شناسهٔ خبر: 60393334 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

علت "رسوب و ایستایی کالا" در گمرکات از زبان رئیس‌کل گمرک ایران

رئیس‌کل گمرک ایران گفت: بخشی از رسوب یا ایستایی کالا به قبل از اظهار کالا به گمرک بازمی‌گردد و عموماً ناظر بر نداشتن ثبت سفارش است اما بعد از اظهار، عموما به دلیل عدم دریافت تأییدیه‌های مختلف از دستگاه‌های همجوار است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مریوان، محمد رضوانی‌فر رئیس‌کل گمرک ایران صبح امروز در دیدار با فعالان اقتصادی کردستان بر ضرورت تقویت مبادلات تجاری ایران و عراق تأکید کرد و اظهار داشت: باید موانع و مشکلات پیش‌روی این حوزه برطرف شود.

وی علت زمان‌بر بودن فرایند ترخیص که بعضاً در گمرکات از جمله مرز باشماق صورت می‌گیرد، را این‌گونه توضیح داد: بخشی از رسوب یا ایستایی کالا به قبل از اظهار کالا به گمرک بازمی‌گردد و عموماً ناظر بر نداشتن ثبت سفارش است اما بعد از اظهار، عموما به دلیل عدم دریافت تأییدیه‌های مختلف از دستگاه‌های همجوار است.

رئیس‌کل گمرک ایران از ساماندهی کولبری که اکنون طرح دوفوریتی آن در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال نهایی شدن است، خبر داد و افزود: گمرک و وزارت اقتصاد نیز در این رابطه موافق بوده و متناسب با نظرات نمایندگان استان، مطالب را جمع‌بندی و اظهارنظر کرده‌ایم.

وی به مکلف شدن مراجع صادرکننده پاسخ‌دهی استعلامات اشاره کرد و گفت: با دستور وزیر اقتصاد دستگاه‌ها مکلف شده‌اند که در کمتر از 7 روز به همه استعلامات گمرک پاسخ بدهند، در حالی که این مهم در گذشته بعضا اجرا نمی‌شد. اکنون زمان پاسخ‌دهی به 3 تا روز کاهش یافته اما هنوز به آن نقطه مطلوب کمتر از 7 روز نرسیده‌ایم.

رضوانی‌فر در خصوص موضوع غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییر مکرر دستورالعمل‌ها در گمرک کشور اذعان کرد: در  دو ماه پایانی سال گذشته 74 دستورالعمل و بخشنامه صادر شد اما امسال تاکنون به کمتر از 31 مورد رسیده است. با نظر دولت بناست هیچ دستورالعمل و بخشنامه‌ای که تأثیری در فعالیت شرکت‌ها، بنگاه‌های تولیدی و کارآفرینی ندارد، اجرا نشود مگر اینکه حداقل 15 روز قبل در سامانه‌ای که به همین منظور معاونت حقوقی ریاست جمهوری توسعه داده است، بارگذاری شود.

وی اضافه کرد: در همین راستا، وزیر اقتصاد نیز دستور داده که از 28 اردیبهشت ماه سال‌جاری هیچ بخشنامه‌ای در دستگاه‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی به ویژه گمرک ابلاغ نشود مگر آن که قبل از آن بارگذاری صورت گرفته باشد. 

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در خصوص ماشین‌های راه‌سازی و معدنی عنوان کرد: اینکه چه مجموعه‌ای از ماشین‌های راه‌سازی، معدنی و یا صنعتی قابلیت ترخیص یا عبور موقت در کشور را دارد، با وزارت صمت است و ما سقف زمانی که می‌توانیم تمدید کنیم را داریم انجام می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ما تضمینی که برای ورود موقت این دستگاه‌ها می‌گرفتیم، اختیار قانونی بین 50 درصد تا 3 برابر ارزش بود که ما همان 50 درصد ارزش را کاهش و تمدیدها را هم روان‌تر کردیم. آن بخشی را که اکنون اجازه نداریم، بر اساس مصوبات وزارت صمت است که به طور مثال زیر 300 اسب بخار است و یا اینکه سال ساخت آن دستگاه اجازه ورود به کشور را بر اساس مقررات نمی‌دهد.

رضوانی‌فر درباره ارتقا جایگاه گمرکات کردستان گفت: در خصوص گمرکات بانه و سقز مکاتبات به طور پیوسته به ویژه با سازمان استخدامی انجام شده که بخشی از آن را منوط به تصویب اصلاحات اساسی در ساختار جدید کرده‌اند و پیشنویس آن مصوب شده است،  امیدواریم که خرداد ماه ساختار جدید گمرک بر اساس آمایش جدیدی که مصوب شده است، به تصویب برسد. کمرگ بانه به اداره کل ارتقا می‌یابد اما سقز باید تصمیم اتخاد شود.

انتهای پیام/481/

نظر شما