شناسهٔ خبر: 56382814 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه شرق | لینک خبر

احکام معاونان شهردار تهران برای سال دوم صادر شد

‌ انتصابات به سبک زاکانی‌

تاریخ انقضای مدیران شهرداری به پایان رسید. احکام یک‌ساله علیرضا زاکانی در سال دوم برای معاونان و برخی از مدیرانش صادر شد.

صاحب‌خبر -

 تاریخ انقضای مدیران شهرداری به پایان رسید. احکام یک‌ساله علیرضا زاکانی در سال دوم برای معاونان و برخی از مدیرانش صادر شد. او جلسه معاونان این هفته‌اش را در بهشت زهرا و با معاونان جدیدش برگزار کرد. سه معاون شهردار تهران حکمشان تمدید شد، سه معاون جابه‌جا شدند و مجید باقری و علیرضا جاوید نیز به کابینه شهردار تهران اضافه شدند.‌برخی از معاونان شهردار مکان مأموریت‌شان تغییر کرد و برخی نیز احکام‌شان تمدید شد. شهردار تهران در حکمی معاون حمل‌ونقل و معاون امور مناطق را منصوب و حکم مشاور و مدیرکل حوزه شهردار را تمدید کرد.

این جابه‌جایی‌ها و تغییرات نشان می‌دهد او در حوزه مالی به نتیجه دلخواه نرسیده و برخلاف سخنانش چندان هم از عملکرد این حوزه رضایت ندارد و گزارش‌های خزانه‌دار شورا که نشان از عقب‌ماندگی‌های جدی در حوزه تحقق درآمدها دارد، روایت دقیق‌‌تری از چالش‌های مالی این روزهای شهرداری است که پایان مأموریت ابوالفضل فتاح را صادر کرده؛ هرچند که او از دوستان قدیمی زاکانی محسوب می‌شد؛ اما در حلقه نزدیک یاران او قرار نداشت. این تغییر در حالی بود که او در گزارش‌های عملکرد خود بارها از خروج زودهنگام از تنش مالی و ایجاد خزانه واحد و مدیریت بدهی‌های شهرداری به‌عنوان برگ برنده این دوره از مدیریت شهری نام می‌برد.‌پیش از انتصابات اخیر زاکانی در سالگرد آغاز فعالیتش به‌عنوان شهردار دو حکم زد. یکی از تغییرات شبانه زاکانی، تغییر مدیرعامل سازمان بهشت زهرا بود. او سعید غضنفری را برکنار و محمد‌جواد تاجیک را به‌عنوان مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) و شهردار حرم مطهر امام خمینی (ره) منصوب کرد. تاجیک پیش‌از‌این به‌عنوان مشاور و دستیار شهردار تهران فعالیت می‌کرد و یکی از اعضای هیئت‌مدیره سازمان بهشت زهرا (س) بود. همچنین شهردار تهران حامد عباسی نامی را به‌عنوان سرپرست و عضو هیئت‌مدیره شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه منصوب کرد. همچنین محسن رنجبر با حکم علیرضا زاکانی به‌عنوان رئیس سازمان حراست شهرداری تهران منصوب و جایگزین محمد مقدم شد. هرچند که تغییر رئیس سازمان حراست شهرداری تهران با حاشیه‌های زیادی همراه بود و 10 عضو شورای شهر در تذکری خواستار شفافیت این تغییر شدند. برخی از فعالان رسانه‌ای از نقش داود گودرزی در کنار‌گذاشتن محمد مقدم سخن گفته بودند که تمدید حکم گودرزی به‌عنوان رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران نشان داد که این تخریب‌ها بی‌اثر بوده است.‌ یکی از معاونان جابه‌جا‌شده جلال بهرامی است که از معاون خدمات شهری به معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران رفته و جایگزین مجتبی شفیعی شده است. بهرامی در زمان اعتراض‌های رانندگان شرکت واحد به شرکت واحد رفت و یک شب را در آنجا برای عبور از بحران ماند، حسین نظری هم از معاونت امور مناطق به معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران رفته است. علیرضا جاوید مدیر نزدیک به مهدی چمران هم پس از یک سال سرانجام معاون شهردار شد و جایگزین نظری در معاونت امور مناطق. می‌توان این حکم را یک امتیازدهی خنثی به چمران دانست. این نوع جابه‌جایی‌ها یادآور سبک تغییرات مدیران در زمان محمد‌باقر قالیباف است که به طور ناگهانی معاون حمل‌ونقل خود را به معاونت امور انسانی منصوب می‌کرد یا معاونت عمران خود را به حوزه حمل‌ونقل می‌فرستاد.‌ اما حلقه سخت قدرت در شهرداری بدون تغییر باقی ماند. داود گودرزی، سجاد محمد‌علی‌نژاد، محمد توکلی‌زاده، لطف‌الله فروزنده، جلال بهرامی و حسین نظری در کابینه زاکانی باقی ماندند. حکم سجاد محمدعلی‌نژاد، مشاور و مدیرکل حوزه شهردار را به مدت یک سال تمدید کرد. محمدامین توکلی‌زاده در معاونت اجتماعی-فرهنگی، حمیدرضا صارمی در معاونت شهرسازی و معماری و عباس شعبانی، معاونت فنی و عمرانی هم احکام‌شان تمدید شد.

