شناسهٔ خبر: 60931861 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

دلیجان

کهک؛ غار زایش یافته ایران

غار کهک از جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی است که با ستون‌های آهکی ۱۴ متری، بخشی از بلندترین ستون‌های غار‌های آهکی ایران به شمار می‌رود.

صاحب‌خبر -

کهک؛ غار زایش یافته ایرانبه گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز اراک؛ این غار که کمتر شناخته شده در جنوب شرق استان مرکزی در شهرستان دلیجان در جوار روستای گردشگری کهک قرار دارد و آماده حضور غارنوردان و طبیعت گران است.
به گفته دهیار روستای کهک که خود غارنورد است، این غار شامل سنگ‌های شگفت انگیز، پرتگاه‌های فراوان، آبشارسنگ‌های بلند و قندیل یا چکیده‌های رنگارنگ و بزرگ، یکی از غار‌های منحصربه‌فرد ایران و از قدیمی‌ترین غار‌های زایش‌یافته کشور است.
ستون‌های آهکی این غار جزو بلندترین ستون‌های غار‌های آهکی ایران به شمار می‌روند که حدود ۱۴ متر ارتفاع دارند.
حاجعلی با بیان اینکه برای ورود به غار کهک مسافت هشت متر اول را باید با طناب طی کرد افزود: مسیر بازدید غار به‌علت وجود لایه‌ای از خاک رس، مرطوب و لغزنده است. 
کهک؛ غار زایش یافته ایرانموضوعی که در پیمایش این غار اهمیت دارد وجود دو چاه عمیق در نیمه نخست مسیر است که در صورت کم‌دقتی بازدید کنندگان، احتمال سقوط به داخل آن‌ها وجود دارد.
او گفت: با پیمودن مسیر ۲۵۰ متری، تالار غار به پایان می‌رسد و گودالی از آب زلال واقع در دخمه‌ای پوشیده از چکنده‌های مرمرین و بلورین به چشم می‌خورد. 
این گودال، عمیق‌ترین نقطه غار است و ۸۰ متر پایین‌تر از دهانه غار قرار دارد. 
مسیر غار پس از گودال آب در جهت عکس و به طرف بالا، به طول ۱۰۰ متر امتداد می‌یابد و غار کهک به انتها می‌رسد.

<div id="video-display-embed-code_9807911"><script type="text/JavaScript" src="https://www.iribnews.ir/fa/news/play/embed/3894060/9807911?width=600&height=350"></script></div>

نظر شما