شناسهٔ خبر: 60433552 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

علی‌اف: ساخت پاسگاه مرزی باید درس عبرتی برای ارامنه باشد

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان که به «لاچین» سفر کرده بود، اظهار داشت که حوادث دو سال و نیم اخیر باید ارامنه را از رویا بیدار کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش مشرق، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز یکشنبه در دیدار با اهالی منطقه «لاچین» گفت، قره باغ که ارامنه امروز در آن زندگی می‌کنند سرزمین اجدادی و قانونی جمهوری آذربایجان است.

به گزارش «ترند نیوز» «الهام علی‌اف»، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان گفت: «پاسگاه مرزی که در مرز ایجاد شده، باید درس عبرتی برای ارامنه ساکن منطقه قره باغ باشد.»

قره‌باغ، یک منطقه جغرافیایی در شرق ارمنستان و جنوب غربی جمهوری آذربایجان است. این دو کشور همسایه تاکنون دو بار باهم بابت تصرف این منطقه جنگیده‌اند. جنگ دوم بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره باغ را از اشغال ارمنستان خارج ساخت.

علی‌اف: ساخت پاسگاه مرزی باید درس عبرتی برای ارامنه باشد
قره باغ کوهستانی

علی اف خطاب به ساکنان لاچین گفت: «متاسفانه آنها هنوز به یک نفر تکیه می‌کنند و فکر می‌کنند که شخصی آنها را در آینده نجات می‌دهد و در آینده با جمهوری آذربایجان جنگ می‌کند. اینا همش مزخرف است و در طول جنگ دوم قره باغ، ما عزم قوی خود را نشان دادیم. ما در سرزمین مادری خود هستیم و منطقه قره باغ که ارامنه امروز در آن زندگی می‌کنند سرزمین اجدادی و قانونی ما است.

علی اف در ادامه افزود که حوادث دو سال و نیم اخیر باید آنها را از این رویا بیدار کند.

علی‌اف: ساخت پاسگاه مرزی باید درس عبرتی برای ارامنه باشد

این دو کشور همواره در خطوط مرزی درگیری‌ دارند و طرفین یکدیگر را به نقض آتش‌بس و تیراندازی به مواضع هم متهم می‌کنند.علی‌رغم تلاش‌های دیپلماتیک وزارت دفاع ارمنستان روز شنبه مدعی شد ۲ نظامی این کشور توسط جمهوری آذربایجان ربوده شده‌اند. وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده که خودروی تدارکاتی مفقود شده این کشور بدون خدمه در جاده‌ای نزدیک به مواضع مرزی ارمنستان پیدا شده است. این خودرو مملو از غذا و آب برای نیروهای مستقر در پایگاه‌های رزمی بود.

در حوزه دیپلماتیک ، روسیه اعلام کرده که ارمنستان و جمهوری آذربایجان به توافق در خصوص خاتمه محاصره مسیرهای مهم حمل و نقل نزدیک شده‌اند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه جمعه گذشته گفت که ارمنستان و جمهوری آذربایجان به توافق برای پایان دادن به محاصره خطوط حمل و نقل نزدیک هستند. وی گفت، برای امضای توافق صلح بین این دو کشور متخاصم به کار بیشتری نیاز است.

نظر شما