شناسهٔ خبر: 60392734 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

هشدار مدودف درباره ارائه سلاح اتمی اوکراین: حمله پیش‌دستانه انجام می‌دهیم

نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه با بیان اینکه جنگ اوکراین ممکن است تا دهه‌ها نیز طول بکشد،‌گفت که اروپا عقل خود را از دست داده و با تصمیمات اشتباه به وخامت اوضاع دامن می‌زند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت ملی روسیه امروز (جمعه) درباره ارسال احتمالی هرگونه سلاح اتمی یا مهمات رادیواکتیو توسط کشورهای غربی به اوکراین هشدار داد.

مدودف که به ویتنام سفر کرده، طی نشست خبری گفت اگر غرب تصمیم بگیرد به اوکراین تسلیحات هسته‌ای ارائه کند، روسیه نیز مجبور خواهد بود که یک حمله پیش‌دستانه برای جلوگیری از آن انجام دهد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی همچنین احتمال داد که در شرایط فعلی، کشورهای غربی به رژیم کی‌یف تعداد کافی جنگنده برای نبرد با روسیه ارائه کنند و علاوه بر آن، حتی ممکن است سلاح هسته‌ای نیز در اختیار آن قرار بدهند.

پیش از این، دولت انگلیس اعلام کرده که بود که در راستای کمک‌های نظامی به کی‌یف برای جنگ با روسیه، مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده و رادیواکتیو به ارتش اوکراین ارائه می‌کند.

رئیس جمهور سابق روسیه در این‌باره توضیح داد: «این بدان معنی است که موشکی با بار هسته‌ای به آنها خواهد رسید. قوانین غیرقابل برگشتی مربوط به جنگ وجود دارد. اگر صحبت از سلاح‌های هسته‌ای باشد، لازم است یک حمله پیش‌دستانه انجام شود».

طبق این گزارش، مدودف همچنین افزود: « آنگلوساکسون‌ها به هیچ وجه از این موضوع آگاه نیستند و معتقدند که به این نقطه (حمله پیش‌دستانه) نمی‌رسد. ولی این کار تحت شرایط خاصی انجام خواهد شد».

به نوشته اسپوتنیک، وی با بیان اینکه جنگ اوکراین بسیار طولانی است و شاید برای چندین دهه طول بکشد، اما تاکید کرد که لازم است رژیم کی‌یف را نازی‌زدایی کنند.

روز چهارشنبه بود که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه ضمن اشاره به دخالت مستقیم کشورهای ائتلاف ناتو در جنگ اوکراین، هشدار داد که مداخله بیشتر غرب در این درگیری، منجر به جنگ اتمی می‌شود. (جزئیات بیشتر)

معاون شورای امنیت ملی روسیه در این‌باره تصریح کرد: «این یک واقعیت جدید از شرایط جدید زندگی است. تا زمانی که چنین قدرتی پا برجاست، شاید برای مثال سه سال آتش‌بس و دو سال درگیری وجود داشته باشد و سپس همه چیز دوباره تکرار خواهد شد. باید ماهیت قدرت نازی‌ها در کی‌یف نابود شود».

بر این اساس، مدودف در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه اتحادیه اروپا عقل خود را از دست داده، گفت که آنها با تصمیماتشان اوضاع را ملتهب کرده و به تنش‌ها در اوکراین و منطقه دامن می‌زنند.

وی در این‌باره گفت: «اروپا دیوانه شده است. آمریکا اساساً در راستای منافع عمل‌گرایانه خود عمل می‌کند. آنها خودشان نمی‌جنگند، بلکه پول به دست می‌آورند. آنها در تلاشند تا یک دشمن چند صد ساله را نابود کنند. اما من در مورد اروپا تعجب می‌کنم که آنها دائماً با تصمیمات خود شرایط را بحرانی‌تر کرده و اوضاع را ملتهب می‌کنند».

پیش از این نیز «سرگئی ناریشکین» مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه با بیان اینکه عاقب کشورهای غربی غم‌انگیز خواهد بود، گفت که غرور جنون‌آمیز غربی‌ها باعث شده آنها به راحتی به طبیعت بشریت تجاوز کنند.

پایان پیام/م

نظر شما