شناسهٔ خبر: 60457773 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تقریب | لینک خبر

عالم اهل سنت ارومیه در گفت وگو با تقریب:

جمهوری اسلامی ایران امکانات بسیار وسیعی را در اختیار اهل‌سنت قرار داده است

امام جماعت مسجد فاروق اعظم ارومیه با ابراز خرسندی از اینکه جمهوری اسلامی ایران امکانات بسیار وسیعی را در اختیار اهل‌سنت قرار داده است گفت: برخی امکانات حتی در اختیار تشیع هم وجود ندارد اما تسنن از آن برخوردار هستند.

صاحب‌خبر -
ماموستا لقمان کلشی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب، با اشاره به اینکه از برکات جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آزادی بیان و دین بود اظهار داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی این آزادی‌های مذهبی برای اهل‌سنت وجود نداشت اما هم‌اکنون به شکرانه این نظام، آزادی کامل در این زمینه وجود دارد و هیچ مشکلی نیست.

وی تصریح کرد: حتی ائمه جمعه و امامان جماعت اهل‌سنت در خطبه‌های نماز، به صورت آزادانه به زبان اصیل و مادری کردی در مساجد اهل‌سنت صحبت شده و حتی خطبه خوانده می‌شود.

امام جماعت مسجد فاروق اعظم ارومیه گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ کسی به بلند بودن صدای بلندگوهای مسجد از سوی برادران شیعه اعتراضی نداشته و حتی در ماه مبارک رمضان، نیم ساعت پیش از اذان صبح، اشعاری با زبان کردی از بلندگوها پخش می‌شد و کسی اعتراضی به این موضوع نداشت.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه دشمنان دین درصدد هستند که به نام دین، اختلافاتی در میان شیعه و سنی ایجاد کنند افزود: بر این اساس نباید اجازه داد که به نام دین در میان برادران و خواهران شیعه و سنی، تفرقه ایجاد شود.

ماموستا کلشی‌نژاد اظهار داشت: بی‌تردید جمهوری اسلامی ایران، نعمت الهی برای تمامی مسلمانان و غیرمسلمانانی است که در این سرزمین زندگی می‌کنند چون می‌توانند به صورت آزادانه به آیین‌های مذهبی خود عمل کنند.

وی با ابراز خرسندی از اینکه جمهوری اسلامی ایران امکانات بسیار وسیعی را در اختیار اهل‌سنت قرار داده است تصریح کرد: برخی امکانات حتی در اختیار تشیع هم وجود ندارد اما تسنن از آن برخوردار هستند بنابراین خوشبختانه به برکت جمهوری اسلامی، حتی در دورترین نقاط کشور نیز از همه امکانات برخوردار هستیم.

امام جماعت مسجد فاروق اعظم ارومیه در ادامه نیز گفت: پس از تاسیس مرکز بزرگ اسلامی در آذربایجان‌غربی و استان‌هایی که در آن ترکیب جمعیتی وجود دارد، روحانیان اهل‌سنت می‌توانند با طی کردن سطح یک و دو حوزوی به تدریج به آموزش و پرورش راه یافته و حتی اگر به دانشگاه نیز ورود کنند امکان تدریس آنها در این مراکز آموزشی وجود دارد.

انتهای پیام/

نظر شما