شناسهٔ خبر: 56428818 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: آنا | لینک خبر

حق وردی در گفت و گو با آنا

علت حذف فغانی از داوران الیت منطقی بود/ فرصت را به جوان‌ترها بدهیم

کارشناس داوری معتقد است خارج کردن نام علیرضا فغانی از فهرست داوران الیت ایران تصمیم معقول بوده است.

صاحب‌خبر -

تورج حق وردی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزش خبرگزاری آنا، درباره علت حذف نام علیرضا فغانی از فهرست داوران الیت ایران و حواشی پیش آمده پس از این تصمیم کمیته داوران فدراسیون فوتبال اظهار داشت:جای تردیدی نیست که فغانی داوری موفق برای ایران در عرصه بین‌المللی بوده و توانسته در المپیک و جام جهانی برای کشورمان سوت بزند. حضور وی در دیدار فینال المپیک ۲۰۱۶ و بازی رده‌بندی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه اتفاق بسیار بزرگی بود، ضمن اینکه وی می‌تواند در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم به قضاوت بپردازد و این موضوع مسئله مهمی است.

وی ادامه داد: نکته مهمی که در مورد فغانی به آن توجه نشده، بحث سن این داور موفق کشورمان است. پس از جام جهانی پیش رو، فغانی ۴۵ ساله می‌شود و در این سن مجوز حضور هر داوری در رقابت‌های بین‌المللی منقضی می‌شود. کمیته داوران تصمیم منطقی و معقولی گرفته و نام این داور برجسته کشور را از فهرست داوران الیت خارج کرده تا فرصت به گزینه‌های دیگری چون موعود بنیادی‌فر و پیام حیدری برسد. وقتی فغانی نمی‌تواند از لحاظ سنی داور الیت باقی بماند باید فرصت را در اختیار جوانان قرار داد تا آنها بتوانند در عرصه‌های مختلف بین‌المللی با نام ایران به قضاوت بپردازند.

کارشناس داوری یادآور شد: آینده‌نگری خوبی از سوی کمیته داوران رقم خورده و می‌توان انتظار داشت تا با بها دادن به داوران جوان‌تر شاهد رشد قابل توجه نمایندگان ایران در میدان‌های مهم داوری باشیم. علیرضا فغانی هم می‌تواند در صورت تمایل به قضاوت در بازی‌های داخلی بپردازد و البته در مسابقات باشگاهی استرالیا نیز اجازه دارد تا به راحتی مشغول امر داوری شود. او توانمندی‌های زیادی دارد و با قضاوت‌های خود به فوتبال ایران کمک خواهد کرد.

حق وردی درباره اینکه خارج شدن نام فغانی از فهرست داوران الیت ایران از منظر بین‌المللی به ضرر داوری فوتبال ایران نخواهد بود، تصریح کرد: در تمام این سال‌هایی که فغانی در دیدارهای مهم بین‌المللی نماینده ایران بود و به داوری پرداخت در افزایش دیگر داوران کشورمان نقشی ایفا نکرد. دلیل آن هم چارت و برنامه‌ریزی کمیته داوران فیفا و AFC بود. آنها بر اساس توانایی کمیته داوران فدراسیون‌های هر کشور و عملکردی که هر داور ارائه می‌کند سوت قضاوت را به داوران مدنظر خود می‌دهند. فغانی که یکی از داوران موفق در جهان است همتایان زیادی دارد و هر یک از آنها متعلق به کشوری هستند. حضور یا فقدان فغانی کمکی به دیگر داوران ایرانی نمی‌کند و هر کس بر اساس شایستگی و لیاقت خود می‌تواند در تورنمنت‌ها یا دیگر بازی‌ها به داوری بپردازد.

انتهای پیام/۴۰۴۸/

انتهای پیام/

نظر شما