لطف‌الله فروزنده، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران شد. او تا قبل از این معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران بود. جایگزین فروزنده در معاونت برنامه‌ریزی مجید باقری است. پیش‌از‌این، ابوالفضل فلاح یک سال عهده‌دار سمت معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران بود. در کارنامه کاری باقری، مدیریت حراست ایران‌خودرو، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا و عضو هیئت‌مدیره شرکت مهندسی خدمات صنعتی ایران‌خودرو (ایسیکو) آمده است.

عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهردار تهران، درباره تغییرات جدید در معاونت‌های شهرداری تهران گفته است: تغییرات جدید برای چابک‌سازی و مردمی‌سازی مدیریت شهری و همچنین افزایش سرعت کلان‌پروژه‌ها و عملیاتی‌ترکردن معاونت‌ها صورت گرفته است.‌ او با اشاره به تأکید شهردار تهران از ابتدای فعالیت بر یک‌ساله‌بودن احکام گفت: عهدی که آقای زاکانی از ابتدا با مدیران بست، مبنی بر تلاش شبانه‌روزی و ارزیابی آن در پایان یک‌ سال بود؛ بنابراین طبق این رویکرد احکام و همچنین تأکید شهردار، انتظار می‌رفت که پس از ارزیابی یک‌ساله معاونان و مدیران ارشد، متناسب با آن تغییراتی انجام شود. در چنین مدل مدیریتی، عهد اخوتی با مدیران بسته نشده و در مقابل آن تعهد و خدمت به مردم ملاک قرار گرفته است، این مدل مدیریتی علاوه بر چابک‌سازی، به صورت مستمر و دائم مدیریت را در معرض ارزیابی و پاسخ‌گویی قرار می‌دهد؛ این‌گونه همه ملزم هستند تا نسبت به روز قبل و ماه پیشین خود رشد داشته باشند و همیشه در معرض مطالبه و پاسخ‌گویی باشند؛ این یک مدل مدیریتی جدید و پیشرو است.

به گفته محمدخانی این تغییرات به معنی تغییرات گسترده نیست؛ بلکه در ترکیب هشت‌نفره معاونان دو نیروی تازه‌نفس و مجرب به ترکیب افزوده شد؛ یعنی آقای دکتر علیرضا جاوید و دکتر مجید باقری با سوابق متعدد در حوزه مرتبط با فعالیت خود است؛ سه تغییر دیگر نیز جابه‌جایی بین معاونان است که این جابه‌جایی بر مبنای کارکردگرایی، سرعت عملکرد و بهینه‌کردن مدیریت‌ است. هر دو معاونی که دیگر در ترکیب جدید شورای معاونان حضور ندارند، عملکرد خوب و ارزنده‌ای در این یک‌ سال داشتند.

احکام این مدیران نیز یک‌ساله صادر شده است. ناصر امانی درباره تغییرات مدیریتی در شهرداری و احکام یک‌ساله برای مدیران انتخابی گفته است: انتخاب مدیران به این سبک ریسک است و با تغییراتی که رخ داد، نشان داد هزینه این ریسک هم برای شهر، هم برای شهرداری و هم برای شهروندان بوده است. این موضوع از سوی آقای تشکری‌هاشمی هم تذکر داده شده و مورد تأکید رئیس شورا قرار گرفت و هیچ‌کدام از اعضا با این تذکر مخالفتی نداشتند.

او ادامه داد: همه ما نگران هستیم و معتقدیم شهرداری جای آزمون و خطای مدیریت نیست و شهرداری باید از مدیرانی استفاده کند که 75 درصد به بالا به توانمندی تخصصی و تعهدشان اعتقاد داشته باشند. شهرداری جایی نیست که فردی که نه تجربه این کار را دارد و نه سابقه مدیریت اجرائی داشته را بیاوریم و ببینیم در یک سال چه کار می‌کند و با شهر و بدنه شهرداری و کار تخصصی که باید انجام دهد، آشنا شود. این‌کار هم از شهر و شهرداری زمان می‌گیرد و هم به خودش آسیب می‌زند و از این نظر نگرانیم و امیدواریم این روند در شهرداری متوقف شود.

این عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه روش صدور احکام یک‌ساله باید اصلاح شود، گفت: شورا نمی‌تواند درباره مصداق‌های انتصابات در شهرداری ورود کند؛ ولی می‌تواند درباره ساز‌و‌کارهایش تذکر دهد و سؤال مطرح کند. تجربه یک سال گذشته نشان داد این روش حتما نیاز به بازنگری و اصلاح دارد و امیدواریم این تجربه که تجربه خوبی برای شهرداری نبود، تکرار نشود. در آنجا استعداد افراد ارزیابی می‌شود و این استعداد وقتی روی زمین بنشیند، خود را نشان می‌دهد. ممکن است افراد مستعد باشند؛ اما مدیریت در شهرداری بار سنگینی است که نمی‌توان بر روی دوش هر کسی گذاشت.‌این هفته تغییرات شهرداری در سطح معاونان بود و گفته می‌شود در ابتدای هفته تغییرات در سطح شهرداران مناطق نیز اعلام می‌شود. نیروهای قدیمی شهرداری همچنان از این سبک انتصابات گلایه دارند و معتقدند در همه دوره‌ها بیش از آنکه تخصص در انتصابات حرف اول را بزند، نزدیکی و دوری از هسته قدرت معیاری برای انتخاب‌هاست.

 

نظر شما