شود تا واجدین شرایط جهت بازپرداخت آن با مشکل مواجه نشوند و از طرف دیگر، مهلت بازپرداخت بالایی هم دارد تا متقاضیان بتوانند به تدریج نسبت به واریز آن اقدام کنند.

نصراللهی با اشاره به فراهم شدن قابلیت استعلام آنلاین وضعیت وام ودیعه مسکن بافت فرسوده افزود: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه مربوطه و وارد کردن اطلاعات محل سکونت خود، وضعیت مشمولیت برای استفاده از این وام را بررسی کنند. در نتیجه افرادی که شرایط لازم برای استفاده از تسهیلات ودیعه بازسازی مسکن را نداشته باشند، از همان ابتدا متوجه این امر خواهند شد.

وی تاکید کرد: ثبت نام وام ودیعه مسکن بافت فرسوده فرصتی مناسب برای افرادی است که محل سکونت‌ آن‌ها در این بافت واقع شده و قصد بازسازی آن را دارند.

رییس اداره برنامه ریزی مسکن و بازآفرینی شهری خراسان رضوی گفت: یکی از رایج‌ترین سوالات متقاضیان استفاده از تسهیلات بازسازی مسکن، مربوط به مبلغ آن است. در واقع متقاضیان می‌خواهند با اطلاع از مبلغ این وام، برنامه‌ریزی‌های لازم را جهت آغاز پروژه بازسازی مسکن‌شان انجام دهند.

نصراللهی با تاکید بر اینکه مبلغ وام ودیعه مسکن بافت فرسوده ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته دو برابر شده است، ادامه داد: سال گذشته مبلغ این وام برای شهر مشهد و سایر شهرهای استان ۴۵ میلیون تومان بود. اما این میزان برای سال جاری در شهر مشهد و سایر شهرهای استان ۹۰ میلیون تومان اعلام شده است.

وی عنوان کرد: مهلت بازپرداخت این نوع تسهیلات در سال‌های قبل ۳ سال، و مهلت مذکور برای کسانی که در سال جاری ثبت نام وام ودیعه مسکن بافت فرسوده را انجام می‌دهند نیز مشابه سال قبل است.

نصرالهی بیان کرد: در صورتی که افراد در گذشته در این سامانه نام‌نویسی کرده باشند، با تایید اطلاعات کاربری می‌توانند به حساب خود وارد شده و ثبت‌نام وام ودیعه مسکن بافت فرسوده را انجام دهند. در غیر این صورت، می‌توان از گزینه‌های موجود در قسمت پایین همین صفحه برای ثبت نام استفاده کرد. متقاضیان باید دقت داشته باشند که اگر برای اولین بار وارد این سامانه می‌شوند، بهتر است ابتدا وضعیت مسکن را استعلام گرفته و از قرار گرفتن آن در بافت فرسوده مطمئن شوند. جهت این امر باید بر روی گزینه «استعلام موقعیت ملک در بافت فرسوده» کلیک کنند.

وی ادامه داد: گام بعدی استعلام موقعیت ملک و مشمولیت استفاده از وام ودیعه مسکن بافت فرسوده ، استعلام موقعیت با کد پستی یا کد جام است. متقاضیان اگر استعلام با کد پستی را انتخاب کرده‌اند، باید این کد را در جایگاه مربوطه قرار داده و گزینه «استعلام با کد پستی» را بزنند. در صورتی که پاسخ مثبت بود، می‌توانند سراغ ثبت نام بروند.

رییس اداره برنامه ریزی مسکن و بازآفرینی خراسان رضوی اضافه کرد: اگر وضعیت استعلام موقعیت ملک افراد مثبت باشد، می‌توانند ثبت نام وام ودیعه مسکن بافت فرسوده را انجام دهند. از شهروندان درخواست می‌شود شماره تلفن همراهی که به نام خود است را وارد کنند. در گام اول باید کد پستی و کد محل سکونت تایید و در گام دوم نام‌نویسی، اطلاعات هویتی مالک ثبت شود.

نصرالهی ادامه داد: متقاضیان در این مرحله از ثبت‌نام وام ودیعه مسکن بافت فرسوده هم باید تمامی اطلاعات مورد نیاز را با دقت وارد کرده و مستندات لازم که مربوط به اطلاعات هویتی شخص و مسکن هستند را بارگذاری و در نهایت از قسمت انتهایی صفحه بر روی گزینه «ثبت و ارسال» کلیک کنند. با انجام مراحل فوق، درخواست آنان برای استفاده از وام بازسازی مسکن با موفقیت در سامانه ثبت خواهد شد. به این ترتیب، ظرف مدت یک هفته پیامی مبنی بر تشکیل پرونده از سوی بانک مسکن برای متقاضیان ارسال می‌شود.

رییس اداره برنامه‌ریزی مسکن و بازآفرینی شهری خراسان رضوی گفت: توسعه‌گران، سازندگان و مالکان واحدهای فرسوده در سراسر استان می‌توانند همزمان با استفاده از حمایت‌ها، تسهیلات و تخفیفات در سامانه تسهیلات نوسازی مسکن بافت فرسوده از سامانه تسهیلات ویژه نهضت ملی مسکن نیز استفاده کنند.

انتهای پیام

نظر شما