شناسهٔ خبر: 57525898 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای تخصصی در دانشگاه سیستان و بلوچستان افتتاح شد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و الکترونیک در مجتمع فناوری و نوآوری دانشگاه این استان افتتاح شد.

صاحب‌خبر -

جلیل شهریاری  اظهارداشت: برای دستیابی به فرصت‌های جدید کسب ‌و کار، کاهش آمار بیکاری، استفاده حداکثری از فرصت‌های آموزشی، پژوهشی، شغلی و خلق ایده‌های نو و برای اجرای طرح ملی توانمندسازی مهارت دانشجویان و فارغ‌ التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال، این آموزشگاه آزاد در قالب اجرای طرح "کهاد" ، "نخلستان" و هم‌ افزایی و همکاری دانشگاه سیستان و بلوچستان با اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان افتتاح شد.

وی اجرای طرح‌های "کهاد" و "نخلستان" را یکی از طرح‌های مهم آموزش فنی حرفه‌ای سیستان و بلوچستان برشمرد و افزود: این ۲ طرح در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان را در کسب مهارت در رشته تحصیلی کمک خواهد کرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای سیستان و بلوچستان اظهارداشت: در طرح "کهاد" دانشجویانی که در دانشگاه در حال تحصیل هستند بنا به رشته تحصیلی خود مهارت عملی نیز آموزش می‌بینند و در طرح "نخلستان" نیز دانشجویی که فارغ التحصیل شده و آموزش مهارتی ندیده در مراکز بخش خصوصی می‌توانند آموزش‌های مهارتی را مطابق با رشته تحصیلی خود طی کنند.

وی یکی دیگر از اهداف طرح "کهاد" را کشف استعداد دانشجویان دانشگاهی جهت شرکت در مسابقات ملی و جهانی مهارت عنوان کرد و گفت: مهارت آموزی به عنوان رکن اساسی پذیرفته شده جهانی در حوزه تولید، اشتغال و توسعه مبتنی بر نیروی کار ماهر، در دهه‌های اخیر در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مورد توجه سیاستگذاران حوزه اقتصاد بوده و از این مسیر استعدادهای مختلفی در حوزه‌های فنی کشف و پرورش یافته‌اند.

شهریاری با اشاره به اهمیت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کنار آموزش‌های نظری در دانشگاه بیان کرد: افرادیکه مدارک تحصیلی دانشگاهی دریافت می‌کنند با باوری غلط حاضر به اشتغال در مراکز صنعتی و کارگاهی نیستند و این تعارض موجب شده که بخش صنعتی و تولیدی با فقر نیروی ماهر مواجه شود که با اجرای طرح‌های "کهاد" و "نخلستان" تلاش شده در بعد مهارت آموزی و اشتغال فرهنگ سازی صورت گیرد.

نظر شما