شناسهٔ خبر: 60461009 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جماران | لینک خبر

جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد-3

چرا جمهوری اسلامی؟

امام معتقد بودند، وقتی می گوییم جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد، مفهوم دموکراتیک را نیز در خود نهفته دارد و نیازی به جمهوری دموکراتیک اسلامی نیست. علی مطهری درباره این کلام امام توضیحاتی ارائه داده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار جماران، انقلاب اسلامی و به دنباله آن جمهوری اسلامی، دستاورد بزرگی است که امام خمینی (س) در قرن حاضر آن را رقم زدند. ایشان در مقاطع مختلف بر جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد تاکید کردند. شاید روزی را می دیدند که برخی به مثابه اینکه مردم نمی توانند صلاح خود را تشخیص دهند، خواهان آنند که به این جمهوری اسلامی خدشه وارد کنند. امسال این عبارت به شعار برگزاری مراسم ارتحال ایشان تبدیل شده است و ما بر آنیم که به قدر وسعمان به آن بپردازیم.

 

علی مطهری، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در سخنانی بر نقشِ اول بودن مردم در اندیشه امام که منجر به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی شد، تاکید کرده و گفته است: طبیعی است جمهوریت و اسلامیت از یکدیگر قابل تفکیک نیست و هر دو مقوله باید به طور هم زمان در کنار هم باشند و نمی‌ توان گفت که اسلامیت منهای جمهوریت قابل تحقق است چرا که آن مقبولیت و پذیرش عمومی همواره باید وجود داشته باشد.

 

وی در تحلیل سخنان امام خمینی‌(س) درباره «جمهوری اسلامی» و با اشاره به تاکید ایشان بر عبارت «جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد» ادامه داده است: چون در آن دوره عده‌ ای عنوان «جمهوری دموکراتیک اسلامی» را مطرح کرده بودند امام در پاسخ به آن‌ها گفت: «جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد» و استدلال ایشان که در بیان شهید مطهری هم هست این است که وقتی می‌ گوییم «جمهوری اسلامی» آن مفهوم دموکراتیک هم در درونش نهفته است.

 

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزوده است:  وقتی ما می‌ گوییم نظام ما نظامی است که شکل آن جمهوری و محتوای آن اسلامی است به این معنی است که اهمیت دادن به نظر مردم در آن نهفته است و البته این به معنی آن دموکراسی مطلقی که مورد نظر برخی غربی هاست که میل مردم را مبنا قرار می‌ دهند نیست بلکه مقصود نظر مردم مسلمان در چارچوب اسلام است.

 

مطهری همچنین خاطرنشان کرده است: فرد واجد شرایط تا زمانی که مقبولیت اجتماعی نداشته باشد عملا امکان برقراری حکومت اسلامی را ندارد، چنانکه امیر‌المومنین علی (ع) فرمودند من به این دلیل خلافت را می‌ پذیرم که با مراجعه مردم به من، حجت بر من تمام شد و اگر نپذیرم در مقابل خداوند و تاریخ پاسخی ندارم. لذا همواره باید یک پذیرش مردمی نیز وجود داشته باشد تا حکومت اسلامی قابل تحقق باشد.

فرزند شهید مطهری در خصوص نقش و جایگاه جمهوریت در اندیشه امام با تاکید بر این موضوع که اساسا نهضت اسلامی با حمایت و حرکت مردم آغاز شد و به پیروزی رسید، تصریح کرده است: روشن است که امام(س) برای مردم در انقلاب و نظام جمهوری اسلامی نقش اول را قائل بودند و مردم را ولی نعمت خود می‌ دانستند و هر اقدام و تحولی را با تکیه بر نیروی مردم انجام می‌ دادند و طبیعی است که ما نمی‌ توانیم نظر و رضایت مردم را نادیده بگیریم.

 

 

اخبار مرتبط

انتهای پیام

نظر شما