شناسهٔ خبر: 57509623 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

تعداد موارد ثبت شده موزه رضوی در فهرست آثار ملی به ۳۳ اثر رسید

معاون سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در امور موزه‌ها گفت: با افزوده شدن ۱۸ اثر دیگر، تعداد آثار ثبت شده موزه‌های رضوی در فهرست آثار ملی به ۳۳ اثر رسید.

صاحب‌خبر -

مهدی قیصری نیک اظهار کرد: صندوق پوش زری اطلسی، قالی شاه‌عباسی گلابتون‌دار، قرآن پنج تفسیر، قفل‌آویز رمزدار فولادی ۱۱ مگسی به همراه کلید و اسطرلاب کروی و مسطح متعلق به دوره صفوی بخشی از آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

وی ادامه داد: همچنین بقایای پرچم واقعه جهاد اسلامی عبدالائمه، تابلوی تعزیه‌خوانی وقایع روز عاشورا، دوستکامی کتیبه‌دار و منقوش، ضریح‌پوش ضریح حضرت رضا(ع)، قالی پرده‌ای دور محرابی و قندیل طلایی جواهرنشان کتیبه‌دار متعلق به دوره قاجار از دیگر این آثار است.

قیصری‌ نیک به دیگر آثار این مجموعه نیز اشاره کرد و گفت: مجموعه مدال‌ها، نشان‌ها، یادبودها و بازوبند جهان‌پهلوان تختی متعلق به دوره پهلوی، قرآن کامل به خط میر عبدالقادر حسینی شیرازی متعلق به قرن ۱۰، محراب کاشی زرین‌فام متعلق به قرن هفت، پنجره فولادی درکوب متعلق به دوره تیموری و سکه دراخم شاپور اول ساسانی نیز از دیگر آثار موزه‌های رضوی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی تصریح کرد: در گذشته نیز تعداد ۱۵ اثر از آثار منقول موزه‌های رضوی در فهرست آثار ملی قرار گرفته بود که با احتساب آثار جدید تا کنون ۳۳ اثر از مجموعه گنجینه‌های موزه رضوی در این فهرست قرار گرفته است.

معاون سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در امور موزه‌ها خاطرنشان کرد: قرآن به خط عبدالله طباخ هروی، اوراقی از قرآن بایسنقری، سنگ مقام حضرت رضا(ع)، سنگاب خوارزمشاهی و سکه ولایتعهدی حضرت رضا(ع) برخی از آثاری است که طی سال‌های گذشته در این فهرست قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، وی عنوان کرد: پرونده ۳۳ اثر دیگر از آثار تاریخی، فرهنگی و هنری گنجینه‌های موزه‌های رضوی به همراه پرونده ۲ آیین خطبه‌خوانی و مراسم صفه نیز مورد تایید اداره‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی قرار گرفته که پس از دریافت تاییدات لازم از اداره‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی تهران در فهرست آثار ملی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

نظر شما