شناسهٔ خبر: 56374769 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: عصر ایران | لینک خبر

توافق کُردهای عراق بر سر نامزد ریاست جمهوری

دو حزب کرد (حزب دموکرات و اتحادیه میهنی) بر سر گزینه نامزد ریاست جمهوری برای ورود به پارلمان توافق کرده‌اند و تکلیف این مسئله مشخص شده است.

صاحب‌خبر -

یک عضو حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق از توافق میان احزاب کُرد بر سر نامزد ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از الفرات نیوز، "هیثم المیاحی"، عضو حزب دموکرات کردستان عراق در سخنانی اظهار کرد: روند سیاسی اختلافات مختلفی را پشت سر گذاشته است و رای اعتماد مجدد به محمد الحلبوسی، رئیس مستعفی پارلمان به یک ضرورت تبدیل شده است. همه چیز آماده است تا جلسه رای گیری درباره نامزد ریاست جمهوری در ۲۸ سپتامبر (فردا، چهارشنبه) برگزار شود.

وی افزود: دو حزب کرد (حزب دموکرات و اتحادیه میهنی) بر سر گزینه نامزد ریاست جمهوری برای ورود به پارلمان توافق کرده‌اند و تکلیف این مسئله مشخص شده است.

المیاحی همچنین اعلام کرد: توافقاتی میان رهبران جناح‌ها حتی مقتدی صدر، رهبر جریان صدر صورت گرفته است و این توافق کاملا محرمانه بوده و پس از ۲۸ ماه جاری بیانیه‌ای صادر و در آن به تمامی جزئیات اشاره خواهد شد.

وی همچنین گفت: این توافق شامل برگزاری جلسه نخست پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور و نخست‌وزیر و سپس مکلف کردن نخست‌وزیر به تشکیل دولت است.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که خبرگزاری رسمی عراق (واع) دوشنبه اعلام کرد که محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق از سمتش استعفا کرد.

رسانه‌های عراق با انتشار تصویری از بیانیه هیئت رئیسه پارلمان عراق اعلام کردند که نمایندگان پارلمان به همین منظور چهارشنبه هفته جاری نشستی را برگزار خواهند کرد.

طبق بیانیه منتشر شده، قرار است که در این نشست استعفای الحلبوسی به رأی گذاشته شود و همچنین معاون اول رئیس پارلمان نیز انتخاب شود.

انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق ۱۸ مهر ۱۴۰۰ برگزار شد و اکنون با وجود گذشت حدود یک سال از برگزاری این انتخابات، تاکنون دولت جدیدی تشکیل نشده است و به همین دلیل عراق وارد یک بن‌بست سیاسی در نتیجه اختلافات میان احزاب شده‌ است.

برچسب‌ها:

نظر شما