شناسهٔ خبر: 57352352 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

استاندار مازندران:

استاندار: مازندران استانی راهبردی برای توسعه اقتصادی کشور است

ساری - ایرنا - استاندار مازندران گفت: این استان، استانی راهبردی برای توسعه اقتصادی و رونق کسب و کار در کشور است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید محمود حسینی‌پور شامگاه شنبه در نشست مشترک کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مازندران که با حضور محسن رضایی معاون اقتصادی رییس ‌جمهور برگزار شد، با تبریک هفته بسیج افزود: شجره طیبه بسیج با بلند نظری امام راحل شکل گرفت و به برکت خون شهدای هشت سال دفاع مقدس ادامه دهنده راه شهدا و ایثارگران هستیم و در تلاشیم تا آخرین سنگر فتح نشده که همان اوج اقتصادی است با تفکر بسیجی فتح کنیم.

تعامل خوب دولت و بخش خصوصی در مازندران

استاندار مازندران گفت: در استان تعامل و هماهنگی خوبی بین دولت و بخش خصوصی وجود دارد و سعی کردیم بسیاری از مشکلات و مسایل را در سطوح مختلف از طریق تعامل و گفت و گو با بخش خصوصی در استان حل کنیم.

حسینی پور تصریح کرد: بخشی خصوصی در مازندران یکی از فعال ترین ها در کشور هستند و مازندران در زمان حاضر ۱۱.۵ درصد سبد غذایی کشور را در اختیار دارد و از این حیث یکی از مهم ترین استان ها است.

رتبه اول مازندران در تولید مرکبات

وی ادامه داد: در جراحی اقتصادی اخیر دولت مردمی سیزدهم در توزیع گوشت مرغ و روغن مشکلاتی در کشور به وجود آمد اما مازندران با تولید این اقلام بازار عرضه و تقاضای کشور را متعادل کرد.

نماینده عالی دولت در استان مازندران بیان کرد: مازندران مقام اول تولید مرکبات را دارد و اکنون مرکبات استان از نقاط مختلف کشور صادر می شود؛ مازندران در ۱۴ نوع محصول کشاورزی رتبه اول کشور را دارد و در کل مازندران از نظر تولید محصولات کشاورزی در کشور پیش رو است.

رتبه اول مازندران در تولید خاویار

حسینی پور گفت: استان مازندران در تولید خاویار رتبه نخست کشور دارد و خاویار این دیار باکیفیت ترین نوع در جهان است و کشور روسیه با وجود آنکه خاویار دارد اما علاقمند است که از خاویار مازندران استفاده کند.

وی ادامه داد: مازندران در تولید برنج رتبه اول کشور را دارد و باید برای رونق بازار برنج، واردات این محصول کاهش یابد و امسال وزارت جهاد کشاورزی بدون در نظر گرفتن نظر مسوولان استان اقدام به واردات برنج کرد که این امر مشکلاتی را برای شالیکاران ما ایجاد کرده است.

استاندار مازندران گفت: در تولید لوازم یدکی مازندران رتبه اول کشور را دارد و پشتیبان خوبی برای شرکت های سایپا و ایران خودرو است.

حسینی پور خاطرنشان کرد: در بحث گردشگری هم مازندران رتبه اول کشور را دارد و در عید امسال ۲۰ میلیون گردشگر وارد استان شدند.

وی ادامه داد: در یکسال گذشته سعی کردیم دیپلماسی اقتصادی را فعال کنیم و ۱۴ سفیر کشورهای مختلف به مازندران آمدند و در ارتباط تبادلات کالا رایزنی های خوبی انجام شد.

حمایت از شرکت های دانش بنیان در اولویت

وی اضافه کرد: حمایت از شرکت های دانش را در دستور کار قرار دادیم و با حمایت از این شرکت ها امسال شاهد افزایش تولید برنج و گندم هستیم و تولید گندم که در استان به فراموشی سپرده شده بود باردیگر احیا شد.

استاندار مازندران بیان کرد: پیدا کردن بازار مناسب و صادرات از چالش های اساسی در استان است و با وجود آنکه اتاق بازرگانی و بخش خصوصی اقدامات خوبی انجام داد اما به حمایت های ملی برای تحقق این امر نیازمندیم.

لزوم فعال سازی کریدور شمال به جنوب

حسینی پور خاطرنشان کرد: سیاست کلی کشور فعال سازی کریدور شمال به جنوب است و مازندران با توجه به شرایط راهبردی که دارد می تواند برای رونق اقتصادی بسیار تاثیر گذار باشد چراکه این استان سه بندر خوب دارد که می توان از آن استفاده کرد.

وی تصریح کرد: بندر امیرآباد ظرفیت خوبی برای ایجاد توسعه صادرات دارد چراکه برای اتصال خطوط ریلی رو رو برای تسریع در ارسال کالا به نقاط مختلف کشور و جهان در این بندر اقدامات خوبی انجام شد.

نماینده عالی دولت در استان مازندران گفت: در بحث سوآپ نفتی ظرفیت بسیار خوبی در استان وجود دارد و برای انتقال نفت روسیه به جنوب سازو کارهایی فراهم شد و چندین اسکله نفتی با مشارکت روس ها در استان در حال راه اندازی است.

حمایت دولت از بخش خصوصی
حسینی پور افزود: بخش خصوصی در یکسال گذشته با وجود تمام مشکلات برای توسعه استان حرکت کرد و دولت هم در حد بضاعت برای گره گشایی از مشکلات این بنگاه ها اقدام کرد.

رتبه سوم مازندران در اعطای تسهیلات رونق تولید

وی یادآور شد: در اعطای تسهیلات رونق تولید، استان مازندران رتبه سوم کشور را دارد اما در شرایط حاضر با توجه به رشد نقدینگی و تورم ، این میزان تسهیلات کفاف تولیدکنندگان را نمی دهد و نیازمند حمایت هستیم.

استاندار مازندران گفت: در بحث تولید کیوی مازندران ظرفیت های خوبی دارد که باید از کیوی کاران استان برای افزایش صادرات در سطح ملی حمایت های همه جانبه ای داشته باشیم.

حسینی پور بیان کرد: بحث اوراسیا را داریم و تلاش می کنیم که کشورهای منطقه را تحت پوشش قرار دهیم و همانطور که بندر امام در جنوب مسایل اقتصادی جنوب کشور را پشتیبانی می کند، بندر امیرآباد هم می تواند سیاست های اقتصادی دولت در اوراسیا را پشتیبانی کند.

وی تصریح کرد: ما هواپیما کارگو را در استان راه اندازی کردیم و برای صادرات گل و گیاه اقدام خواهیم کرد و به این هواپیما نیاز داریم اما قیمت حمل کالا از این طریق بالا است و قرار است وزارت صنعت، معدن و تجارت سوبسیتی را برای حمایت از صادرات از این محل ارایه دهد.

رونق گردشگری با اجلاسیه اکو
استاندار مازندران گفت: ما اردیبهشت امسال اجلاسیه اکو را داشتیم و سفرا کشورهای اکو به مازندران آمدند که این امر در رونق گردشگری و اقتصادی در استان موثر بود.

حسینی پور افزود: در بحث غلات مازندران با توجه به ذخایر استراتژیکی که دارد از استان های مهم کشور است، در بحث هوشمند سازی عرضه نان اقدامات خوبی در استان انجام شد و قاچاق آرد با اجرای این طرح در استان برچیده شد و اکنون کیفی سازی نان را هدف قرار دادیم.

به گزارش ایرنا، محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهور صبح امروز (شنبه) به منظور بررسی ظرفیت های اقتصادی و حضور در نشست های گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و شورای برنامه ریزی و توسعه وارد مازندران شد.

نظر شما